۰۲۱۷۴۶۳۴
 جزیره کیش

جزیره کیش

کیش در شمال شرق خلیج فارس با حداقل فاصله 17 کیلومتری از ساحل جنوبی سرزمین اصلی ایران واقع شده است. جزیره کیش با مساحت 90 کیلومتر مربع، یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین مناطق خلیج فارس است و از زمان بسیار قدیم توجه بسیاری از قبایل و ملل را به خود جلب کرده است. این جزیره به صورت بیضی شکل، دارای 15 کیلومتر طول و 8 کیلومتر عرض است. این جزیره عمدتا مسطح، شنی و غیرقابل کشت است و ارتفاع آن 45 متر بالاتر از سطح دریا است. اگرچه در تابستان بسیار گرم و مرطوب است، از ماه نوامبر تا ماه مارس دارای آب و هوای دلپذیر، با دمای متوسط ​​سالانه 27 درجه سانتیگراد است. سواحل زیبای آن با شن و ماسه سفید شسته شده است که با امواج آبی دریا پوشیده شده است. این یک جزیره مشهور است و بیشتر شهرت و شکوفایی خود را مدیون این است که اولین، و برای مدتی طولانی، تنها بندر آزاد تجاری دارای آب شیرین ایران بوده است.

کیش دارای تاریخچه ای طولانی در حدود 3000 سال است که در طول زمان با نام های مختلف مانند کامتینا، اراکیا، آراکاتا و گیسس نامگذاری شده است. این جزیره برای کیفیت بالای مروارید خود نیز شناخته می شود. زمانی که مارکو پولو از کاخ امپراطوری چین دیدن کرد و گردن بند زیبای مروارید را بر گردن همسران امپراطور مشاهده کرد، به او گفته شد که از کیش برای او فرستاده شده است. این جزیره در قرن چهاردهم زمانی که توسط هرمز تصرف شد، دوره افول خود را تجربه کرد. جزیره کیش تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در این دوره افول خود باقی ماند، تا اینکه به عنوان یک جزیره تقریبا خصوصی برای شاه و مهمانان ممتاز او شناخته شد که دارای فرودگاه بین المللی، کاخ ها، هتل های لوکس و رستوران ها و حتی یک کازینو بزرگ بود. مدت کوتاهی پس از انقلاب، دولت جدید یک تیم بسیار قدرتمند از مدیران را در سازمان منطقه آزاد کیش، KFZO ( قبلا KIDO، و سازمان توسعه جزیره کیش)، مستقر کرد تا کیش را به یک منطقه آزاد تبدیل کند و از امکانات موجود در محل استفاده کنند.

غواصی در کیش:

از شما دعوت می کنیم تا از شگفتی های دنیای بی نظیر در زیر آبهای زیبای جزیره کیش ایران در خلیج فارس در کنار کارمندان آموزش دیده PADI ما دیدن کنید. برای انجام هماهنگی های مربوطه با ما تماس بگیرید. PADI که انجمن حرفه ای مدرسان غواصی است، سریعترین سیستم صدور گواهینامه غواصی در جهان است که بسیار محبوب بوده و بیش از ده میلیون عضو دارد.

شهر زیرزمینی کاریز:

قنات کیش دارای بیش از 2500 سال قدمت دارد و در حال حاضر به یک شهر زیرزمینی در عمق 16 متر از سطح زمین تبدیل شده است و مساحتی بالغ بر 10،000 متر مربع دارد.

هنگام بازسازی این قنات تحت عنوان کاریز، فضاهایی به غرفه های صنایع دستی، رستوران ها و سالن های سنتی، آمفی تئاتر، مراکز کنفرانس و گالری های هنری اختصاص داده شده است. تلاش های زیادی برای حفظ بافت سنتی و تاریخی این منطقه انجام شده است.

آب انبارهای باستانی:

ساکنان کیش، در گذشته، از یک نوع سیستم ذخیره سازی سنتی برای جمع آوری آب باران استفاده می کردند. این منابع در زمین حفاری شده و با سقف گنبدی ساخته شده اند. با ظهور تجهیزات آب شیرین کن، این ذخیره ها اهمیت خود را از دست دادند. اما بقایای آنها هنوز یک سایت جذاب برای توریست ها می باشد.

شهر باستانی حریره:

احتمالا شهر باستانی حریره همان شهری است که توسط شاعر مشهور فارسی، سعدی، در کتاب گلستان ذکر شده است. طبق نوشته های مورخان ایرانی و عرب، شهر حریره در مرکز جزیره شمالی واقع شده است، که در آن امروزه خرابه های شهر دیده می شود.

بازدید از این شهر باستانی فرصتی برای آشنا شدن با تاریخ جزیره است، در حالی که می توانید اوقات خوشی را در مجتمع تفریحی سبز در نزدیکی این شهر باستانی داشته باشید.

مجتمع های ورزشی:

مجموعه المپیک بزرگترین مجموعه ورزشی در کیش است. این شامل یک زمین فوتبال، زمین تنیس، استخر شنا، زمین والیبال و بسکتبال و امکانات بسیاری برای سایر ورزش ها می باشد. برای دسترسی آسان به امکانات ورزشی، 4 زمین والیبال نیز در مکان های مختلف ساخته شده اند. چهار زمین اضافی فوتبال کوچک و استاندارد نیز در دسترس هستند. اینها در نزدیکی بازار مرجان، منطقه صفین، شرکت آب و برق و مرکز هنر واقع شده اند.

پیست دوچرخه سواری:

جزیره کیش دارای بیش از 50 کیلومتر مسیر دوچرخه سواری است که در سراسر جزیره گسترش می یابد. دوچرخه سواری ورزشی محبوب در کیش و یک روز به عنوان روز دوچرخه سواری عمومی توسط K.F.Z.O. به منظور تشویق مردم به دوچرخه سواری تعیین شده است. همچنین ایستگاه های اجاره دوچرخه های معمولی و الکتریکی نیز در دسترس هستند.

مدرسه هوانوردی کیش در سال 1996 افتتاح شد. این یکی از شاخه های مرکز آموزش هواپیمایی مدنی (C.A.T.C) است که عضو سازمان بین المللی (Civil Aviation (IC.A.O می باشد. این مدرسه که مجوز پرواز را صادر می کند در میدان هرمز واقع شده است.

باشگاه اسب سواری :

باشگاه اسب سواری کیش در بخش شمالی جزیره واقع در روستای المپیک قرار دارد. مسابقات اسب سواری ورزشی مورد علاقه در کیش است و مسابقات آن معمولا در طول زمستان برگزار می شود. باشگاه اسب سواری کیش همچنین دارای یک کلینیک است.

غواصی و شیرجه:

غواصی یک ورزش ایده آل در جزیره کیش است که بیشتر به دلیل وجود صخره های مرجانی نفیس و گونه های نادر ماهی است. مدرسه غواصی کیش همچنین دوره های Padi را با صدور گواهینامه برای غواصان ارائه می دهد. گردشگران علاقه مند می توانند از جهان زیر آب و شگفتی های آن دیدن کنند.

باشگاه ورزش های دریایی:

این باشگاه در سمت شمال شرقی جزیره واقع شده است. امکانات مدرن و تجهیزات ورزش های دریایی کیش عبارتند از: جت اسکی، اسکی روی آب، چتر نجات، قایق بادبانی و موج سواری، غواصی و غیره.

زمین تنیس و امکانات ورزشی:

امکانات ورزشی در کیش بسیار مورد احترام قرار می گیرند. مجتمع ورزشی کیش دارای شش زمین تنیس و یک استادیوم بین المللی تنیس است که در روستای المپیک در بخش شمالی جزیره واقع شده است.

 از  تور کیش  ، تور کیش ارزان و تور کیش لحظه آخری زیما سفر پارس دیدن فرمایید.

۱۴ مرداد ۱۳۹۷