۰۲۱۷۴۶۳۴
راهنمای سفر و تور به چین - قسمت دوم

راهنمای سفر و تور به چین - قسمت دوم

چه زمانی به چین سفر کنیم؟
بهترین آب و هوا در طول بهار (مارس تا می، به استثنای عید پاک) و پاییز (اواخر سپتامبر تا اوایل ماه نوامبر) می باشد، اما نرخ هتل در آن زمان به بالاترین میزان خود می رسد. قیمت ها در فصل های دیگر پایین هستند: فوریه تا اوایل ژوئن و سپتامبر تا اواخر نوامبر یا دسامبر.
بسیاری از مردم ترجیح می دهند از سه تعطیل عمومی چین اجتناب کنند: سال نو چینی (همچنین جشنواره بهار، معمولا در اواخر ژانویه یا اوایل فوریه)، تعطیلات ماه می (هفته اول ماه می) و روز ملی (هفته اول ماه اکتبر) . جاذبه های گردشگری در این زمان بسیار شلوغ می شوند.
بعضی از سفرها فصلی هستند، مانند کسانی که به دره های رودوودندرون شانگهای برای دیدن شکوفه ها، پرنده ها بر فراز دریاچه ناپاهای می روند و یا به عنوان مثال، از جشنواره مجسمه سازی یخ و برف بین المللی هاربین، دیدن می کنند.
سفرهای داخلی در چین
هوایی
شبکه هوایی چین گسترده است و فرودگاه ها به طور منظم ساخته شده و ارتقا می یابند. در پروازهای داخلی در کلاس اقتصادی (Economy Class)، مسافران معمولا مجاز به حمل بار 20 کیلوگرم و 5 کیلوگرم بار قابل حمل به درون کابین هستند. هزینه های اضافه بار تصاعدی می باشد.
راه آهن
سفرهای ریلی در چین وارد عصر مدرن شده که با بهره گیری از شبکه های با سرعت بالا و منظم در سراسر کشور انجام می شود. اگرچه گاهی اوقات شلوغ است با این حال قطارها یک راه عالی برای تعامل با مردم محلی هستند.
صندلی های نرم و راحت قطارهای روزانه و تخت خواب های نرم و راحت برای قطارهای شبانه گزینه های خوبی هستند. تخت خواب های نرم و راحت دارای دو لایه ابری و نرم در هر راهرو هستند که از طریق یک درب (همراه با سرویس بهداشتی آسیایی و فرنگی) از هم جدا می شود. برای هر کسی که ترجیح می دهد بیشتر با مردم محلی تعامل داشته باشد، قطارهایی وجود دارند که دارای یک اتاق خواب راحت است، که دارای 3 ردیف خوابگاه می باشد (ردیف وسط را به شما توصیه می کنیم). Seat61.com یک مشاوره عالی به هنگام سفر با راه آهن چین را به شما توصیه می کند.
برخی از خطوط راه آهن به ویژه بین پکن و شانگهای (قطار اکسپرس فقط 4 ساعت و 45 دقیقه طول می کشد) ؛ شانگهای به هانگژو؛ شانگهای به سوژو؛ پکن به شیان و چنگدو به چونگ کینگ گزینه های بسیار مناسبی برای حمل و نقل محسوب می شوند.
تاکسی
در شهرهای بزرگ گرفتن تاکسی کار راحتی می باشد. تاکسی ها دارای دستگاه کیلومتر شمار هستند، قیمت ها ارزان هستند و تعداد تاکسی ها در سطح شهر بسیار زیاد می باشند، اما تعداد کمی از رانندگان انگلیسی صحبت می کنند، بنابراین لازم است که نام مقصد و هتل خود را برای سفر بازگشت با حروف چینی برای رانندگان خود بنویسید. توجه داشته باشید که در شهرهای بزرگ، به ویژه در ساعت شلوغ، ترافیک بسیار زیاد می شود.
حمل ونقل زیرزمینی
پکن و شانگهای هر دو دارای سیستم های مترو عالی هستند که کاربر پسند، ارزان، سریع و قابل اعتماد هستند.
پیاده روی
در پکن بهترین راه برای حرکت در کنار خیابان ها، معابر عابر پیاده می باشند (به عنوان مثال بین معبد بهشت، میدان تیانمانم و شهر ممنوعه).
قوانین محلی و آداب و رسوم
چگونه لباس بپوشیم؟
لباس چینی بسیار راحت و منحصر به فرد است. مردان به ندرت -به جز در مکان های ساحلی- شلوارک می پوشند. برای زنان پوشاندن شانه ها یک حرکت محترمانه محسوب می شود و از پوشیدن دامن ها و شلوارک های کوتاه، مخصوصا در هنگام بازدید از معابد، اجتناب می کنند که نشانه احترام است. برای پیاده روی های طولانی به هنگام گشت و گذار، به خصوص اگر قصد دارید به دیوار بزرگ چین بروید، کفش های راحت بپوشید.
زبان
زبان رسمی چین ماندارین است که ریشه آن در پکن است. در حالی که کشور دارای بسیاری از زبان ها و گویش های متمایز است، ماندارین زبان رسمی تحصیل در تمام مدارس چین است. استفاده از زبان انگلیسی در شهرهای بزرگ بیشتر شده است، اگر چه اکثر علامت های خیابانی به زبان چینی هستند.
غذا
هر منطقه از چین غذاهای مختلفی دارد. در شمال، اکثرا از غذای سنگین تر بر پایه گندم و نه برنج استفاده می شود. غذاهای معمول شامل دامپلینگ های بخارپز، رشته فرنگی، رولت ها و خورشت اردک و همچنین کباب مغولی و هات پات می باشد. شانگهای دارای غذاهای دریایی عالی ، Xiaolongbao معروف، سوپ حاوی دامپلینگ پخته شده است. در غرب، عنصر اصلی در غذاهای تند سیهوانس، فلفل قرمز آتشین است. منطقه جنوبی در اطراف گوانگدونگ به خاطر غذای کانتونی خود مشهور شده است.
اگر چه گیاهخواری در چین گسترده نیست، غذاهای خوشمزه ای حاوی سبزیجات و سویا وجود دارد. علاقه مندان به غذا باید ماجراجویی خود را در بازار های مواد غذایی شبانه در محیط های شلوغ و پر جنب و جوش ادامه دهند. اکثر ناهارخوری ها منوهای انگلیسی ندارند، اما مهمانان می تواند بر روی صفحه نمایش، محتویات مورد علاقه خود را انتخاب کنند و یا به ظروف مهمانان دیگر اشاره کنند.
واحد پول
واحد پول ملی چین، یوان یا رنمینبی است. اکثر کارت های اعتباری در هتل ها و موسسات بزرگتر پذیرفته می شوند. اکثر واحدهای پولی و چک های مسافرتی در هتل ها و مراکز خرید بزرگ پذیرفته می شوند و همچنین به راحتی قابل تبدیل به ارز رسمی کشور می باشند. دستگاه های خودپرداز نیز به طور گسترده در دسترس هستند.

 

۱۵ بهمن ۱۳۹۶