۰۲۱۷۴۶۳۴
حقایقی عجیب درباره شهر ممنوعه چین که باید بدانید

حقایقی عجیب درباره شهر ممنوعه چین که باید بدانید

شهر ممنوعه و قصر شکوهمند چین، در قلب پایتخت چین یعنی پکن قرار دارد. شهر ممنوعه به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین مکان‌های میراث فرهنگی چین، مکانی است که باید توسط همه مسافران تور چین دیده شود.

قصر شکوهمند این شهر به عنوان یکی از 5 کاخ مهم در تمام دوران تمدن بشری شناخته شده است؛ و از محبوب‌ترین جاذبه‌های توریستی کشور چین است. در این مقاله وب‌سایت آژانس مسافرتی و گردشگری زیما سفر پارس، می‌خواهیم شما را با حقایقی جالب درباره شهر ممنوعه چین آشنا کنیم.

 1. شهر ممنوعه بزرگ‌ترین کاخ امپراتوری جهان است

شهر ممنوعه با مساحت 720،000 مترمربع (7،750،000 فوت مربع)، بیش از سه برابر بزرگ‌تر از کاخ لوور در فرانسه است. جالب است بدانید که حدود 1 میلیون کارگر برای تکمیل ساختمان این کاخ کار کردند.

شهر ممنوعه دارای بیش از 90 محوطه قصر و حیاط، 980 ساختمان و بیش از 8728 اتاق است. (یک افسانه رایج می‌گوید که در این قصر 9999 اتاق وجود دارد؛ هرچند این افسانه توسط شواهد موجود تایید نمی‌شود.)

برای مقایسه اندازه این کاخ، بد نیست بدانید که واتیکان دارای 440،000 متر مربع مساحت، و کرملین 275،000 متر مربع است.

فراموش نکنید که شما نمی‌توانید تمام محوطه قصر را ببینید؛ حتی اگر یک روز کامل را در آنجا صرف کنید. در این زمینه راهنمای داخلی قصر به شما کمک خواهد کرد که سفر خود را در شهر ممنوعه برنامه‌ریزی کنید.

 2. شهر ممنوعه شاهکار معماری چینی است

شهر ممنوعه بزرگ‌ترین مجموعه جهان است که از سازه‌های چوبی قرون وسطایی ساخته شده؛ و تا به امروز به خوبی حفظ گردیده است.

جدای از بزرگی این مجموعه، جزئیات معماری آن نیز حیرت‌انگیز است. جزئیات معماری در این شهر نشان‌دهنده ویژگی‌های معماری سنتی چینی و فرهنگ غنی چینی است. به عنوان مثال:

به جز دروازه شرقی (Donghua Gate)، تمام دروازه‌ها در شهر ممنوعه با مجموعه‌ای 9 در 9 و از درب‌های بزرگ طلاکوب ساخته و تزئین شده‌اند. این نوع معماری به معنای برتری و ابدیت در فرهنگ چینی است.

همچنین ردیف‌های مجسمه‌های حیوانات خوش‌یومن مانند اژدها، ققنوس‌ها و شیرها در امتداد سقف سالن‌های مهم قرار گرفته‌اند؛ تا موجب رونق و خوشبختی ساکنان قصر شوند.

3. حیاط بزرگ بیرونی درختی ندارد

در شهر ممنوعه شما نمی‌توانید هیچ درختی را در محوطه بزرگ بیرونی پیدا کنید.

شهر ممنوعه از یک محوطه بیرونی و یک محوطه داخلی مسکونی تشکیل شده است. شما می‌توانید درختان زیادی را در محوطه داخلی پیدا کنید؛ اما هیچ درختی در محوطه بیرونی وجود ندارد

البته هیچ نظریه دقیقی که علت این موضوع را توضیح داده باشد وجود ندارد. اما دو نظریه اصلی در این زمینه چنین است:

  1. محوطه بیرونی جایی بود که جشن‌های رسمی برگزار می‌شد؛ و در آن امپراتوری "قدرت خداوند بزرگ" و شأن امپراطوری نمایش داده می‌شد. پس هیچ درختی مجاز نبود؛ چرا‌که می‌توانست جلوه‌های جو را تحت تاثیر قرار دهد.
  2. همچنین فقدان پوشش گیاهی باعث می‌شود که دشمنان و حمله‌کنندگان احتمالی به شهر ممنوعه، نتوانند پنهان شوند؛ و خطوط دید روشنی برای مقاصد دفاعی وجود داشته باشد.

 4. شهر ممنوعه خانه 24 امپراتوری مختلف چین بوده است

امپراتور یونگ، سومین پادشاه سلسله مینگ، ساخت شهر ممنوعه را در سال 1406 آغاز کرد و این مجتمع در سال 1420 تکمیل شد. امپراتورهای چینگ تا سال 1912، در چین حکومت می‌کردند،؛ و در این مدت 24 امپراطور تجربه سکونت در شهر ممنوعه را به دست آوردند.

 5. موزه شهر ممنوعه یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های فرهنگی جهان است

موزه کاخ شهر ممنوعه محل تجمع بهترین آثار تاریخ چین است. مجموعه‌ای که هزاران سال تاریخ کشور چین را در بر دارد و یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان شناخته می‌شود.

در نهایت فراموش نکنید هنگام سفر با  تور چین  بازدید از شهر ممنوعه و کاخ سلطنتی امپراتوری‌های چین را در اولویت اصلی بازدیدهای تاریخی خود قرار دهید.

 

۱۵ مهر ۱۳۹۷