۰۲۱۷۴۶۳۴
 بازدید از ارتش تراکوتا یا ارتش سفالی در تور چین

بازدید از ارتش تراکوتا یا ارتش سفالی در تور چین

ارتش تراکوتا یا ارتش سفالی چین، مجموعه‌ای از هزاران مجسمه سرباز چینی با جزئیات و اندازه دقیق به همراه آرامگاه اولین امپراتور چین است. این ارتش شگفت‌انگیز نشان‌دهنده دقیق شرایط ارتش امپراتوری چین در سال‌های 476 الی 221 پیش از میلاد مسیح است. این سربازان ابتدا در قطعات کوچک‌تر ساخته شده و سپس مونتاژ و رنگ‌آمیزی شده‌اند. در این نوشته وب‌سایت آژانس مسافرتی و گردشگری زیما سفر پارس می‌خواهیم به معرفی این جاذبه جذاب، برای علاقمندان  تور چین  بپردازیم.

سایت باستان‌شناسی ارتش تراکوتا یکی از بزگ‌ترین سایت‌های باستان شناسی جهان و یکی از بزرگ‌ترین کشف‌های باستانی در قرن بیستم است.

 

ارتش تراکوتا چرا و چگونه ساخته شد؟

 

اولین امپراتور چین (چانه) که نام کشور چین از آن گرفته شده است؛ دستور ساخت این ارتش سفالین را صادر کرد.

تئوری‌های مختلفی در زمینه چرایی ساخت بیش از 8 هزار مجسمه سفالی در این مجموعه وجود دارد. اما آنچه بیش از هر چیز به واقعیت نزدیک است؛ تفکر عجیب و سنتی امپراتور چین در زمینه محافظت از خود در دنیای پس از مرگ، توسط این ارتش بوده است. در واقع به همین دلیل هم ارتش تراکوتا با جزئیات زیاد و دقیقا در اندازه واقعی ساخته شد. ظاهرا پادشاه نمی‌خواسته به تنهایی بمیرد؛ و از بابت جهان پس از مرگ نگرانی‌هایی حس می‌کرده است.

تئوری دیگری نیز می‌گوید این ارتش برای نشان دادن شکوه امپراتوری چین ساخته شده است؛ که البته با توجه به نیمه تمام ماندن این پروژه پس از مرگ امپراتور، به نظر تئوری دور از ذهنی است.

درباره چگونگی ساخت ارتش تراکوتا اما اطلاعات دقیق‌تری در دسترس است. اولین اطلاع جذاب آن است که در ساختن این مجسمه‌ها بیش از 700 هزار نفر کارگر و استادکار مشارکت داشته‌اند. همچنین به نظر می‌رسد در ساخته شدن این مجسمه‌ها از ابزارهای ویژه‌ای استفاده نشده است؛ و هنر دست انسان، بیشترین نقش را در ساخت آنها داشته است.

هرکدام از سربازان ارتش تراکوتا حدود 1 متر و 80 سانت قد داشته و وزن آنها به 160 کیلوگرم می‌رسد. همچنین از شواهد چنین برداشت شده؛ که ساختن این مجموعه حدود 40 سال زمان برده است.

در نهایت هر جنگجو با نام مسئول ساخت آن مهر شده است؛ تا ردیابی هرگونه اشتباه ممکن باشد.

 

مراحل ساخت یک جنگجوی ارتش تراکوتا

 

به عنوان یک بازدیدکننده عادی اما کنجکاو به راحتی متوجه نکاتی جالب خواهید شد. به عنوان مثال بعضی از سربازان بدون سر هستند، اما بدن آنها کامل است. مطالعات نشان می‌دهد علت این امر ساخته شدن جداگانه بخش‌های مختلف و در نهایت مونتاژ آنهاست. در نتیجه بعضی سربازان کارشان ناتمام مانده است.

تفاوت در جزئیات چهره و اسلحه‌های جنگجویان نشان از این دارد که برای هر مجسمه قالب‌هایی جداگانه طراحی شده است. همچنین در سطح مجسمه‌ها از خاک رس استفاده می‌شده است؛ و پس از ساخت برای خشک شدن، مجسمه‌ها در کوره قرار می‌گرفته‌اند. استفاده از خاک رس به این دلیل بوده است که هنرمندان نقاش بتوانند چهره و بخش‌های مختلف مجسمه‌ها را رنگ‌آمیزی کنند.

نتیجه تمام این تلاش‌ها وجود حدود 8 هزار مجسمه جنگجو با جزئیات متفاوت و منحصر به فرد (درست مانند انسان‌های واقعی) است. هرچند با گذشت بیش از 2000 سال و در اثر فرسایش و رطوبت، اکثر سربازان رنگ اصلی خود را از دست داده‌اند.

 

ارتش تراکوتا چگونه کشف شد؟

 

کشف ارتش تراکوتا یکی از بزرگ‌ترین اکتشافات قرن بیستم است. نشان‌های اولیه این ارتش در سال 1974 طی یک حفاری برای چاه آب کشاورزی پیدا شد. در سال 1976 دو نقطه دیگر در فاصله 20 متری نقطه اول کشف شد؛ و پس از این بود که حفاری‌های باستان شناسان در این منطقه جدی‌تر شد. در نهایت در سال 1987 میلادی، یونسکو آرامگاه امپراتور اول چین و ارتش سفالی‌اش را به عنوان یکی از میراث فرهنگی جهانی انتخاب کرد.

برای بازدید از این شگفتی تاریخی باید به شهر شیان یانگ در چین بروید. بازدید از این محوطه باستانی می‌تواند یکی از عجیب‌ترین تجارب شما در تور چین باشد.

زیما سفر پارس مجری  تور چین ارزان  و  تور چین لحظه آخری  با کیفیت مناسب و مطلوب می باشد. 

۲۳ مهر ۱۳۹۷