۰۲۱۷۴۶۳۴
آشنایی با مهمترین موزه های مشهد

آشنایی با مهمترین موزه های مشهد

موزه های مشهد یکی از جاذبه‌های اصلی این شهر محسوب می‌شوند. این نکته با توجه به ماهیت تاریخی و فرهنگی شهر مشهد، دور از انتظار نیست. تقریبا می‌توان گفت قالب مسافران  تور مشهد  در طول سفر، حداقل بازدید از یک موزه را در دستور کار خود قرار می‌دهند. در این نوشته وب‌سایت آژانس مسافرتی و گردشگری زیما سفر پارس می‌خواهیم شما را با مهمترین موزه های مشهد به طور خلاصه آشنا کنیم.

 

 

باغ موزه نادری

باغ موزه نادری در واقع آرامگاه نادرشاه افشار است. این بنای یادبود که توسط هوشنگ سیحون طراحی شده، در یک باغ حدودا 14 هکتاری قرار گرفته است. در کنار بنای آرامگاه دو تالار اصلی وجود دارد. در تالار اول وسایل جنگی و سلاح‌های جنگی دوره نادرشاه را مشاهده خواهید کرد. ابزارهایی مانند شمشیر، سپر، زره، وسائل سوارکاری، زین اسب و در نهایت تابلوهای نقاشی مرتبط با جنگ‌ها، اصلی‌ترین مواردی است که در تالار اصلی این باغ موزه مشاهده خواهید کرد.

این باغ موزه علاوه بر جاذبه‌های تاریخی، مکانی دیدنی و سرگرم‌کننده است؛ که پیشنهاد می‌کنیم حتما در سفر به شهر مشهد بازدید از آن را فراموش نکنید. برای رفتن به باغ موزه نادری در مشهد باید به چهارراه شهدا (چهارراه نادری) بروید. در نظر بگیرید که این مجموعه و به طور کلی اکثر موزه های مشهد در روزهای عزاداری تعطیل است.

موزه تاریخ طبیعی خراسان

یکی دیگر از موزه های مشهد موزه تاریخ طبیعی خراسان است. این موزه همان‌طور که از نامش پیداست می‌تواند برای علاقمندان به موجودات زنده، تاریخ طبیعت و... جذاب باشد. تمرکز این موزه بر تاریخ طبیعی منطقه خرسان است؛ و در آن می‌توانید از بخش‌های مختلف از جمله بخش جانورشناسی، گیاه‌شناسی، زمین‌شناسی، مردم‌شناسی، دیرین‌شناسی و... بازدید کنید. نمونه حیوانات تاکسیدرمی شده و کارگاه تاکسیدرمی و... از جمله موارد جذاب دیگری است که در این موزه انتظار شما را می‌کشد. در صورتی که با فرزندان نوجوان خود به تور مشهد می‌روید؛ بازدید از این موزه می‌تواند برای آنها بسیار جذاب باشد.

برای بازدید از موزه تاریخ طبیعی خراسان باید به پردیس دانشگاه فردوسی در نزدیکی میدان آزادی مشهد بروید.

موزه علوم و تاریخ طبیعی مشهد

در حد فاصل میدان آزادی و میدان جمهوری، یکی دیگر از موزه‌های مشهد قرار دارد. این موزه نیز مانند موزه قبلی، مرتبط با تاریخ طبیعی و البته با دارا بودن بخش‌های مرتبط با علوم دیگر است. این موزه که در مرکز تربیت معلم شهید بهشتی قرار دارد؛ علاوه بر بخش‌های مرتبط با تاریخ طبیعی، بخش‌هایی مرتبط با علوم مختلف از جمله نجوم، فیزیک، مکانیک، الکترونیک، گیاه‌شناسی، فسیل شناسی و... دارد.

موزه آب

این موزه به همت سازمان آب منطقه‌ای استان خراسان افتتاح شده است. معرفی سازه‌های قدیمی و تاریخی آب در استان خراسان، از جمله آب انبارها، یخدان‌ها، قنات‌ها، سدها و... و سیر تغییرات صنعت آب طی قرن‌های گذشته، از جمله مواردی است که در این موزه خواهید دید. برای بازدید از موزه آب مشهد باید سری به اداره آب منطقه‌ای خراسان در بلوار سازمان آب سر بزنید.

موزه توس

یکی از جذاب‌ترین موزه های مشهد آرامگاه فردوسی و موزه توس آن است. این منطقه علاوه بر موزه دارای جاذبه‌ها و سرگرمی‌های فراوانی است که می‌تواند یک روز کامل شما را سرگرم کند. اما در معرفی موزه توس باید گفت این موزه از چهار بخش تشکیل شده است. در تالار اول قطعات سفالی و سکه‌های دوران قبل و بعد از اسلام را مشاهده خواهید کرد. در تالار دوم ابزارهای رزمی و شخصی از جمله وسائل سوارکاری، سپر، گرز، تیر و کمان، سازهای موسیقی و... را خواهید دید. در سومین تالار موزه توس، ظروف سفالی و لعابی و مفرغی متعلق به قرن 4 و 5 هجری قمری را می‌توانید ببینید. در نهایت در آخرین تالار این مجموعه، نقاشی‌ها، فرش‌ها، قالیچه‌ها و سایر آثار هنری مرتبط با شاهنامه فردوسی را مشاهده خواهید کرد.

موزه های آستان قدس رضوی

در نهایت آخرین و در دسترس‌ترین گزینه در میان موزه‌های مشهد، مجموعه موزه‌های آستان قدس رضوی این است. این مجموعه که در صحن حرم قرار دارد؛ شامل مجموعه متنوعی از گنجینه‌های تاریخی، از جمله گنجینه حرم رضوی، تمبر و اسکناس، نجوم و ساعت، سلاح‌های گرم و سرد، ظروف، هنرهای تجسمی، صدف و حلزون‌های دریای، سکه و مدال، فرش، قرآن و نفایس و... است.

زیما سفر پارس همراه شما در  تور مشهد ارزان  و  تور مشهد لحظه آخری

۱۲ آبان ۱۳۹۷