۰۲۱۷۴۶۳۴
حمل و نقل در مشهد مقدس

حمل و نقل در مشهد مقدس

حمل و نقل و راه های ارتباطی در مشهد مقدس

در این مقاله سعی داریم با انواع راه های ارتباطی در مشهد مقدس آشنا شویم. صرف نظر از اینکه در قالب  تور مشهد  به این شهر آمده باشید، ممکن است نیاز داشته باشید از این سرویس های حمل و نقل در مشهد استفاده نمایید. همراه زیما سفر پارس باشید ،به بررسی آن ها می پردازیم تا با اتوبوسرانی در مشهد، مترو و ... بیشتر آشنا شویم.

مسیر های زمینی در مشهد

سرویس اتوبوسرانی حمل و نقل عمومی

مشهد، مانند دیگر شهرهای مدرن، دارای سیستم کامل و فشرده خدمات اتوبوسرانی عمومی است. با استفاده از این سرویس می توانید به هر نقطه ای از شهر سفر کنید. ایستگاه اتوبوس می تواند تقریبا در نزدیکترین محل به خانه و یا دفتر شما یافت شود. بلیط کاغذی قدیمی با کارت های هوشمند جایگزین شده است. خطوط BRT بخش مهمی در این سرویس حمل و نقل را شامل می شوند و بسیاری از خیابان های بزرگ در شهر برای استفاده کارآمد از این خطوط، محدوده بندی شده اند.

خطوط ریلی شهری

مشهد از خطوط ریلی شهری برای انتقال میلیون ها نفر در روز بهره می برد. این دومین سیستم حمل و نقل سریع در ایران است که موجب صرفه جویی در زمان سفرهای شهری با میزان مصرف پایین هزینه و انرژی می شود. سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری مشهد یکی از خطوط خود را از ساعت 6:30 تا 21:30 به طور روزانه اجرا می کند. خط اول در حال حاضر فعال بوده و خط دوم در در حال ساخت است.

سفر با قطار و اتوبوس

سفر به مشهد از طریق اتوبوس و قطار راه دیگری برای کسانی است که علاقمند به لذت بردن از مناظر طبیعی، شهرها، روستاها و حتی مکان های تاریخی در حالی که در حال سفر هستند، می باشد. ترمینال امام رضا مشهد (PUH) در حومه شهر برای دسترسی آسان به جاده های ورودی و خروجی اصلی شهر واقع شده است و بزرگترین ترمینال اتوبوس می باشد. این ترمینال دارای مساحت 8.600 مترمربع است و روزانه 2000 اتوبوس به آن وارد شده و خارج می شوند. رزرو بلیط به صورت اینترنتی امکان پذیر است و اتوبوس های مدرن VIP محیط راحتی را برای استراحت و تماشای مناظر زیبا برای مسافران فراهم می کنند.

ایستگاه مرکزی قطار مشهد یک راه ایمن و راحت برای مسافران برای سفر بین مشهد و شهر خودشان است. تهران مهمترین منبع تامین مسافرین قطار به مشهد است و بنابراین قطارهای کلاس بالا در این مسیر حرکت می کنند. در آینده، دولت قصد دارد یک خط انتقال ریلی تندرو بین تهران و مشهد احداث کند.

در تابستان و پایان سال بسیاری از افرادی که مایل به زیارت حرم مقدس امام رضا (ع) هستند، از طریق اتوبوس و قطار به مشهد سرازیر می شوند. اکثر آنها از شهرهای بزرگ ایران به مشهد می آیند.

هوایی

فرودگاه بین المللی مشهد، (فرودگاه شهید هاشمی نژاد) به عنوان قلب حمل و نقل هوایی، روزانه حدود 170 تا 240 پرواز هوایی را از این شهر به سایر شهرهای داخلی یا کشورهای داخلی انجام می دهد. به طور متوسط ​​22000 مسافر، از خدمات هوایی داخلی و بین المللی استفاده می کنند در حالی که حدود 20 درصد مسافران بین المللی هستند.

34 خطوط داخلی و 20 خطوط هوایی بین المللی از و به مشهد و 17 خطوط داخلی و 10 خطوط بین المللی خدمات خود را به مسافران ارائه می دهند.

برخی از خطوط هوایی بین المللی عبارتند از:

جرمانیا (پرواز به / از هامبورگ)

قطر ایرویز (پرواز به / از دوحه)

عراقی ایرویز (پرواز به / از بغداد، نجف)

امارات (پرواز به / از دبی)

ترکیش ایرلاینز (پرواز به / از استانبول)

خطوط هوایی عربستان سعودی (پرواز به / از دمام، جده، مدینه)

خلیج فارس (پرواز به / از بحرین)

فلای دبی (پرواز به / از دبی)

جزیره ایرویز (پرواز به / از کویت)

علاوه بر پروازهای داخلی به شهرهای بزرگ و مهم (تهران، اصفهان، شیراز، بندرعباس ...) خطوط هوایی ایران دارای پروازهای بین المللی از جمله موارد زیر می باشند:

ایران ایر (پرواز به / از بحرین، بیروت، دمام، کویت)

خطوط هوایی ماهان (پرواز به / از بغداد، بحرین، کویت، نجف)

خطوط هوایی آسمان (پرواز به بیشکک، دوشنبه و کابل)

خطوط هوایی زاگرس (پرواز به بحرین، بصره، کویت)

خطوط هوایی معراج (پرواز به کویت، نجف، بغداد)

خطوط هوایی آتا (پرواز به بحرین، کویت)

این راههای هوایی توریست ها و زائران را به مشهد و بالعکس می رسانند. بعضی از خطوط هواپیمایی مانند خطوط هوایی کیش تنها به کیش پرواز می کنند.

این مطالب برای آسودگی شما در مواقع مورد نیاز بسیار کارآمد می باشد ولی فراموش نکنیم که همواره  تور مشهد  زیما سفر پارس با کادر مجرب می تواند برای شما بسیار خاطره انگیز باشد و زیما سفر پارس شما را در این سفر یاری کند.

از  تور مشهد  ما دیدن فرمایید و نظرات و انتقادات را برای بهتر شدن خدمات ما، در صفحه یادداشت فرمایید.

زیما سفر پارس ارائه کننده تور نوروزی مشهد، تور مشهد و تور لحظه آخری مشهد.

 

 

۰۵ اسفند ۱۳۹۶