۰۲۱۷۴۶۳۴
همه چیز درباره فستیوال جذاب و هیجان انگیز آب تایلند

همه چیز درباره فستیوال جذاب و هیجان انگیز آب تایلند

فستیوال سونگکران که بیشتر با نام جشن آب تایلند شناخته می شود، یک رویداد سالانه است که در آن شروع سال نو سنتی تایلندی جشن گرفته می شود. فستیوال آب تایلند بزرگترین جشن تایلندی است و بزرگترین جنگ آب در جهان و در  تور تایلند ارزان به شمار می آید. هشدار! جشن آب تایلند یک فستیوال بسیار هیجان انگیز و جذاب است، اما باید خودتان را برای خیس شدن از سر تا پا آماده کنید! اصلا هم انتظار نداشته باشید که کسی مراعات حالتان را بکند یا حواسش به گوشی و تبلت و یا حتی پاسپورتتان باشد که خیس نشوند! به هر حال اگر می خواهید در این فستیوال جذاب تایلندی شرکت کنید و در حوالی محل برگزاری جشن گشت و گذار کنید، بهتر است که خودتان را برای خیس شدن در سه روز مداوم آماده کنید. البته قسمت خوب ماجرا این است که زمان برگزاری فستیوال آب تایلند با افزایش دمای هوای تایلند در ماه آپریل (گرم ترین ماه سال) همزمان می شود.

 

 

فستیوال آب تایلند چیست؟

 

جشن آب تایلند یا همان سونگکران برای پاکی و یک شروع تازه در تور تایلند جشن گرفته می شود. خانه ها در این زمان تمیز می شوند، مجسمه های بودا در طول خیابان های تایلند حمل می شوند تا در طی مراسمی خاص با آب معطر تمیز بشوند.همچنین طبق سنت های قدیمی به منظور ادای احترام آب روی دست های افراد مسن تایلندی ریخته می شود. سنت اصلی فستیوال آب تایلند این است که مردم در خیابان روی هم با سطل و تفنگ آب باش آب می ریزند تا این آب  ذهن ها و روح های افراد را از بدی ها پاک کند.اعتقاد تایلندی ها بر این است که شرکت در فستیوال آّب تایلند برای آن ها در سال جدید خوش شانسی می آورد. جالب است که بدانید برای اینکه هیجان و سختی کار بیشتر شود، خیلی از تایلندی ها داخل آب یخ می اندازند تا آب سردتر شود!

 

 

فستیوال آب تایلند در چه زمانی برگزار می شود؟

 

در زمان های گذشته زمان برگزاری سونگکران بر اساس تقویم قمری انتخاب می شد. اما امروزه این زمان فیکس شده است و همه ساله از تاریخ 13 آپریل به مدت سه روز برگزار می شود و در روز 15 آپریل پایان می یابد. البته جالب است که بدانید این سه روز زمان رسمی برگزاری این فستیوال جذاب تایلندی است، اما خیلی از مردم علی الخصوص در شهرهای توریستی تایلند مثل چیانگ مای و پوکت از کارشان مرخصی می گیرند و مدت برگزاری این جشن هیجان انگیز را به 6 روز افزایش می دهند. هشدار! بهتر است که چند روز قبل از شروع جشن آب تایلند نیز برای خیس شدن آماده باشید! چراکه ممکن است درست مثل چهارشنبه سوری خودمان بچه ها زودتر جشن را شروع کنند و ناگهان بر روی شما، تلفن همراهتان و کیف مدارکتان آب پاشی کنند.

 

 

فستیوال آب تایلند در کجا جشن گرفته می شود؟

 

مرکز اصلی برگزاری جشن آب تایلند در چیانگ مای اطراف شهر قدیمی است، اما جشن های بزرگی نیز در بانکوک، پوکت و همه شهرهای توریستی تایلند برگزار می شود که در صورت تمایل می توانید در آن ها شرکت کنید. البته در شهرهای کوچکتر هم ممکن است که سونگکران جشن گرفته شود، اما تمرکز اصلی آن ها به جای آب بازی بر رسم و رسوم سنتی مربوط به معابدشان است. به هر حال اگر دوست دارید که در مراسم سنتی تر سونگکران شرکت کنید، می توانید به شهر ایسان در شمال شرقی تایلند سفر کنید. جالب است که بدانید جشن آب در لوانگ پرابانگ در لائوس، بورما، کامبوج و دیگر نواحی جنوب شرقی آسیا نیز جشن گرفته می شود.

 

 

 سه قانون مهم برای شرکت در فستیوال آب تایلند

 

بعد از غروب آفتاب به کسی آب نباشید. ممکن است که افرادی را در تایلند ببینید که این کار را می کنند، اما کارشان اشتباه است! بهتر است که با آن ها همراه نشوید! به راهب ها، خانم های باردار و کودکان آب نپاشید در فستیوال آب تایلند لباستان را از تن خارج نکنید.  جالب است که بدانید در طول فستیوال آب تایلند در سال 2016، یک مرد انگلیسی به همین خاطر در تایلند دستگیر شد!

 

 

نکاتی که با دانستن آن ها در فستیوال آب تایلند بیشتر به شما خوش خواهد گذشت:

 

مطمئنا در زمان برگزاری جشن آب تایلند خیلی خیس خواهید شد! مگر اینکه خودتان را در اتاق هتلتان حبس کنید! در غیر این صورت به محض خارج شدن از اتاقتان ممکن است حتی خدمه هتل نیز به شما آب بپاشند! پس با آمادگی کامل از اتاقتان خارج شوید و وسایل مهم خودتان را از اتاق خارج نکنید. همان طور که گفته شد هیچ کس به جز پادشاه، خانم های باردار و راهب ها از خیس شدن در امان نیستند! پس بهتر است که تلفن های همراهتان و دوربینتان را داخل اتاق های هتل بگذارید، مگر اینکه ضد آب باشند. محل های نزدیک به برگزاری فستیوال آب تایلند علی الخصوص در چیانگ مای ،خیلی سریع مملوء از جمعیت می شود. پس بهتر است که صبح زود بیدار شوید تا بتوانید در یک جای خوب مستقر شوید و این جشن را از نزدیک ببینید. کفش هایتان را از پا خارج نکنید. چراکه با وجود ممنوعیت حمل بطری شیشه ای، باز هم هر روز تعداد زیادی شیشه در خیابان ها خرد می شوند که ممکن است پایتان را زخمی کنند. بهتر است که در روزهای فستیوال آب تایلند سوار موتورسیکلت نشوید. چراکه آمار تصادفات در تایلند در روزهای عادی خیلی زیاد است و در این روزها به شدت بیشتر هم می شود. مخصوصا اینکه رانندگان موتورسوار نیز از خیس شدن در امان نیستند و معمولا به روی آن ها در حال رانندگی آب پاشی می شود. سونگکران یک جشن بسیار جذاب است که قرار است در آن به شما یک عالمه خوش بگذرد. پس خیلی جشن را ساده بگیرید و کاری نکنید که بقیه شرکت کنندگان به شما مثل یک زورگو نگاه کنند! بهتر است که حواستان باشد به کسی آزار نرسانید و فقط خیلی ساده از آب بازی لذت ببرید و خوش بگذرانید. همچنین بهتر است که بدانید همراه داشتن یک تفنگ آب پاش خیلی بزرگ ممکن است که افراد دیگر را تشویق کند که بیشتر به شما آب پاشی کنند! نکته دیگر اینکه اصلا از خیس شدن توسط افراد ناراحت نشوید و خونسردی خودتان را حفظ کنید. خیس شدن بخشی از این فستیوال است و اگر اذیتتان می کند، بهتر است که اصلا در فستیوال آب تایلند در  تور لحظه آخری تایلند  شرکت نکنید. سطل های رایگان زیادی در محل برگزاری جشن آب تایلند وجود دارد. اگر یکی از آن ها را پیدا نکردید، می توانید از فروشگاه ها یک سطل تهیه کنید و برای چند روز مفرح و جذاب آماده شوید. روزهایی که هیچ گاه در زندگیتان فراموششان نخواهید کرد و جزء هیجان انگیزترین و شادترین روزهای زندگیتان خواهند شد. اگرچه جشن آب تایلند یک فسیتوال مهیج است، اما به خاطر داشته باشید که این فسیتوال در واقع یک فستیوال مذهبی است و بهتر است که در راه زائران معابد قرار نگیرید و اگر از معابد تایلندی بازدید کردید، به آن ها ادای احترام کنید.

 

 

آداب و رسوم فستیوال آب تایلند

 

یکی از سنت های جالب سونگکران یا جشن آب تایلند این است که بعد از خیس کردن افراد برای برقراری صلح عبارت "ساه واه دی پی مای" را بگویید. این عبارت در زبان تایلندی به معنای "سال نو مبارک" است. این عبارت را یاد بگیرید و در زمان برگزاری سونگکران و یا حتی بعد از آن به تایلندی ها بگویید. البته ممکن است که عبارت "سوک سان وان سونگکران" را نیز در آن روزها زیاد بشنوید. این عبارت به معنی "روز سونگکران مبارک" است.

 

 

دیگر سنت های جشن آب تایلند در تور تایلند

 

تعداد کمی از مردم محلی در زمان برگزاری فستیوال آب تایلند به همدیگر پودر سفید یا نوعی خمیر می مالند. معمولا این خمیر به آرامی روی گونه ها یا پیشانی افراد مالیده می شود و اعتقاد بر این است که این خمیر بدشانسی را از افراد دور می کند. البته جای نگرانی نیست! این خمیر به راحتی با آب از روی لباس افراد پاک می شود. یکی دیگر از سنت های  جشن آب تایلند  این است که محلی های نخ هایی به نام سای سین را به مچ دستان یکدیگر گره می زنند. اگر یک محلی خواست که این نخ را به دستتان گره بزند، دستتان را به صورتی که کف دستتان رو به آسمان باشد جلو ببرید. جالب است که بدانید رسم بر این است که باید این نخ را از دستتان خارج نکنید، تا زمانی که خودش پاره شود. اگر هم دستتان را اذیت کردند، بهتر است که نخ آن را باز کنید، به جای اینکه پاره اش کنید. تایلندی ها معتقدند که با پاره کردن آن دستبند خوش شانسی از شما دور خواهد شد! پوشیدن لباس های رنگارنگ نیز یکی دیگر از سنت های فستیوال آب تایلند است. معمولا توریست ها و محلی های تایلندی در این فستیوال لباس های روشن و یا گلدار (لباس های سونگکران) به تن می کنند. در خیلی از فروشگاه های تایلند در زمان برگزاری سونگکران این لباس ها به فروش می رسد و در صورت تمایل می توانید یکی از آن ها تهیه کنید.

 

۱۴ اسفند ۱۳۹۷