۰۲۱۷۴۶۳۴
هر آنچه باید در مورد ارز ارمنستان بدانید

هر آنچه باید در مورد ارز ارمنستان بدانید

 هر آنچه باید در مورد ارز ارمنستان بدانید

 

سفر به یک کشور جدید و استفاده کردن از یک ارز جدید ممکن است کمی گیج کننده باشد. (درام) ارز رسمی ارمنستان است و شما هم با سفر به ارمنستان و بازدید از  جاذبه های گردشگری ارمنستان ، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و خوردن غذا در رستوران های ارمنستان باید از این واحد پول استفاده کنید. این راهنما به شما کمک می کند تا اطلاعات ضروری و مورد نیازتان را در مورد  ارز ارمنستان دریافت کنید و درک بهتری از این واحد پول داشته باشید تا در زمان اقامت در  تور ارزان ارمنستان  با مشکل مواجه نشوید.

 

 

ارز ارمنستان یا همان درام با نام اختصاری AMD شناخته می شود و هر 480 درام به اندازه 1 دلار ارزش دارد. با وجود پیشرفت های اقتصادی که در چند سال اخیر در ارمنستان رخ داده است، باز هم نرخ بیکاری در ارمنستان بسیار بالاست و در طول رکود اقتصادی جهانی ارزش درام به صورت مصنوعی حفظ شد تا در قیمت بنزین،دارو و شکر تورم زیادی ایجاد نشود.

هر درام مساوی با 100 لوما است و اسکناس های متعددی تا 100000 درام در ارمنستان وجود دارد. اما امروزه قیمت اجناس در ارمنستان به شکلی است که شما به سختی می توانید اسکناس های 50، 100 و 500 درامی را در چرخه اقتصادی در زندگی روزمره مردم مشاهده کنید.در واقع برای چنین مبالغی بیشتر سکه استفاده می شود و اسکناس برای مبالغ بیشتر به کار گرفته می شود.

 

 

روی هر کدام از اسکناس های ارمنی تصویر هنرمندان، دانشمندان و یا اماکن تاریخی و باستانی ارمنستان حک شده است. برای مثال تصویری از ماتیروس ساریان (نقاش مشهور ارمنی) بر روی اسکناس 20000 درامی وجود دارد و یکی از آثار آن با نام منظره ارمنی در آن طرف اسکناس چاپ شده است. اسکناس 5000 درامی تصویری از هوهانس تومانیان (شاعر مشهور ارمنی) دارد، در حالی که سمت دیگر اسکناس تصویر لری مارز یعنی همان منطقه ای که این شاعر ارمنی متولد شده ، چاپ شده است.

در سال 1998 سری های جدید اسکناس چاپ شد تا جای اسکناس های قدیمی تر را بگیرند. طراحی اسکناس های جدید توسط متخصصان انگلیسی و آلمانی انجام شد. اسکناس های 50000 درامی نیز در سال 2001 برای گرامیداش هزار و هفتصدمین جشن رسمی شدن مسیحیت در ارمنستان چاپ شدند و در سال 2009 نیز اسکناس های 100000 درامی با تصویر شاه آبگار پنجم چاپ شد که امروزه با ارزش ترین اسکناس ارمنی به شمار می آید.

 

 

با اسکناس های مختلف ارمنی می توان چه چیزی در ارمنستان تهیه کرد؟

 

100 درام

در حقیقت شما با 100 درام کار خاصی در  تور لحظه آخری ارمنستان  نمی توانید انجام دهید! به جز اینکه یک بلیط یک طرفه وسایل حمل و نقل عمومی تهیه کنید یا یک تکه نان کوچک، بیسکوئیت یا یک بطری آب معدنی از یک سوپرمارکت تهیه کنید!

500 درام

با یک اسکناس 500 درامی می توانید یک بطری آب معدنی در کافی شاپ تهیه کنید و یا یک نوشیدنی از سوپرمارکت بخرید.

1000 درام

اسکناس 1000 درامی بیشترین استفاده را در ارمنستان دارد و به همین دلیل برای اقامت در آفر تور ارمنستان بهتر است که همیشه چند اسکناس 1000 درامی در جیبتان داشته باشید.  با یک اسکناس 1000 درامی می توانید در یک کافه یک فنجان قهوه میل کنید و با هزار و اندی درام می توانید یک اسنک بخرید یا یک صبحانه ارزان در ارمنستان میل کنید.

5000 درام

برای خوردن یک غذای ارزان در یک رستوران ارزان ارمنستان به حدود 3000 درام نیاز دارید. اما اگر 5000 درام در اختیار داشته باشید و بخواهید از سوپرمارکت خرید کنید، با این پول می توانید چند وسیله مانند نان، شیر، تخم مرغ، نیم کیلو پنیر و کمی سبزیجات خریداری کنید. از طرفی با این پول می توانید در یک مسافرخانه ارزان در تور ایروان اقامت داشته باشید و یک تخت برای اقامتتان اجاره کنید.

 

 

چند نکته مهم در مورد ارز ارمنستان

 

  • از آنجایی که ارز رسمی ارمنستان درام است، شما هم باید برای خرج و مخارجتان در ارمنستان درام به همراه داشته باشید. البته یک سری صرافی در ارمنستان وجود دارد که می توانید ریالتان را در آن ها به درام تغییر دهید و اگر پول نقدتان در ارمنستان به اتمام برسد، جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

2-  بهتر است که این نکته را بدانید که بعضی از رستوران های بزرگ ارمنستان هزینه ای تحت عنوان هزینه خدمات را به مبلغ غذاهایتان اضافه می کنند و آن را در صورت حسابتان ذکر می کنند. انعام نیز در ارمنستان معمولا به اندازه 5 تا 7 درصد مبلغ کل صورتحساب پرداخت می شود. اما اگر از شما هزینه خدمات دریافت کردند، دیگر مجبور به پرداخت انعام نیستید.

3- حواستان باشد که اسکناس های ارمنی را کاملا تمیز و بدون تا نگهدارید. چراکه خیلی از افراد در ارمنستان از گرفتن اسکناس های پاره شده خودداری می کنند. به همین دلیل بهتر است که شما هم مراقب اسکناس هایتان باشید و اگر به عنوان باقی پولتان به شما اسکناس پاره شده دادند، از آن ها درخواست کنید که اسکناس را برایتان تعویض کنند تا بعدا برای خرج کردن آن با مشکل مواجه نشوید.

 

 

اگر شما هم قصد سفر به ارمنستان را دارید، می توانید برای رزرو  تور ارمنستان ارزان  با همکاران ما در  آژانس مسافرتی زیما سفر  تماس بگیرید تا بتوانید با کمترین نرخ ممکن به ارمنستان سفر کنید.

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸