۰۲۱۷۴۶۳۴
سنت جالب مردم قشم برای جشن گرفتن سال نو در ماه تیر

سنت جالب مردم قشم برای جشن گرفتن سال نو در ماه تیر

امتیار دهید:

۴.۸ از ۱۵۰۰ امتیاز

 سنت جالب مردم قشم برای جشن گرفتن سال نو در ماه تیر

 

جزیره قشم با 135 کیلومتر طول در بخش جنوبی کشورمان ایران، در جایی که خلیج فارس و خلیج عمان به هم می پیوندد، واقع شده است و به همین دلیل موقعیت بسیار مهمی در ایران دارد. در طول قرن های متوالی، این جزیره که با آب های زمردین هرمز احاطه شده است، یک مرکز تجاری مهم بوده است و همیشه با کشتی هایی که از آفریقا، هند و چین به ایران می آمده اند، در داد و ستد بوده است. به همین خاطر ماهیگیران قشم همیشه تحت تاثیر فرهنگ های مختلف بوده اند و عقایدشان با عقاید خارجی ها درآمیخته شده است. شهر قشم پرجمعیت ترین و مدرن ترین بخش جزیره قشم است که بازدید از آن همیشه برای توریستان جالب است و دلیل آن هم وجود جاذبه های گردشگری زیبا در قشم و مراکز خرید بی نظیر در خیابان های آن است. اما گذشته از  تور قشم ، یک سری روستاهای زیبا نیز در جزیره قشم وجود دارد که زیبایی های خاص خودشان را دارند و فرهنگ ها و آداب و رسومشان نیز بسیار منحصر به فرد هستند. این آداب و رسوم و سنت ها به قدری جذاب هستند که هر توریستی از آشنایی با آن ها شگفت زده می شود و باورش نمی شود که این روستا نیز جزئی از ایران است و تا به حال به این اندازه ناشناخته باقی مانده است. یکی از عجیب ترین سنت هایی که در روستاهای جزیره قشم وجود دارد، جشن گرفتن سال نو در ماه تیر است! در ادامه شما را بیشتر با این سنت جالب مردم قشم آشنا می کنیم.

 

 

درباره سال نو ماهیگران در قشم

 

یک سنت بسیار قدیمی در قشم وجود دارد که احتمالا شما هم تا به حال در موردش چیزی نشنیده اید. این سنت عجیب در قشم در واقع مربوط به یک روستای کوچک به نام سلخ د ر تور جزیره قشم  می شود که مردمانش آداب و رسوم مخصوص به خودشان را دارند. آداب و رسومی که گاه با همه قسمت های ایران متفاوت است و به همین دلیل است که بازدید از آن برای هر توریستی جذاب است. یکی از عجیب ترین سنت های ساکنین این روستا در قشم این است که هر سال در تاریخ 28 تیر جشنی می گیرند که نامش "نوروز صیاد" است و به عبارتی سال نو ماهیگیران به حساب می آید و یکی از قدیمی ترین سنت های باستانی ایرانیان محسوب می شود.

 

 

محلی های این روستا در قشم عقیده دارند که ماهیگیری باید برای یک روز متوقف شود تا آرامش به ماهی ها باز گردانده شود و به مادر طبیعت احترام گذاشته شود. به همین خاطر در این روز هیچ کس در این روستا ماهیگیری نمی کند و هیچ کس در این روستا ماهی یا دیگر موجودات دریایی را به عنوان غذا نمی خورد و به جای آن جشنی در روستا برپا می شود و این گونه به استقبال فصل جدید ماهیگری می روند. مردم این روستا در قشم در روز سال نو ماهیگیری، لباس های جدید به تن می کنند، موسیقی سنتی می نوازند و کل روز را به جشن و پایکوبی سپری می کنند.

 

 

یکی از سنت های جالب مردم قشم در این روستا این است که باید در روز سال نو ماهیگیری شیرینی های خوشمزه بپزند، درب ها و نخل های خانه شان را رنگ آمیزی کنید. علاوه بر این ها یک عالمه بازی های گروهی در سطح روستا برگزار می شود تا کوچکترهای خانواده نیز درگیر این جشن شوند و از اهمیت حفاظت از زندگی دریایی اطلاع پیدا کنند. این گونه این رسم سینه به سینه منتقل می شود و نسل های متوالی از آن پیروی می کنند و هر سال 28 تیر را به عنوان نوروز صیاد جشن می گیرند.

 

 

احتمالا شما هم با خواندن این متن در فکر فرو رفته اید که مردم کشور ما ایران چه سنت ها و فرهنگ های جالبی دارند و متاسفانه خیلی از ماها از وجود چنین سنت هایی بی اطلاعیم. هر گوشه از کشور ما زیبایی های خاص خودش را دارد و فرهنگ ها و آداب و رسوم به خصوص خودش را دارد. به همین دلیل است که هر کدام از ما باید سفرهای داخلی را در برنامه زندگی سالانه مان قرار دهیم و از آشنایی با شهرهای زیبای کشور خودمان غفلت نکنیم. آژانس مسافرتی زیما سفر با برگزاری بهترین  تورهای داخلی ، بستری را برای شما فراهم می کند تا با این شهرهای زیبا و جذاب کشورمان آشنایی پیدا کنید. شما هم می توانید برای رزرو  تور ارزان قشم  با کمترین قیمت و بالاترین کیفیت با همکاران ما در  آژانس مسافرتی زیما سفر  تماس بگیرید.

۰۲ تیر ۱۳۹۸

نظرات کاربران