۰۲۱۷۴۶۳۴
مسافر آنتالیا هستید؟مواظب باشید که اسیر این حقه ها در آنتالیا نشوید!

مسافر آنتالیا هستید؟مواظب باشید که اسیر این حقه ها در آنتالیا نشوید!

شما به هر کشور و هر شهری در دنیا که سفر کنید، یک سری آدم کلاهبردار در آنجا وجود دارند که منتظر توریستان هستند تا سرشان را کلاه بگذارند و از نا آگاهی آن ها برای کسب درآمد شخصیشان استفاده کنند! مسلما کشور ترکیه و شهر آنتالیا نیز از این قاعده مستثنی نیست و در آنتالیا نیز این افراد حضور دارند و این یک حقیقت اجتناب ناپذیر است! معمولا 99.9 % مردمان آنتالیا خونگرم و صمیمی هستند و سخت در حال تلاش برای کسب نان حلال هستند. اما به هر حال بهتر است که شما خودتان را برای آن 0.1% آماده کنید و از کلاهبرداری های مردم آنتالیا از توریستان مطلع باشید تا اسیر دامشان نشوید! توصیه ما به شما این است که قبل از سفر به هر شهر دیگری در دنیا اطلاعاتی در مورد حقه های معمول توریستان در آن شهر کسب کنید. البته نیاز به نگرانی ندارید، چراکه زیما سفر در ادامه تمام حقه های کلاه برداران آنتالیا را برای شما رو میکند و می توانید مطمئن باشید که با اطلاع داشتن از آن ها، هیچ خطری شما را تهدید نمی کند و می توانید با یک دل قرص به آنتالیا سفر کنید.

 

حقه واکس زدن کفش های توریستان

 

یک سری افراد هستند که در گوشه کنار خیابان های آنتالیا می نشینند و کفش های مردم را واکس می زنند. بعضی از این افراد درست زمانی که توریستان از کنارشان عبور می کنند، جعبه کفاشی و یا برس های واکسشان را از دستشان رها می کنند و اگر توریست مد نظرشان برس را از روی زمین بردارد و به اصطلاح به فرد کفاش کمک کند، به او یک واکس رایگان آفر می دهند تا به نوعی از کمک او تشکر کنند. تا این جای کار همه چیز مرتب به نظر می رسد و توریستان فکر می کنند که چه مرد مهربانی در حال گفتگو با آن ها است! مشکل از آنجایی شروع می شود که وقتی توریستان می نشینند تا کفششان واکس زده شود، مرد کفاش شروع به صحبت می کند و در میان حرف هایش عنوان می کند که از چه مواد اضافه ای برای واکس زدن کفش توریست استفاده کرده است و چه خدمات اضافه ای برای او انجام داده است و در نهایت در ازای کارش یک مبلغ هنگفت از توریست بیچاره درخواست می کند که مطمئنا او را شوکه می کند! اگر هم توریست نامبرده از پرداخت پول امتناع کند، دوستان و همکاران کفاش به کمک او می آیند تا به زور مبلغ را از توریست دریافت کنند! پس توصیه ما به شما این است که اگر از کنار یکی از این کفاشان دوره گرد عبور کردید و چنین اتفاقی افتاد و برس های واکسش روی زمین پخش و پلا شد، اصلا توجه نکنید و با یک لبخند از کنار کفاش عبور کنید! به هر حال بهتر است که هیچ وقت درخواست واکس رایگان را از چنین کفاشانی قبول نکنید تا این ماجرا در انتظارتان نباشد و اسیر این حقه و حربه کلاه برداران در  تور ارزان آنتالیا  نشوید!

 

 

فروش سکه ها و عتیقه جات غیر اصل

 

این کلاهبرداری معمولا در جلوی ورودی اماکن تاریخی آنتالیا اتفاق می افتد. معمولا دوره گردانی در حول و حوش اماکن تاریخی آنتالیا گردش می کنند و ادعا می کنند که سکه و عتیقه جاتی دارند که قدمتشان به دوران بیزانس و روم بر می گردد و یک سری توریست بیچاره نیز به خاطر نا آگاهیشان این سکه ها را خریداری می کنند و کلاه سرشان می رود! برای اطلاعتان بهتر است که بدانید هر عتیقه ای که قدمتش بیش از 100 سال باشد، بنا بر قانون ترکیه متعلق به دولت است و توریستان زیادی در حال خروج از کشور به خاطر همراه داشتن یه عتیقه دستگیری شده اند و در آخر هم مشخص شده که اصلا عتیقه شان اصل نبوده است! با این حساب، با خریدن این کالاها هم پولتان هدر می رود و هم اینکه ممکن است در زمان خروج از آنتالیا به دردسرهای این چنینی دچار شوید! پس اگر یک دوره گرد در نزدیکی اماکن تاریخی آنتالیا قصد فروش کالاهای عتیقه اش را به شما داشت، خیلی محترمانه درخواستش را رد کنید و از کنارش عبور کنید و حتی فکر خریدن آن ها را هم نکنید!

 

 

دوستی صوری با مسافران تنها در آنتالیا

 

این کلاهبرداری به وفور برای توریستان و علی الخصوص مردانی اتفاق می افتد که تنهایی به آنتالیا سفر کرده اند. در چنین شرایطی یک مرد دیگر ممکن است که در راه توریست بیچاره قرار بگیرد و سر صحبت را با او باز کند و در مورد مسائل جذابی مثل فوتبال با او به صحبت بنشیند. بعد از ادامه دار شدن مکالمه، ممکن است که فرد کلاهبردار توریست مد نظرش را به یک کافه یا رستوران دعوت کند. در نهایت هم مطمئنا فرد کلاهبردار بدون پرداخت وجه صورتحساب از آن کافه یا رستوران خارج می شود و این توریست می ماند و صورتحساب بلندبالایی که در کافه و رستوران در انتظارش است! برای اسیر نشدن در این مورد کلاهبرداری در تور آنتالیا بهتر است که با هر کسی سریعا دوست نشوید و حواستان را در این زمینه جمع کنید! گاهی وقت ها این حقه در چهارمین یا پنجمین دیدار فرد کلاهبردار با توریستان اتفاق می افتد و به همین دلیل بهتر است که در مدت زمان اقامتتان در آنتالیا خیلی محافظه کارانه عمل کنید.

 

 

 نرخ تبدیل ارز

 

این مورد زمانی اتفاق می افتد که شما می خواهید یک کالایی را از یکی از مراکز خرید آنتالیا خریداری کنید و به جای لیره، ارز دیگری مثل دلار در اختیار دارید. در این صورت ممکن است که در زمان حساب کردن، کلاه سرتان برود و قیمت آن کالا، برایتان بیشتر تمام شود. به هر حال بهتر است که هر روز از ارزش ارزها مطلع باشید و تا جای ممکن برای خرید لیره همراه خود داشته باشید.

 

 

فروش قالیچه های غیر اصل در آنتالیا

 

قالیچه های دستبافت یکی از ارزشمندترین سوغاتی های آنتالیا هستند. ولی متاسفانه در بازارهای ترکیه و بازارهای آنتالیا قالیچه های غیر اصل چینی به وفور برای فروش گذاشته شده اند. از طرفی دوره گردان زیادی نیز وجود دارند که قالیچه های غیر اصل به فروش می رسانند. به هر حال بهتر است که بدانید خرید قالیچه در آنتالیا یک کار ریسکی است و هیچ تضمینی برای اصل بودن آن وجود ندارد. بهتر است که در  تور لحظه آخری آنتالیا  از خرید قالیچه صرف نظر کنید یا حداقل در اینترنت سرچ کنید و یک فروشنده معتبر در آنتالیا پیدا کنید.

 

 

صورتحساب رستوران ها در آنتالیا

 

متاسفانه در یک سری از رستوران های ترکیه و همین طور آنتالیا، غذاهای اضافه ای در صورتحسابتان لحاظ می کنند که اصلا شما آن ها را سفارش ندهید و فقط نام و قیمت آن ها در صورتحسابتان درج شده است! توصیه ما به شما این است که برای اسیر نشدن در چنین دامی، حتما قبل از پرداخت صورتحسابتان، تمام غذاهای درج شده در آن را بررسی کنید و در صورت مغایرت، از پرداخت مبلغ آن ها امتناع کنید.

 

 

مبلغ کرایه تاکسی ها در آنتالیا

 

یک سری از تاکسی های آنتالیا برخورد نامناسبی با توریستان دارند و گاهی اوقات در مورد مبلغ کرایه از توریستان کلاهبرداری می کنند. برای مثال ممکن است که شما به آن ها یک اسکناس 50 لیری بدهید و بعد آن ها اسکناستان را قایم کنند و مدعی شوند که اسکناس شما 5 لیری بوده است! یا حتی ممکن است که حاضر به روشن کردن تاکسی مترشان نباشند و مبلغ گزافی در زمان رسیدن به مقصد از شما طلب کنند. به هر حال بهتر است که قبل از نشستن در تاکسی، در مورد مبلغ کرایه با راننده به توافق برسید و یا درخواست کنید که حتما تاکسی متر روشن باشد و در همه حال حواستان به راننده تاکسی و مبلغی که به او پرداخت می کنید، باشد.

 

 

۲۵ تیر ۱۳۹۸