۰۲۱۷۴۶۳۴
داستان کوه بودا در پاتایا که تصویر بودا روی آن حک شده است!

داستان کوه بودا در پاتایا که تصویر بودا روی آن حک شده است!

امتیار دهید:

۴.۸ از ۱۵۰۰ امتیاز

بر روی وجه شمالی کوه بودای پاتایا یکی از بزرگترین تصاویر بودای جهان حک شده است. کوه بودای پاتایا که با نام کوه خائو چی چان یا حتی کوه لیزر بودا نیز شناخته می شود، یکی از منحصر به فردترین جاذبه های گردشگری تایلند به حساب می آید. تصویر عظیم روی کوه بودا 130 متر بلندی و 70 متر پهنا دارد و با این ابعاد بسیار بزرگ، مشخص است که از چندین و چند کیلومتر آن طرف تر قابل مشاهده است. اما اگر بازدید از اماکن دیدنی خاص همیشه برایتان جالب بوده، به شما توصیه می کنیم که تا نزدیکی آن بروید و عظمت آن را از نزدیک تماشا کنید. در واقع دلیلی وجود ندارد که شما از بازدید از کوه بودای پاتایا صرف نظر کنید. چراکه هم فاصله نزدیکی با پاتایا دارد و هم بازدید از آن کاملا رایگان است! اما قبل از اینکه از کوه بودای پاتایا دیدن کنید و حتی قبل از اینکه به پاتایا سفر کنید، بهتر است که این مطلب را بخوانید تا بیشتر با کوه بودای پاتایا آشنا شوید و ببینید که اصلا داستان حک شدن این تصویر بودای بزرگ روی کوه بودای پاتایا از چه قرار است! با زیما سفر همراه باشید!

 

 

ساخت تصویر حک شده بودا بر روی کوه بودای پاتایا

 

کوه بودای پاتایا قبل از اینکه به این شکل درآید، در آن معدن کاری انجام می شده است. در زمان جنگ ویتنام سنگ های این کوه را به فرودگاه یو تاپائو که در آن زمان متعلق به ارتش آمریکا بوده، منتقل می کردند. تا اینکه جنگ تمام می شود و قدری از این داستان ها می گذرد که مردم دوباره شروع به معدن کاری می کنند و این بار سنگ های آهک کوه بودای پاتایا را به صورت غیر قانونی به شرکت های عمرانی و ساخت و ساز به فروش می رسانند. در سال 1976 میلادی بود که شاه پاتایا جلوی این حفاری های غیر قانونی را می گیرد و پایانی به معدن کاری در کوه بودای پاتایا می دهد. بعد از آن هم برای اینکه کوه بدون کاربری باقی نماند و یک معنا و مفهومی داشته باشد، در سال 1996 میلادی تصویر بودا را به مناسبت پنجاهمین سالگرد تولد شاه تایلند روی آن حک می کنند. جالب است که بدانید برای طراحی تصویر بودای این کوه از نرم افزارهای کامپیوتری و برای حک شدن آن روی کوه هم از لیزر استفاده شده است. حکاکی تصویر بودا روی این کوه فقط 2 شب زمان برد، اما طلاکوبی کردن آن و پر کردن خطوط تصویر با ورقه های طلا چندین ماهی به طول انجامید. اگر برایتان جالب شده که حکاکی چنین تصویر بزرگی روی کوه بودای پاتایا، آن هم برای اینکه کوه بدون مصرف باقی نماند چقدر هزینه در پی داشته است، باید بگوییم که مجموعه هزینه های این پروژه چیزی حدود 150 میلیون بات (4.7 میلیون دلار) بوده است. از همه جالب تر اینکه شما می توانید از چنین پروژه هزینه برداری به صورت رایگان دیدن کنید و چه چیزی بهتر از این می تواند باشد؟

 

 

راه های دسترسی به کوه بودای پاتایا

 

کوه بودای پاتایا حدودا 20 کیلومتر با مرکز شهر پاتایا فاصله دارد و شما با ماشین ظرف مدت 25 تا 30 دقیقه می توانید از پاتایا به کوه بودای پاتایا دسترسی پیدا کنید. تاکسی راحت ترین راه برای دسترسی به کوه بودای پاتایا است. کافی است که از مرکز شهر پاتایا یک تاکسی بگیرید، 800 بات کرایه تاکسی را پرداخت کنید و منتظر باشید که راننده تاکسی شما را به کوه بودای پاتایا برساند و بعد هم شما را به مرکز شهر پاتایا بر گرداند. این تاکسی ها 30 دقیقه را به عنوان زمان بازدید از کوه بودای پاتایا در نظر می گیرند و بعد از این زمان شما را به مرکز شهر پاتایا بر می گردانند. اگر هم به نظرتان این هزینه زیاد است و یا اینکه می خواهید بازدیدتان از کوه بودای پاتایا را کمی جذاب تر و به یادماندنی تر کنید، می توانید یک دوچرخه اجاره کنید و از مرکز شهر پاتایا تا کوه بودای پاتایا را پدال بزنید. جاده پاتایا به کوه بودای پاتایا مستقیم است و دوچرخه سواری در آن کار راحتی است. از طرفی امکان ندارد که شما این کوه را با این تصویر غول پیکرش در مسیر نبینید و آن را گم کنید! پس اگر از دوچرخه سواری خوشتان می آید، بهتر است که نترسید و دل را به جاده بزنید! گذشته از مسئله ارزان تر بودن دوچرخه و همین طور هیجانی که در طول راه نصیبتان می شود، استفاده از دوچرخه برای تردد از مرکز شهر پاتایا به کوه بودای پاتایا یک مزیت دیگر هم برایتان دارد. شما می توانید در طول این مسیر، هر جایی که دلتان خواست توقف کنید و از دیگر جاذبه های گردشگری پاتایا نیز دیدن کنید. در ادامه دیگر اماکن دیدنی  تور پاتایا  که در طول این مسیر واقع شده اند، را به شما معرفی می کنیم.

 

 

جاذبه های گردشگری نزدیک به کوه بودای پاتایا

 

بازار شناور پاتایا: بازار شناور پاتایا به عنوان بهترین بازار شناور تایلند شناخته می شود. توصیه ما به شما این است که اگر تا به حال یک بازار شناور را از نزدیک ندیده اید، دوچرخه تان را در حوالی بازار شناور پاتایا پارک کنید و ساعتی را در آن پرسه بزنید.

خانه وارونه پاتایا: خانه وارونه پاتایا یکی از جذاب ترین اماکن دیدنی پاتایا است که بازدید از آن، علی الخصوص اگر کودکی همراهتان دارید، حتما برایتان جالب خواهد بود. خانه وارونه پاتایا یک موزه جذاب است که در آن همه چیز بر عکس شده است و شما با بازدید از آن وارد خانه ای وارونه می شوید و دنیا را به صورت برعکس و وارونه مشاهده می کنید! با بازدید از خانه وارونه پاتایا می توانید اوقاتی به یادماندنی را سپری کنید و یک عالمه عکس یادگاری جذاب هم بگیرید.

باغ گرمسیری نونگ نوچ پاتایا: جالب است که بدانید باغ گرمسیری نونگ نوچ پاتایا یکی از 3 باغ گرمسیری برتر دنیا به شمار می آید و به همین دلیل حیف است که فرصت بازدید از آن را در طول مسیر پاتایا به کوه بودای پاتایا، از خودتان بگیرید.

دلیل اهمیت کوه بودای پاتایا: همان طور که گفته شد کوه بودای پاتایا یکی از شاخص ترین جاذبه های گردشگری پاتایا است و در کل تایلند مشهور است. یکی از دلایل شاخص بودن آن، ابعاد زیاد تصویر بودا روی آن است. از طرفی این حقیقت که این تصویر برای گرامیداشت پنجاهمین سالگرد تولد شاه تایلند روی این کوه حک شده است، باعث اهمیت هرچه بیشتر کوه بودای پاتایا شده است. جالب است که بدانید مراسم پنجاهمین سالگرد تولد شاه یک مراسم مهم در فرهنگ خیلی از کشورهای دنیا تلقی می شود و به همین دلیل این کوه هم شهرت و اهمیت بسیار زیادی در فرهنگ مردم تایلند پیدا کرده است.

 

 

 

نکات کاربردی برای بازدید از کوه بودای پاتایا

 

بازدید از کوه بودای پاتایا از ساعت 8 صبح تا 5 بعد از ظهر ممکن است. پس برنامه تان را به گونه ای ترتیب دهید تا بتوانید از آن در طول این ساعات روز بازدید داشته باشید. یک نکته دیگر اینکه بیشتر افرادی که از کوه بودای پاتایا بازدید می کنند، در قالب تور هستند. پس اگر به کوه بودای پاتایا رفتید و دیدید که باغ های اطراف آن بیش از حد شلوغ است، حدودا 20 دقیقه صبر کنید و مطمئن باشید که در طول این زمان خیلی از اتوبوس ها کوه بودای پاتایا را ترک می کنند و همه جا خلوت تر می شود. جالب است که بدانید یک سری باغ ها و استخرهای زیبا در اطراف کوه بودای پاتایا وجود دارد که پر از گل نیلوفر آبی هستند و همین باعث شده که محیط اطراف کوه بودای پاتایا بسیار آرامش بخش شود. ایده بدی نیست که در زمان بازدیدتان از کوه بودای پاتایا، سری هم به سالن های مدیتیشن اطراف این کوه بزنید و ساعتی را با آرامش کامل سپری کنید. نکته آخر اینکه در مجموعه کوه بودای پاتایا در تور تایلند ، یک معبد نیز وجود دارد و راهب های زیادی در اطراف آن تردد می کنند. پس بهتر است که برای بازدید از کوه بودای پاتایا و معبد آن لباس مناسب به تن داشته باشید.

 

 

با همه این ها، می توان گفت که سفر به پاتایا بدون بازدید از کوه بودای پاتایا کامل نمی شود. مطمئنا شما هم با بازدید از کوه بودای پاتایا آرامشی وصف ناپذیر پیدا خواهید کرد و انرژی مثبتتان چند برابر خواهد شد. 

۰۴ شهریور ۱۳۹۸

نظرات کاربران