۰۲۱۷۴۶۳۴
درس هایی که سفر چین به مردم دنیا می دهد!

درس هایی که سفر چین به مردم دنیا می دهد!

درس هایی که  سفر چین به مردم دنیا می دهد!

 

چین به عنوان پرجمعیت ترین کشور جهان همیشه حرف های زیادی برای گفتن داشته است. به هر حال چین یکی از مهمترین کشورهای دنیا چه در بحث اقتصادی و چه در بحث فرهنگی است. مردم چین با این جمعیت زیاد عقاید، باورها و رفتارهای مختلفی دارند. رفتارهایی که شاید بتوان درس های جالبی از آن گرفت! با زیما سفر همراه باشید تا جذاب ترین رفتارها و باورهای چینی که جهانیان از آن ها در  تور چین  درس می گیرند را به شما معرفی کنیم.

 

هیچ کفشی در خانه وارد نکنید

 

این عقیده تا حد زیادی شبیه به فرهنگ ما ایرانیان است. به عقیده چینی ها جهان بیرون از خانه زشت و کثیف است! آن ها به این مسئله معتقدند که این زشتی و آلودگی را نباید به خانه وارد کرد. اصولا مردم چین از اینکه کسی با کفش وارد خانه شان شود ناراحت می شوند و از مهمانان انتظار دارند که بدون کفش به خانه شان وارد شوند.

 

 

بعد از شام قدم بزنید

 

معمولا ما ایرانیان بعد از خوردن شام، تلویزیون را روشن می کنیم و برای ساعتی به تماشای برنامه های تلویزیونی می پردازیم و کاملا ریلکس می کنیم. اما چینی ها بسیار متفاوت با ما عمل می کنند. آن ها بعد از جمع کردن میز شامشان مستقیم به سمت کمد می روند تا کفش ورزشی پایشان کنند و کمی قدم بزنند! مردم چین عقیده دارند که اگر شما صد قدم بعد از شام بردارید، تا سن 99 سال عمر می کنید! البته همه آن ها قدم زدن را دوست ندارند و ممکن است که به جایش بدمینتون بازی کنند و یا هر ورزش دیگری را انجام دهند. اما مهم این است که سعی می کنند کالری دریافتیشان را بسوزانند و بدون ورزش به تخت خواب نروند!

 

 

آب داغ بنوشید

 

جالب است که بدانید مردم چین در سراسر سال، حتی در فصل تابستان آب داغ می نوشند! در چین مردم بر این باورند که آب سرد مثل سم برای بدن است و به همین دلیل تا جای ممکن از خوردن غذا و نوشیدنی سرد امتناع می کنند. به هر حال اگر ما هم مثل مردم چین در طول روز عادت به خوردن آب داغ پیدا کنیم، گوارش بهتری خواهیم داشت. البته اگر هم از آب داغ به تنهایی خوشتان نمی آید، می توانید چای سبز را به عنوان نوشیدنی روزانه تان انتخاب کنید.

 

 

از قانون 80، 20 پیروی کنید

 

مردم چین غذایشان را به گونه ای میل می کنند که در آن پروتئین، سبزیجات و کربوهیدرات وجود داشته باشد. آن ها به این عقیده دارند که باید تا وقتی غذا بخورید که به اندازه 80% سیر بشوید و بعد معده تان را با آب یا یک خوراکی سبک و کمی شیرین مثل میوه پر کنید. مردم چین تا جای ممکن از پر خوری جلوگیری می کنند و به هر حال بهتر است که ما هم از آن ها این درس بزرگ را یاد بگیریم!

 

 

وقتی به خانه کسی دعوت می شوید، برایش میوه ببرید

 

در خیلی از کشورها از جمله کشور خودمان ایران رسم است که وقتی کسی به خانه شخص دیگری دعوت می شود، برایش یک هدیه ببرد. این هدیه معمولا یک شیرینی، شکلات یا گل است. اما جالب است که بدانید مردم چین به عنوان هدیه به یکدیگر میوه می دهند! به عقیده آن ها میوه هم شیرین است و هم سلامت و البته رنگارنگ! به همین دلیل می تواند یک هدیه خوب باشد.

 

 

هرچه می خواهید را درخواست کنید

 

در چین تخفیف گرفتن و چانه زدن یک رسم است و به عقیده مردم چین اگر شما هم آن را تمرین کنید، در گرفتن تخفیف حرفه ای می شوید! همین مسئله کوچک می تواند به ما یاد دهد که باید درخواست های خودمان را بیان کنیم و این تنها کاری است که باعث می شود دیگران از خواسته ما مطلع شوند. به هر حال بدترین چیزی که ممکن است بعد از گفتن درخواستتان اتفاق بیفتد، این است که "نه" بشنوید!

 

 

جواب "نه" را در مقابل درخواست منطقیتان قبول نکنید

 

در چین کارمندان پول بسیار کمی به عنوان حقوق دریافت می کنند و به همین دلیل شاید کار مردم را خیلی خوب راه نیندازند! اما این مردم چین هستند که بر روی درخواست های منطقیشان پافشاری می کنند و بالاخره حق خودشان را می گیرند. مسئله که ما هم باید یاد بگیریم این است که خیلی ساده جواب "نه" را قبول نکنیم و بر درخواست های منطقیمان پافشاری کنیم.

 

 

ریسک های غیر منطقی را انجام ندهید

 

به عقیده مردم چین اگر کار اشتباهی انجام دهید، بالاخره با شکست مواجه می شوید. به همین دلیل مردم چین تا جای ممکن ریسک های غیر منطقی انجام نمی دهند. بد نیست که ما هم این را از مردم چین یاد بگیریم و قبل از تصمیم هایمان خوب فکر کنیم.

 

 

شب ها دوش بگیرید

 

اگرچه این یکی را همه مردم چین رعایت نمی کنند، اما خیلی از مردم چین معتقدند که دوش گرفتن در آخر شب از دوش گرفتن در اول صبح بهتر است. دلیلش هم این است که تخت خوابشان تمیز بماند. به عقیده آن ها اگر آخر شب دوش نگیرید، همه آلودگی ها را به داخل تختتان می برید. البته یک سری از مردم چین هم باور دارند که با خیس بودن برای ساعت های متوالی باعث می شوید که سردی به بدنتان رخنه کند و به همین دلیل اگر بلافاصله بعد از دوش گرفتن بخوابید، قطعا مریض می شوید. به هر حال در این یکی مردم چین با هم خیلی توافق نظر ندارند. اما در کل به نظر می رسد که غروب هنگام بهترین زمان برای دوش گرفتن باشد!

 

 

مهمانانتان را بدرقه کنید

 

اگر در چین از خانه و یا مغازه کسی خارج شوید، می بینید که به دم در می آیند تا بدرقه تان کنند و همان طوری که در حال دور شدن از خانه یا مغازه شان هستید، شما را نگاه می کنند. این گونه شما احساس می کنید که به معنای واقعی کلمه مهمان نواز هستند و حال بهتری پیدا می کنید. به هر حال بد نیست که ما هم بدرقه را از مهمانی هایمان حذف نکنیم و با این کار به مهمانانمان نشان دهیم که برایمان مهم هستند.

 

 

اگر شما هم دوست دارید که به کشور زیبا و جذاب چین سفر کنید و بیشتر با عقاید و باورهای متفاوت مردم چین آشنا شوید، می توانید برای رزرو  تور ارزان چین  با همکاران ما در  آژانس مسافرتی زیما سفر  تماس بگیرید.

۱۰ شهریور ۱۳۹۸