۰۲۱۷۴۶۳۴
دانستنی های جالب در مورد سریلانکا

دانستنی های جالب در مورد سریلانکا

امتیار دهید:

۴.۸ از ۱۵۰۰ امتیاز

دانستنی های جالب در مورد سریلانکا

 

امروزه سریلانکا به یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری آسیا تبدیل شده است و روز به روز نظر توریستان بیشتری به آن جلب می شود. درست است که سریلانکا کشور کوچکی است، اما بسیار کشور متنوعی است و در آن همه نوع جاذبه گردشگری از سواحل زیبا گرفته تا اماکن تاریخی وجود دارد و به همین دلیل هم هست که می گویند سفر به سریلانکا برای هر قشری از مسافران با هر سلیقه ای جالب است. نکته مثبت هم در مورد سفر به سریلانکا این است که فاصله ها در جزیره سریلانکا کم است و به همین دلیل می توان در یک بازه زمانی کوتاه از بخش های مختلفی از آن دیدن کرد. به هر حال اگر سفر به سریلانکا هم برای شما جالب شده و دوست دارید بیشتر در مورد سریلانکا بدانید، با ما همراه باشید تا شما را با دانستنی های جالب در مورد  تور سریلانکا  آشنا کنیم.

 

 

سریلانکا مروارید اقیانوس هند و اشک هند است

 

سریلانکا دو لقب دارد که اولین آن "مروارید اقیانوس هند" است. دلیل اینکه به سریلانکا مروارید اقیانوس هند می گویند، این است که سریلانکا کشور بسیار زیبایی است و مثل مروارید در بین جزایر اقیانوس هند می درخشد. دومین لقبی که به سریلانکا اعطا می شود، "اشک هند" است و دلیلش هم این است که نقشه سریلانکا شبیه به اشک است!

 

 

مردم سریلانکا مدام سرشان را به طرفین می چرخانند

 

جالب است که بدانید مردم سریلانکا به جای اینکه سرشان را به نشانه تایید بالا و پایین کنند، سرشان را به طرفین می چرخانند! گاهی وقت ها هم بعد از تمام شدن جمله شان این کار را می کنند تا بدین وسیله از مخاطبشان بپرسند که با حرفشان موافق است یا خیر!

 

 

بزرگترین صادرات سریلانکا، صادرات چای است

 

12% صادرات سریلانکا مربوط به صادرات چای می شود. با این حساب می توان گفت که سریلانکا چهارمین صادر کننده بزرگ چای در جهان است. جالب است که بدانید این کشور در سال 2017، صد و پنجاهمین سالگرد صادرات چایش را جشن گرفته است و این بدین معنی است که سریلانکا از قدیم الایام دستی در صادرات چای جهان داشته است. جالب تر از آن هم اینکه یک نوع چای در سریلانکا کشت می شود که تمیزترین چای سریلانکا به حساب می آید. با این حساب اگر شما هم از چای خوشتان می آید، می توانید مطمئن باشید که عاشق سریلانکا می شوید.

 

می گویند که حضرت آدم از جایی در سریلانکا امروزی به زمین فرستاده شده است

 

قله آدم نام قله یک کوه مقدس در سریلانکا است که بر طبق افسانه ها محلی بوده است که حضرت آدم در ابتدای بشریت در آن سکونت می کرده است. جالب است که بدانید این قله به یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری سریلانکا تبدیل شده است و توریستان می توانند در آن از رد پای حضرت آدم هم دیدن کنند. البته داستان به همینجا ختم نمی شود و این قله در فرهنگ ها و آیین های مختلف مقدس محسوب می شود. برای مثال بودایی ها باور دارند که این رد پا، رد پای بودا است  هندوها هم معتقدند که این رد پا، رد پای شیوا (یکی از خدایان هندو) است. مسیحی ها و مسلمانان هم که باور دارند این رد پا، رد پای حضرت آدم است. جالب تر از همه اینکه مارکوپولو هم در سال 1298 نام قله آدم را در سفرنامه اش به عنوان مکانی زیارتی ذکر کرده است.

 

 

برق سریلانکا به وسیله نیروی آب تامین می شود

 

از آنجایی که در کشور سریلانکا تعداد زیادی آبشار و رودخانه وجود دارد، بیش از 50 درصد برق سریلانکا را با نیروی آب تامین می کنند که در نوع خودش آمار و ارقام جالبی است.

 

 

سریلانکا تولیدکننده اصلی دارچین بوده است

 

امروزه همه دنیا دارچین را می شناسند و در اکثر کشورهای دنیا از آن در تهیه غذاها استفاده می شود. جالب است که بدانید سریلانکا را به عنوان تولیدکننده اصلی دارچین می شناسند و می گویند که برای اولین بار دارچین را در سریلانکا پیدا کرده اند. جالب تر از آن هم اینکه هنوز که هنوزه بیشتر دارچین دنیا (حدود 80 تا 90 درصد) از سریلانکا صادر می شود و این سریلانکا است که دارچین را بین کشورهای دنیا تقسیم می کند!

 

 

تعداد دانشگاه های سریلانکا بسیار زیاد است

 

در سریلانکا در مجموع 20 دانشگاه وجود دارد که 5 تای آن ها دولتی هستند. جالب است که بدانید این تعداد دانشگاه در برابر مساحت سریلانکا که حدود 65،000 کیلومتر مربع است، بسیار زیاد است. جالب است که بدانید مساحت سریلانکا حدود 25 بار کوچکتر از ایران است و جمعیتش حدود 20 میلیون نفر است و به همین خاطر است که تعداد دانشگاه های سریلانکا زیاد محسوب می شود.

 

سطح سواد سریلانکا بسیار بالا است

 

بر طبق آمار و ارقام، بیش از 92% مردمی که در سریلانکا زندگی می کنند، باسواد هستند و این بدین معنا است که سریلانکا بالاترین نرخ با سوادی را در بین کشورهای جنوب آسیا دارد.

 

 

سریلانکا یکی از قدیمی ترین پرچم های دنیا را دارد

 

پرچم ملی سریلانکا یکی از قدیمی ترین پرچم های جهان به حساب می آید. گفته می شود که پرچم سریلانکا با آن شیر طلایی رنگش متعلق به زمان شاه اول سریلانکا یعنی ویجایا بوده است. این شیر طلایی رنگ تا سال 1815 که انگلیسی ها سریلانکا را استعمار کردند و بالطبع پرچم خودشان را به سریلانکا دادند، در پرچم سریلانکا حضور داشت. در نهایت هم این شیر طلایی رنگ در سال 1948 بعد از اینکه دوباره سریلانکا استقلال خودش را به دست آورد، دوباره به پرچم سریلانکا بازگشت و جای خودش را دوباره بر روی پرچم سریلانکا پیدا کرد.

 

 

برای رزرو تور ارزان  سریلانکا  می توانید با همکاران ما در  آژانس مسافرتی زیما سفر  تماس بگیرید.

۱۶ آبان ۱۳۹۸

نظرات کاربران