۰۲۱۷۴۶۳۴
عادت های رفتاری ساده که مردم روسیه آن ها را بی ادبی می دانند!

عادت های رفتاری ساده که مردم روسیه آن ها را بی ادبی می دانند!

امتیار دهید:

۴.۸ از ۱۵۰۰ امتیاز

شاید شما هم همیشه فکر می کردید که مردم روسیه رفتارهای عجیب و غریبی دارند و در واقع آن ها هستند که با همه مردم جهان متفاوت هستند! شاید اصلا به خاطر آشنایی با فرهنگ جالب مردم روسیه باشد که دلتان می خواهد راهی روسیه شوید و همراه با تور مسکو یا تور سنت پترزبورگ راهی روسیه شوید. اما باید به شما بگوییم که از نظر مردم روسیه نیز مردم کشورهای دیگر عجیب هستند و به خاطر همین هم هست که از یک سری از عادت های رفتاری ساده خارجی ها ناراحت می شوند و به نوعی رفتار خارجی ها را بی ادبی می دانند. به هر حال اگر شما هم دلتان می خواهد که سفری به یادماندنی را به مقصد روسیه تجربه کنید و دوست دارید که بتوانید دوستان خوبی در روسیه پیدا کنید، بهتر است که بیشتر با فرهنگ مردم روسیه آشنا شوید و حواستان باشد که عادت های رفتاری ساده که موجب ناراحتی مردم روسیه می شوند را در  تور روسیه به کار نگیرید. با زیما سفر همراه باشید تا آگاهانه سفر کنید.

 

غذا خوردن با صدا

 

در بعضی از کشورها از جمله کشورهای شرقی دنیا، بعضی از مردم عادت دارند که با صدا غذایشان را میل کنند و این را نشانی از راحتی و شاید هم نشان دادن علاقه شان به طعم و مزه غذا می دانند. اما یادتان باشد که این عادت رفتاری در روسیه بی ادبی تلقی می شود و اگر یک فرد روسیه ای توریستی را در این حال ببینید، با او بدرفتاری می کند و شاید علنا به او اخطار دهد! به خاطر همین هم هست که معمولا لیدرها و راهنماهای تورهای روسیه به توریستان توصیه می کنند که در رستوران های روسیه بسیار آهسته غذایشان را میل کنند و برای اینکه رضایتشان از طعم و مزه غذا را نشان دهند، خیلی ساده کلمه "spasibo" به معنی "ممنون" را به کار بگیرند! البته این عادت رفتاری در کشور خودمان ایران هم به نوعی بی ادبی تلقی می شود و خوشبختانه کمتر مردم ایران در این زمینه در تور روسیه با مشکل مواجه می شوند.

 

 

کامل نخوردن غذا

 

این عادتی است که متاسفانه بعضی از مردم کشور خودمان ایران هم دارند! متاسفانه در بعضی از کشورها مردم عادت دارند که کمی از غذایشان را در بشقابشان دست نخورده باقی بگذارند و فکر می کنند که اگر تمام غذایشان را میل کنند، این طور تصور می شود که غذا برایشان کافی نبوده است. اما در روسیه همه چیز فرق می کند! در واقع مردم روسیه هنوز سال های کم رونقی و قحطی را به خاطر دارند و به خاط همین هم هست که برای شکر نعمت غذایشان را کامل میل می کنند. جالب است که بدانید در یک سری از رستوران های روسیه ممکن است که گارسون ها از مشتریان سوال بپرسند که چرا غذایشان را کامل میل نکرده اند و این حرکت مشتریان را نشانه بد بودن طعم و مزه غذایشان بدانند! البته این را هم بگوییم که مردم روسیه این عادت خوب را دارند که غذاهای اضافه را به پرندگان و سگ های بی خانمان بدهند و به همین خاطر می توانید مطمئن باشید که غذای اضافه تان در رستوران های روسیه دور ریخته نمی شود.

 

 

پرداخت نکردن صورتحساب غذا

 

در روسیه رسم است که حتی اگر درآمد یک خانم دو برابر درآمد یک آقا باشد، باز هم از او انتظار دارد که صورتحساب میز شام را پرداخت کند! در واقع در روسیه خانم ها تصور می کنند که مردان با پرداخت صورتحساب مردانگی خودشان را اثبات می کنند که البته این تصور اصلا با مفاهیم برابری همخوانی ندارد!  به هر حال بد نیست که شما با این عادت مردم روسیه آشنا باشید، هرچند که این عادت مردم روسیه شاید چندان از نظر اجتماعی خوب نباشد!

 

 

پوشیدن کفش در منزل

 

خوشبختانه عادت ما ایرانیان در این زمینه با مردم روسیه یکی است و ما هم مثل مردم روسیه علاقه ای به پوشیدن کفش در داخل منزل نداریم. اما همان طور که می دانید مردم بعضی از کشورهای غربی با کفش وارد منزل می شوند و به خاطر همین هم هست که اغلب مردم روسیه از خارجی ها ناراحت می شوند! جالب است که بدانید مردم روسیه عادت به تعویض لباس هایشان هم دارند و برای هر ساعت و هر موقعیتی لباس مخصوص به تن می کنند و اصلا متوجه نمی شوند که چگونه یک فرد می تواند کل روزش را از صبح تا شب با یک لباس سپری کند!

 

 

بیرون رفتن با لباس ورزش

 

همان طور که گفتیم مردم روسیه به پوششان اهمیت زیادی می دهند و بر طبق موقعیت لباسشان را انتخاب می کنند. مردم روسیه عقیده دارند که لباس های گرمکن و ورزشی فقط برای ورزش است و به همین خاطر هیچ کسی لباس های اسپورت و ورزشی را برای موقعیت هایی به غیر از ورزش تنش نمی کند! یک نکته دیگر اینکه مردم روسیه به هیچ عنوان پوشیدن شلوارک در شهر را قابل قبول نمی دانند و اگر یک توریست اقدام به پوشیدن این نوع لباس ها در خیابان کند، با نگاه های عجیب به او بد بودن کارش را نشان می دهند! البته این را هم بگوییم که خارجی ها هم معتقدند که مردم روسیه علی الخصوص خانم ها در روسیه در این زمینه بیش از حد زیاده روی می کنند. چراکه خانم ها در روسیه بدون توجه به موقعیت و بدون در نظر گرفتن فصل، مدام کفش های پاشنه بلند به پا می کنند و اصلا رفتن خرید با لباس های راحت و معمولی را قبول ندارند!

 

 

دعوت نکردن دوستان

 

مردم روسیه بسیار مهمان نواز هستند و به همین خاطر هم هست که انتظار دارند که دوستان و حتی همسایه هایشان را زود به زود ببینند. شاید برایتان جالب باشد، اما سرزده مهمانی رفتن در روسیه چندان عجیب نیست و این را نوعی صمیمیت می دانند. به خاطر همین هم هست که وقتی با مردم کشورهای غربی رو به رو می شوند، احساس می کنند که آن ها رفتار سردی دارند و احساس صمیمت نمی کنند! این در واقع برعکس آن چیزی است که خارجی ها اغلب در مورد مردم روسیه تصور می کنند!

 

 

پاسخ کامل ندادن

 

وقتی در کشوری مثل ایران سلام و احوال پرسی می شود، معمولا خیلی ساده با عبارت "خوبم" پاسخ داده می شود و این از نظر ما بسیار طبیعی است. اما جالب است که بدانید این نوع پاسخ دادن در فرهنگ مردم روسیه بی ادبی تلقی می شود! در واقع مردم روسیه عادت جالبی دارند که بر اساس آن یا در مورد وضعیت روحی و جسمی کسی سوال نمی پرسند و یا اگر بپرسند، واقعا می خواهند حال طرف مقابلشان را بدانند و انتظار دارند که در جواب "حالت چطوره" یک جواب کامل بشنوند و داستان حال روحی و جسمی طرف مقابلشان را به طور کامل بدانند! به همین خاطر هم هست که جواب های مختصر در برابر سلام و احوال پرسیشان را غیر طبیعی و بی ادبانه تلقی می کنند و احساس می کنند که کسی که این طور جوابشان را می دهد، علاقه به ادامه مکالمه ندارد!

 

 

به هر حال بد نیست که با آگاهی بیشتر در مورد فرهنگ مردم روسیه راهی این کشور زیبا و پهناور شوید تا بتوانید ارتباطات موثرتری در روسیه برقرار کنید و دوستان خوبی در روسیه پیدا کنید. برای رزرو  تور ارزان روسیه  می توانید با همکاران ما در  آژانس مسافرتی زیما سفر  تماس بگیرید، به روسیه سفر کنید و هم از  جاذبه های گردشگری روسیه  دیدن کنید و هم بیشتر با مردم دوست داشتنی روسیه آشنا شوید. این را به خاطر داشته باشید که مردم روسیه بسیار متفاوت با آن تصوری هستند که اغلب خارجی ها از آن ها دارند و این را فقط در صورت سفر به روسیه متوجه می شوید!

۲۱ آبان ۱۳۹۸

نظرات کاربران