۰۲۱۷۴۶۳۴
خنده دارترین رسوم ازدواج در چین

خنده دارترین رسوم ازدواج در چین

خنده دارترین رسوم ازدواج در چین

 

هر فرهنگی سنت های خاص خودش را دارد و این مساله کاملا طبیعی است که فرهنگ مردم کشورهای مختلف از نظر مردم دیگر جهان عجیب و غریب به نظر بیایند. اما مردم چین در مورد سنت های ازدواج و مراسم عروسی به قدری متفاوت عمل می کنند که شاید بتوان گفت یک سری از سنت هایشان به جای عجیب و غریب، خنده دار هستند! با زیما سفر همراه باشید تا شما را با عجیب ترین و خنده دارترین رسوم ازدواج در چین آشنا کنیم تا اگر امسال با  تور چین نوروز 99  به چین سفر کردید، از دیدن احتمالی عروس و دامادهای چینی و سنت های عجیب و غریبشان تعجب نکنید!

 

 

گریه های از پیش تعیین شده!

 

تصورش را بکنید که یک عروس چینی با وجود اینکه خوشحال است و می خواهد زندگی مشترکش را شروع کند، باید از یک ماه قبل بدون دلیل و به اجبار گریه کند! در واقع این اجبار برای عروس ها در چین وجود دارد که از یک ماه قبل از عروسی، یک ساعت در هر روز گریه کنند! جالب است که بدانید مادر عروس هم باید یک هفته بعد از آن به دخترش بپیوندد و او هم یک هفته باقی مانده تا عروسی دخترش را زار بزند! عجیب تر از همه اینکه هفته بعد مادربزرگ عروس و هفته آخر هم خواهر عروس باید در مراسم گریه زاری شرکت کنند. قسمت عجیب یا همان خنده دار ماجرا این است که این گریه ها در فرهنگ چین سمبل این هستند که از عروسی پیش آمده خوشحال هستند! شاید هم بتوان گفت که قسمت عجیب تر این سنت این است که در روز عروسی یک آهنگ گریه دار برای عروس پخش می شود و بعد همه حضار منتظر می مانند که ببینند عروس چقدر خوب بلد است که گریه کند! با این حساب اگر در تور نوروزی چین با دختر دم بختی رو به رو شدید که بیخود و بی جهت گریه می کرد، اصلا تعجب نکنید و فقط برایش آرزوی خوشبختی کنید!

 

 

شلیک به عروس!

 

بله درست خواندید! مردم چین رسم دارند که به عروسشان شلیک کنند! اما نه از آن شلیک های مرگبار! در واقع آن ها رسم دارند که داماد با 3 پیکان بدون نیزه به عروس پرتاب کند و بعد هم خودش آن ها را جمع کند و آن ها را به دو نیم تقسیم کند تا نشان بدهد که عشق آن ها برای همیشه ابدی است! مسلما شلیک به عروس هم یکی از عجیب ترین رسم و رسوم های ازدواج در چین است و شاید مثالش را در کشور دیگری در دنیا نتوان پیدا کرد.

 

 

عروسی قرمز رنگ!

 

مردم چین معتقدند که قرمز رنگ عشق، خوش شانسی و سرزندگی است. آن ها اعتقاد دارند که رنگ قرمز باید رنگ اصلی مراسم عروسی باشد و به خاطر همین هم یک عروس چینی در روز عروسیش، صورتش را با یک تور قرمز رنگ می پوشاند و بعد سوار یک ارابه قرمز رنگ می شود! تازه مادر عروس هم یک چتر قرمز رنگ روی سر فرزندش می گیرد تا هم خوشبختی او تضمین شود و هم سمبلی برای باروری او باشد! به شما توصیه می کنیم که اگر بهار امسال در  تور چین  دقت بیشتری به اطرافتان کنید و اگر چشمتان به یک عروس و داماد در خیابان افتاد، سعی کنید که تلاش خود را برای آشنایی هرچه بیشتر با فرهنگ مردم چین به کار بگیرید.

 

 

تراشیدن مو!

 


شاید باورتان نشود، اما مردم چین رسم دارند که سر عروسشان را یک روز بعد از عروسی بتراشند! آن ها این کار را سمبل زیبایی و تمیزی می دانند و عروس بیچاره باید موهایش را به خاطر چنین باوری، آن هم یک روز بعد از عروسیش، از دست بدهد! به خاطر همین هم هست که می گوییم تراشیدن مو یکی از خنده دارترین رسم و رسوم عروسی در چین است! با این حساب اگر یک دختر جوان را در چین با موی تراشیده دیدید، می توانید احتمال این را بدهید که او به تازگی عروسیش بوده است!

 

 

غذای نیم پز شده!

 

یک شب قبل از عروسی، عروس و داماد باید یک سری مراسم های سنتی را به جا بیاورند که یکی از آن ها این است. در این مراسم عروس باید یک کوفته نیم پز شده را بخورد تا سمبلی برای تولد یک فرزند باشد! حالا تصورش را بکنید که این کوفته می تواند کوفته مرغ باشد و این کوفته به خاطر نیم پز بودنش چه طعم و مزه بدی می تواند داشته باشد و چقدر می تواند برای سلامتی عروس، آن هم یک شب مانده به عروسیش، مضر باشد!

 

 

پاسخ دادن به سوالات!

 

وقتی که داماد می خواهد بیاید و عروسش را از خانه پدریش ببرد، خانواده و دوستان عروس جلوی او را می گیرند و از او چندین و چند سوال می پرسند! در واقع این مراسم برایشان به نوعی تکرار مراسم خواستگاری است و بیشتر جنبه خنده و تفریح دارد. البته این را هم بگوییم که در قدیم الایام خبری از خنده و تفریح نبوده و این رسم یک رسم کاملا جدی در عروسی مردم چین بوده است. جالب است که بدانید داماد باید به تمام سوالات خانواده و دوستان عروس گوش دهد و یکی یکی آن ها را پاسخ دهد تا بالاخره اجازه بردن عروسش را پیدا کند! این سنت ها بخشی از عجیب ترین سنت های مردم چین بودند که ما به آن ها اشاره کردیم. اگر شما هم به فرهنگ مردم چین علاقه مند شده اید و دوست دارید که بیشتر با سنت های چینی ها آشنا شوید، می توانید با  تور لحظه آخری چین  با یک تیر چند نشان بزنید و هم از  جاذبه های گردشگری چین  دیدن کنید و هم با یک فرهنگ متفاوت، خاص و البته عجیب آشنایی پیدا کنید.

 

 

۰۷ دی ۱۳۹۸