۰۲۱۷۴۶۳۴
حقایق شگفت انگیز درباره مسجد سلطان قابوس در تور عمان

حقایق شگفت انگیز درباره مسجد سلطان قابوس در تور عمان

حقایق شگفت انگیز درباره مسجد سلطان قابوس در تور عمان

 

چرا می گویند مسجد سلطان قابوس در تور عمان یکی از زیباترین و عجیب ترین مساجد جهان است؟

 

مسجد جامع سلطان قابوس یک مسجد معمولی در عمان نیست! این مسجد، مسجدی است که جهانیان از آن به عنوان یکی از زیباترین مساجد جهان یاد می کنند و حتی در سال 2015 نام آن در مهمترین روزنامه انگلستان یعنی روزنامه تلگراف، به عنوان یکی از 25 مسجد زیبای جهان ثبت شد. این مسجد به قدری زیباست که به عنوان یکی شاهکار معماری در دنیا معروف شده است و محال است که کسی در تور عمان شرکت کند و بدون بازدید از  مسجد سلطان قابوس مسقط  از کشور زیبای عمان خارج شود. امروز می خواهیم با هم بازدیدی از مسجد سلطان قابوس در تور عمان داشته باشیم و ببینیم که مگر این مسجد چه دارد که تا این اندازه در جهان محبوب شده است؟!

 

 

درباره مسجد سلطان قابوس در تور عمان

 

مسجد سلطان قابوس شکل مکعبی دارد و در مرکز آن یک گنبد ساخته شده است که ارتفاع آن به 50 متر می رسد. مسجد سلطان قابوس عمان 5 مناره هم دارد که نشان از 5 اصول اصلی دین اسلام دارند. مناره اصلی مسجد سلطان قابوس عمان 91.5 متر طول دارد و طول باقی مناره های آن به 45 متر می رسد.

تالار اصلی مسجد سلطان قابوس مسقط می تواند بیش از 6،500 نفر را در خود جای دهد و سالن مخصوص زنان نیز ظرفیت 750 زائر را دارد. محوطه سنگ فرش شده روباز مسجد نیز می تواند تا 8،000 نفر را در خود جای دهد و اگر کلی تر به فضاهای مسجد (فضاهای مناسب برای اقامه نماز) نگاه کنیم، می بینیم که کل ظرفیت مسجد از 20،000 نفر هم بیشتر است.

مساحت کل مسجد سلطان قابوس در تور عمان حدود 416،000 متر مربع است و به دستور سلطان عمان در سال 2001 ساخته شده است. در واقع این مسجد به عنوان سمبلی برای جشن 30 سالگی سلطنت سلطان در مسقط ساخته شده است و یک بنای نمادین به حساب می آید.

 

 

حقایق شگفت انگیز درباره مسجد سلطان قابوس در تور عمان

 

مسجد سلطان قابوس مسقط یکی از زیباترین و خاص ترین مساجد مدرن جهان است. حدودا 6 سال طول کشید تا بنای این مسجد زیبا در تور عمان به عنوان یکی از جالب ترین شاهکارهای معماری جهان ساخته شود. در طراحی و ساخت این مسجد از ترکیبی از معماری اسلامی، معماری خاورمیانه ای و معماری عمانی الهام گرفته شده است. در ادامه به شما چند حقیقت شگفت انگیز درباره مسجد سلطان قابوس در تور عمان می گوییم که مسلما شما را هم مشتاق به بازدید از این مسجد منحصر به فرد می کنند.

 

 

بزرگترین لوستر جهان در مسجد سلطان قابوس در تور عمان

 

لوستر یا چلچراغی که در مسجد سلطان قابوس مسقط تعبیه شده است، در زمان افتتاح مسجد، بزرگترین لوستر جهان بود. این چلچراغ در مرکز سالن مردانه مسجد آویزان شده است و طول آن به 14 متر و وزن آن به 8،500 کیلوگرم می رسد. این لوستر حدود 600 هزار کریستال درخشان سوارسکی دارد و در آن از آبکاری طلای 24 عیار استفاده شده است و برای ساخت آن 4 سال زحمت کشیده شده است. شما می توانید در تور عمان از مسجد سلطان قابوس در عمان دیدن کنید و از دیدن این لوستر عجیب، جذاب و شگفت انگیز حیرت کنید.

 

 

بزرگترین فرش جهان در مسجد سلطان قابوس در تور عمان

 

در زمانی که مسجد سلطان قابوس عمان افتتاح شد، فرش این مسجد عنوان بزرگترین فرش یک تکه جهان را به خود اختصاص داد. اما امروزه یک فرش بزرگتر از آن هم بافته شده است و به همین دلیل می گویند که این فرش دومین فرش بزرگ یک تکه دنیا است. این فرش حدود 4،343 متر مربع از سالن نمازگزاران مسجد سلطان قابوس مسقط را پوشانده است و حدود 1،700،000،000 گره دارد و حدودا طول و عرض آن 70*60 متر است و وزنش هم به 21،000 کیلوگرم می رسد. این فرش در طول 4 سال بافته شده است و در طرح ها و نقش های آن از هنر فرش بافی اصفهانی و کاشانی الهام گرفته شده است. در واقع باعث افتخار ما ایرانی هاست که این فرش توسط شرکت سهامی فرش ایران (ICC) بافته شده است و یک فرش تمام دست بافت به حساب می آید.

 

 

دیزاین داخلی بی نظیر مسجد سلطان قابوس در تور عمان

 

مسجد سلطان قابوس عمان از هر نظر بنای زیبایی است و در آن از کاشی کاری های رنگارنگ و بسیار جذابی استفاده شده است. به هر گوشه از مسجد سلطان قابوس عمان که بنگرید، حجم زیادی از آثار هنری را می بینید که هر کدامشان یک دنیا حرف برای گفتن دارند. این مسجد بسیار زیباست و زیبایی محیط داخلی آن با هیچ مسجد دیگری در دنیا قابل مقایسه نیست.

 

 

ظاهر مدرن مسجد سلطان قابوس در تور عمان

 

مسجد سلطان قابوس عمان، چه از نمای بیرونی و چه از نظر دیزاین داخلی، یک شاهکار معماری مدرن اسلامی به حساب می آید و اگر کسی فرصت بازدید از آن را در  تور ارزان عمان  از دست بدهد، اشتباه بزرگی مرتکب شده است.

 

 

باغ های زیبای اطراف مسجد سلطان قابوس در تور عمان

 

مسجد سلطان قابوس مسقط با باغ های بسیار زیبایی احاطه شده است که در آن ها مسیرهای پیاده روی بسیار جالبی تعبیه شده است. وجود این باغ ها باعث شده که مسجد سلطان قابوس عمان از هر سر و صدای مزاحمی دور باشد و مثل یک بهشت زمینی، سرشار از آرامش باشد.

 

۰۱ اسفند ۱۳۹۸