۰۲۱۷۴۶۳۴
همه چیز درباره قصر هوا محل جیپور، قصر بادها با 953 پنجره

همه چیز درباره قصر هوا محل جیپور، قصر بادها با 953 پنجره

امتیار دهید:

۴.۸ از ۱۵۰۰ امتیاز

جیپور یکی از جذاب ترین شهرهای هند است و بعضی از خاص ترین و مشهورترین اماکن دیدنی هند را در خود جای داده است. در این شهر زیبا، تعدادی کاخ و قصر سلطنتی وجود دارد که یکی از دیگری زیباتر هستند. یکی از این قصرهای جیپور، کاخی به نام کاخ هوا محل است و به قصر بادها در هند معروف است. امروز می خواهیم با هم گشتی در قصر هوا محل جیپور بزنیم و از این کاخ زیبا در  تور هند  بازدید کنیم. اگر برای شما هم جالب است که بدانید یکی از زیباترین کاخ های دنیا چه شکل و شمایلی دارد و چرا این قصر مجلل تا این اندازه در هند محبوب شده است، با ما همراه باشید!

 

قصر هوا محل در جیپور

 

قصر هوا محل در سال 1799 میلادی ساخته شده است و به خاطر سازه و معماری بسیار جالبی که دارد، به عنوان یکی از خاص ترین قصرهای دنیا شناخته شده است. قصر هوا محل از سنگ ماسه ای سرخ و صورتی رنگ ساخته شده است. طراحی و ساخت کاخ هوا محل جیپور با نگاه به سبک های معماری راجپوتی و مغولی انجام شده است و نتیجه این ادغام زیبا، کاخی شده است که بعد از این همه سال، هنوز هم به عنوان یکی از زیباترین کاخ های دنیا شناخته می شود. این کاخ در آن زمانی ساخته شده است که زنان سلطنتی حق خروج از کاخ را نداشتند و هیچ کدام از آن ها نمی توانستند در ملا عام حضور پیدا کنند. اصلا به همین خاطر هم بوده که معمار این بنا تصمیم گرفته که کاخی برای خانواده سلطنتی بسازد تا زنان دربار بتوانند از طریق پنجره های متعدد کاخ، زندگی بیرون از کاخ را تماشا کنند و به تماشای فستیوال های عمومی بنشینند. این کاخی که از آن صحبت می کنیم، کاخ هوا محل جیپور (قصر بادها جیپور) نام دارد و به این دلیل با این نام شناخته می شود که در آن 953 پنجره تعبیه شده است و بیش از هر ساختمان دیگری در دنیا پنجره دارد! اگر از داخل این کاخ و از طریق پنجره های آن به بیرون نگاه کنید، می توانید چشم انداز جالبی از کاخ شهر جیپور و بازار سیره دیوری را ببینید. لازم به ذکر است که بازار سیره دیوری یکی از جذاب ترین بازارهای جیپور است و اغلب از آن به عنوان "بهشت خرید در جیپور" یاد می کنند.

 

 

نحوه دسترسی به قصر هوا محل جیپور

 

شما برای دسترسی به قصر هوا محل جیپور کافی است که با تور مثلث طلایی هند به جیپور بروید. اگر پایتان به جیپور برسد، دسترسی به کاخ هوا محل جیپور برایتان بسیار ساده می شود و شما می توانید از هتلتان در هر کجای شهر جیپور، به راحتی با یک تاکسی و یا یک اتوبوس به کاخ هوا محل جیپور دسترسی پیدا کنید.

 

بهترین زمان بازدید از قصر هوا محل جیپور

 

در ماه ها اکتبر تا مارس (اواسط مهر تا اواسط فروردین)، هوای جیپور از همیشه خنک تر می شود. اگر شما در این ماه ها به جیپور سفر کنید، می توانید از آب و هوای مطبوع جیپور بهره ببرید و با آسایش بیشتری از کاخ هوا محل جیپور بازدید کنید. البته امکان بازدید از کاخ هوا محل جیپور در سراسر سال وجود دارد. اما به هر حال حقیقتی که درباره جیپور وجود دارد، این است که هوای این شهر در فصل تابستان خیلی گرم می شود و شما باید برای سفر تابستانی به جیپور، آماده مواجه شدن با این گرما باشید. کاخ هوا محل جیپور همه روزه از ساعت 9 صبح تا 4:30 بعد از ظهر باز است و شما هر چه زودتر از آن بازدید کنید، نمای بهتری از آن را می بینید. چراکه نمای این کاخ در ساعات اولیه روز به خاطر تابش اشعه خورشید زیباتر از همیشه می شود و بازدید از آن جالب تر می شود.

 

 

نکات کاربردی برای بازدید از قصر هوا محل جیپور

 

در کاخ هوا محل جیپور یک موزه کوچک و جذاب وجود دارد که هر هفته از روز شنبه تا پنج شنبه باز است. در موزه قصر هوا محل جیپور، نقاشی های بسیار زیبایی نگهداری می شود که ارزش تاریخی بسیار زیادی دارند و نشان از فرهنگ غنی هندوستان دارند. به شما توصیه می کنیم که حتما از این موزه هم در حین بازدید از قصر هوا محل جیپور بازدید کنید و حتما زمان کافی را به بازدید از آن اختصاص دهید. توصیه بعدی ما به شما این است که حتما بعد از بازدید از قصر هوا محل جیپور و دیدن چشم انداز زیبای بازار سیره دیوری و کاخ شهر جیپور از ورای پنجره های قصر هوامحل، به این دو جاذبه توریستی هم سر بزنید. همان طور که گفته شد این دو جاذبه گردشگری در نزدیکی قصر هوا محل جیپور هستند و ایده بدی نیست که بازدید از هر سه آن ها را در طول یک روز انجام دهید. در نهایت باید بگوییم که قصر هوا محل جیپور یکی از جالب ترین جاذبه های گردشگری جیپور است و واقعا حیف است که کسی در تور هندوستان شرکت کند و سفر خود به هند را بدون بازدید از کاخ هوا محل جیپور پایان دهد!

 

۰۳ اسفند ۱۳۹۸

نظرات کاربران