۰۲۱۷۴۶۳۴
شهر بهلا در عمان، شهر سحر و جادو در تور عمان

شهر بهلا در عمان، شهر سحر و جادو در تور عمان

امتیار دهید:

۴.۸ از ۱۵۰۰ امتیاز

شهر بهلا در عمان، شهر سحر و جادو در تور عمان

 

بهلا نام یکی از شهرهای عمان است که معروف به مدینه السحر (شهر سحر و جادو) است. در واقع بهلا یکی از قدیمی ترین شهرهای عمان است و زمانی در گذشته های دور، پایتخت این کشور بوده است. شهر بهلا شهری است که با افسانه ها، داستان ها و قصه ها عجین شده است و افسانه های جادویی متعددی درباره آن روایت می شود. می گویند که یک هاله عجیب و غریب در اطراف شهر بهلا وجود دارد و این نشانه ای است که می تواند ثابت کند که جادو هنوز هم در بهلا وجود دارد! با ما همراه باشید تا شما را بیشتر با شهر بهلا، شهر جادویی عمان، آشنا کنیم.

 

 

درباره شهر بهلا، شهر جن ها در عمان

 

بهلا در فاصله 200 کیلومتری جنوب غرب مسقط واقع شده است و شما به راحتی می توانید از آن در  تور ارزان عمان  بازدید کنید. البته بازدید از بهلا در تور عمان به شرطی برای شما مناسب است که از جن و پری ها ترس و واهمه نداشته باشید! چراکه می گویند بهلا زادگاه جن هاست و به همین دلیل هم هست که تا این اندازه جادویی به نظر می رسد! البته خود ساکنین بهلا معتقدند که هیچ جنی در بهلا وجود ندارد، اما روایت ها و داستان ها حاکی از این است که بهلا در گذشته یک شهر جادویی بوده است و مردم اعتقاد دارند که در گذشته، انسان هایی در بهلا وجود داشته اند که بر اثر یک نیروی جادویی به گاو یا بز تبدیل شده اند و به اصطلاح تسخیر شده اند! البته از مساله اجنه که بگذریم، می بینیم که بهلا به خودی خود، یک شهر زیبا و جادویی است. چراکه در این شهر یک قلعه خیلی زیبا وجود دارد که قدمتش به دوران ماقبل اسلام بر می گردد و در آن بازارهای بسیار سنتی و زیبایی دیده می شود.

 

 

نحوه دسترسی به شهر بهلا در عمان

 

جاده ای که به بهلا می رسد، از میان جبل الاخضر عبور می کند. ارتفاع این کوه ها به بیش از 3،000 متر می رسد و بسیار زیبا هستند. شما باید برای دسترسی به بهلا در تور عمان از میان این کوهستان ها عبور کنید و از شهر نیزوا که آن هم یک پایتخت تاریخی بوده، عبور کنید تا در نهایت به بهلا برسید. جالب است که بدانید قلعه بهلا که در موردش صحبت کردیم، در سال 1987 میلادی به عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته شد و تازه همین 5 سال پیش بود که بازدید از آن برای عموم آزاد شد. این قلعه یکی از قدیمی ترین و بزرگترین قلعه های تاریخی عمان است و ارزش تاریخی بسیار زیادی در عمان دارد. در حقیقت قدمت دقیق این قلعه مشخص نشده است، اما با توجه به سبک های مختلف معماری که در آن کار شده، می توان گفت که در طول زمان گسترش پیدا کرده است و در طول چندین قرن ساخته شده است.

 

 

حقایق جالب درباره شهر بهلا در عمان

 

این طور می گویند که سفالگران بهلا یک نیروی جادویی در انگشتانشان دارند. البته متاسفانه سفالگری سنتی در حال فراموشی در بهلا است و یک چرخ و یک پدال جای دستان جادویی سفالگران بهلا را گرفته اند. سفالگری یکی از هنرهای تاریخی بهلا به حساب می آید و یک سری ظرف سفالی در بهلا پیدا شده است که قدمت آن ها به 4 قرن قبل از میلاد مسیح بر می گردد و این نشان می دهد که تا چه اندازه هنر سفالگری در بهلا مهم بوده است. البته هنوز هم در نزدیکی بازار بهلا یک سری کارگاه های سافل وجود دارد که در آن ها از متدهای سنتی برای ساخت سفال استفاده می شود. اما به هر حال تعداد آن ها کم است و کم کم این هنر در حال فراموش شدن است.
یکی دیگر از حقایق جالب درباره بهلا در عمان این است که هر جمعه در آن مردم دور هم جمع می شوند تا در یک بازار گاوها و گوسفندهای گله خود را به فروش برسانند. این بازار جمعه ها برپا می شود و بازدید از آن برای کسانی که به دنبال کسب تجربه های خاص هستند، جالب است. در واقع یک درخت قدیمی در میان میدان بازار بهلا وجود دارد که کشاورزان و گله داران جمعه ها حیوانشان را دور آن درخت می چرخانند و منتظر می مانند که مردم برای آن حیوان قیمت دهند. این مراسم مثل یک مزایده به نظر می رسد و در نهایت حیوان به کسی که بالاترین نرخ را پیشنهاد داده، فروخته می شود.
به هر حال با همه این اوصاف، به شما توصیه می کنیم که اگر به تاریخ علاقه دارید و دوست دارید سفر به عمان را به شکل متفاوت تری تجربه کنید، حتما در تور عمان به شهر جادویی بهلا سر بزنید.

 

۱۱ اسفند ۱۳۹۸

نظرات کاربران