۰۲۱۷۴۶۳۴
همه چیز درباره معبد پورا بساکی در تور بالی (معبد مادر بالی)

همه چیز درباره معبد پورا بساکی در تور بالی (معبد مادر بالی)

امتیار دهید:

۴.۸ از ۱۵۰۰ امتیاز

همه چیز درباره معبد پورا بساکی در تور بالی (معبد مادر بالی)

 

مردم بالی به معابد، "پورا" می گویند. به خاطر همین هم هست که معبد بساکی بالی با نام  معبد پورا بساکی بالی  نیز شناخته می شود. در واقع پورا یک مکان مقدس است که پیروان آیین هندو در آن به عبادت می پردازند. از بین همه پوراهای بالی، معبدی به نام بساکیه وجود دارد که بزرگترین معبد بالی به حساب می آید و به همین دلیل هم به آن معبد مادر بالی می گویند. معبد پورا بساکیه بالی در بخش شرقی بالی واقع شده است و درست در حوالی جنوب غربی کوه آگونگ (مرتفع ترین کوه بالی) قرار گرفته است. امروز می خواهیم به این معبد زیبا در تور بالی سر بزنیم و شما را بیشتر با معبد بساکی در تور بالی آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 

درباره معبد پورا بساکی بالی در تور بالی

 

قدمت معبد بساکیه بالی به قرن 10 میلادی می رسد. این معبد توسط یک فرد هندی ساخته شده است. می گویند که این فرد که نامش رسی مارکاندیا (Rsi Markandeya) بوده است، در شرق جزیره جاوه مشغول مدیتیشن و مراقبه بوده است. وقتی که او تصمیم می گیرد به مرکز جاوه برود تا یک برنامه مدیتیشن دیگر را آغاز کند، از خدا دستور می گیرد که یک مکان مقدس در بالی درست کند و آن را برای عبادت پیروان آیین هندو وقف کند. همین می شود که این فرد با 8000 نفری که پیروانش بودند، به بالی می رود و سعی می کند که بزرگترین معبد بالی را بسازد. این طور می گویند که در پی پروسه ساخت معبد بساکیه بالی، خیلی از پیروان این فرد از دنیا می روند که دلیل مرگشان هم این بوده که یا مریض شده اند و یا توسط حیوانات وحشی مورد حمله قرار گرفته اند! او بعد از اینکه کار ساخت معبد را به همراه پیروانش به اتمام رساند، نام آن را باسوکی گذاشت و کم کم این نام به بساکیه (بساکی) تغییر پیدا کرد و به همین دلیل هم هست که امروزه به این معبد، معبد پورا بساکی بالی می گویند.

 

 

درباره بخش های مختلف معبد پورا بساکی بالی در تور بالی

 

اگر نگاهی به معابد مختلف بالی بیندازید، متوجه می شوید که عموما معابد بالی از 3 بخش تشکیل شده اند. به بخش خارجی معابد بالی، بخش نیستا ماندالا می گویند و عموما از آن برای اجراها و نمایش های رقص های مذهبی استفاده می کنند. این بخش معمولا یک باغ روباز است. در معبد پورا بساکی بالی نیز چنین فضایی وجود دارد که مطمئنا شما هم تا به حال تصاویر آن را دیده اید. بخش نیستا ماندالا در معبد پورا بساکی بالی یک باغ سرسبز بزرگ است که پلکان بسیار زیبایی هم دارد که بخش خارجی را به بخش میانی معبد متصل می کند. به بخش میانی معابد بالی، مادیا ماندالا می گویند. این بخش معمولا به عنوان بخش خدماتی مورد استفاده قرار می گیرد و در آن محل ملاقات، آشپزخانه و محل استراحت تعبیه می شود. گذشته از این دو بخش، یک بخش اصلی نیز در معابد بالی وجود دارد که به آن بخش اوتاما ماندالا می گویند. این بخش مقدس ترین مکان معابد بالی محسوب می شود و دقیقا جایی است که پیروان آیین هندو در آن به عبادت می پردازند. جالب است که بدانید بخش اصلی معبد بساکی بالی از 18 معبد مختلف تشکیل شده است که بزرگترین آن ها معبد پورا پناتاران آگونگ بالی نام دارد و درست در مرکز مجموعه معابد بساکی بالی قرار گرفته است و 17 معبد دیگر آن را احاطه کرده اند.

 

 

درباره جشن ها و مراسم های مذهبی معبد بساکی بالی در تور بالی

 

در معبد پورا بساکی بالی، جشن های مختلفی در سراسر سال برگزار می شود که مشهورترین آن ها، جشن سالانه بالی است که با نام براتارا تورون کبه شناخته می شود. مردم بالی معتقدند که در زمان برگزاری این جشن تمامی خدایان به زمین می آیند و به همین دلیل هم در معبد بساکیه بالی مراسم مفصلی برگزار می کنند. مراسمی دیگری که در معبد پورا بساکی بالی برگزار می شود، مراسمی به نام پانسا والی کراما است که هر 10 سال برگزار می شود. از این گذشته، در معبد بساکیه بالی یک جشن جالب دیگر هم برگزار می شود که هر 100 سال یک بار در این معبد میزبانی می شود و آن جشن، اکا داسا رودرا نام دارد.

 

 

درباره بازدید از معبد بساکی بالی در تور بالی

 

شما می توانید به راحتی به عنوان توریست از معبد بساکیه بالی در تور بالی دیدن کنید. البته به شرطی که به همه قوانین مذهبی این معبد در تور بالی احترام بگذارید. یکی از قوانین عجیب معبد بساکیه بالی این است که کسی که به تازگی فردی از خانواده اش را از دست داده، نباید وارد معبد بساکیه بالی شود! چراکه پیروان آیین هندو اعتقاد دارند که چنین فردی انرژی منفی دارد و این انرژی منفی می تواند تعادل روحانی معبد را به هم بزند. یک قانون دیگر درباره بازدید از معبد بساکی بالی این است که بازدیدکنندگان باید سارونگ (نوعی پوشش) به تن کنند و بعد وارد معبد پورا بساکیه بالی شوند.

با همه این اوصاف، می توانیم بگوییم که واقعا ارزشش را دارد که شما در  تور بالی ، مسیر 2 ساعته از فرودگاه بین المللی بالی تا معبد پورا بساکی بالی را طی کنید و در ازایش زیبایی و شکوه این معبد را از نزدیک ببینید. مطمئنیم که شما هم از دیدن کوه آگونگ در پس زمینه معبد پورا بساکیه بالی و همین طور دیدن چشم انداز بی نظیر اطراف این معبد شگفت زده خواهید شد. به شما قول می دهیم که شما هم از دیدن این معبد و زیبایی های اطرافش متعجب شوید و شما هم یک لحظه احساس کنید که در حال تماشای یک نقاشی زیبا هستید و این ها واقعیت نیستند! به هر حال جای تعجبی ندارد که این معبد یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری بالی است و ارزشش را دارد که ساعتی را به گشت و گذار در آن اختصاص دهید.

 

۱۵ اسفند ۱۳۹۸

نظرات کاربران