۰۲۱۷۴۶۳۴
پکن یا شانگهای! کدامیک دیدنی تر هستند؟

پکن یا شانگهای! کدامیک دیدنی تر هستند؟

امتیار دهید:

۴.۸ از ۱۵۰۰ امتیاز

پکن یا شانگهای! کدامیک دیدنی تر هستند؟

 

به پکن سفر کنیم یا به شانگهای؟

 

پکن یا شانگهای؟ کدامیک برای سفر مناسب تر است؟ این یکی از متداول ترین سوالات توریستان برای سفر به چین است. به هر حال در هر کشوری حداقل دو شهر وجود دارد که در رقابت با یکدیگرند. مثلا معمولا نیویورک در مقابل واشینگتون قرار می گیرد و سیدنی در مقابل ملبورن قرار می گیرد. در چین هم به همین شکل است و آن دو شهری که همیشه با هم مقایسه می شوند، پکن و شانگهای هستند. ما در این مقاله از نظرهای مختلف پکن را با شانگهای مقایسه کرده ایم تا شما بتوانید تصمیم گیری بهتری در این زمینه داشته باشید و ببینید که برای شما سفر به  شانگهای بهتر است یا پکن؟!

 

پکن یا شانگهای (از نظر تاریخ و اماکن تاریخی)

 

واقعیت این است که پکن تاریخ غنی تری به نسبت شانگهای دارد. اگر دلتان می خواهد که به شهری سفر کنید که حال و هوای واقعی چینی را داشته باشد، بهتر است که به پکن سفر کنید. چراکه شانگهای حال و هوای مدرن تری به نسبت پکن دارد و پکن اماکن تاریخی بیشتری را در خود جای داده است. گذشته از اینکه پکن پایتخت چین است و دیوار بزرگ چین نیز در آن جای گرفته است، جاهای دیدنی دیگری نیز در آن وجود دارد که همگی نشان از تاریخ پیچیده و بلندبالای آن دارند. اما حال و هوای شانگهای کاملا متفاوت است و گذشته آن بیشتر مربوط به تاریخ استعمارش در قرن 19 می شود و حالا آنچه که در آن حرف اول را می زند، پیشرفت و مدرنیته است. با این حساب اگر شما به تاریخ علاقه مندید، بهتر است که با تور پکن راهی چین شوید.

 

 

پکن یا شانگهای ( از نظر جاذبه های گردشگری)

 

هر دو شهر پکن و شانگهای جاذبه های گردشگری متعددی دارند. اما به هر حال اگر بخواهیم این دو شهر را با هم مقایسه کنیم، می بینیم که تعداد جاذبه های گردشگری پکن از شانگهای بیشتر است و در این صورت این پکن است که از این نظر برنده می شود. اما این را در نظر بگیرید که مهمتر از اینکه تعداد جاهای دیدنی کدام شهر بیشتر است، این است که جاهای دیدنی کدام شهر از نظر شما جذاب تر هستند. پس بهتر است که به جای تمرکز روی تعداد جاهای دیدنی آن ها، این مساله را بررسی کنید که حال و هوای کدامیک از این دو شهر با روحیه شما متناسب تر است. نکته دیگری که باید درباره این دو شهر از چین به شما بگوییم، این است که جاذبه های گردشگری پکن در سراسر شهر پراکنده شده اند و شما حداقل باید یک هفته برای بازدید از اماکن دیدنی پکن وقت داشته باشید. اما جاهای دیدنی شانگهای در یک نقطه از شهر متمرکز شده اند و این بدین معنی است که شما با 1 تا 2 روز اقامت در شانگهای می توانید از بیشتر جاذبه های گردشگری شانگهای دیدن کنید.

 

 

پکن یا شانگهای (از نظر جاهای دیدنی اطراف شهر)

 

جاهای دیدنی بیشتری در اطراف شانگهای به نسبت اطراف پکن وجود دارد. بهتر است این را بدانید که وقتی صحبت از جاهای دیدنی اطراف پکن می شود، بیشتر منظور بخش های مختلف دیوار بزرگ چین است. حقیقت این است که اگر شما از یک بخش از دیوار بزرگ چین دیدن کنید، دیگر نیازی به بازدید از دیگر بخش های آن نخواهید داشت و عملا بازدید از دیگر قسمت های آن برایتان خیلی جذاب نخواهد بود. اما این مساله در مورد جاهای دیدنی شانگهای متفاوت است. در واقع باید این را به شما بگوییم که در اطراف شانگهای جاهای دیدنی بیشتری وجود دارد که یکی از دیگری جذاب تر هستند. با این حساب اگر شما زمان کافی در تور شانگهای داشته باشید، می توانید یک به یک از جاذبه های گردشگری خارج از شهر شانگهای دیدن کنید.

 

 

پکن یا شانگهای (از نظر غذا و خورد و خوراک)

 

شانگهای با فاصله از نظر غذا و خوراکی از پکن بهتر است. با اینکه پکن غذاهای سنتی متعددی دارد و تعداد زیادی رستوران سنتی نیز در آن ساخته شده است، اما در شانگهای غذاهای متنوع تری برای خوردن وجود دارد و دلیلش هم این است که شانگهای زمانی مستعمره بوده است و به همین دلیل فرهنگ خورد و خوراک مردمانش با مردم پکن متفاوت است و غذاهای بین المللی بیشتری دارند. شما با سفربه شانگهای می توانید انتظار این را داشته باشید که بهترین غذاهای اسپانیایی، روسیه ای، ایتالیایی، فرانسوی، مکزیکی و حتی هندی را در رستوران های شانگهای امتحان کنید.

 

 

پکن یا شانگهای (از نظر سرزندگی و تفریحات شبانه)

 

در این مقایسه باید به شما بگوییم که نوع تفریحات پکن با شانگهای زمین تا آسمان متفاوت است و این شما هستید که باید ببینید حال و هوای کدامیک را بیشتر دوست دارید. شانگهای شهری است که در آن فستیوال های موزیک و جشنواره های موسیقی متعددی در طول سال برگزار می شود و موزیسین ها و دی جی های بین المللی زیادی در کلاب هایش برنامه اجرا می کنند. اما از آن طرف در پکن برنامه های تفریحی متعددی برگزار می شود که به سبک چین هستند و شاید شما مثالشان را در هیچ کشور دیگری پیدا نکنید. یادتان باشد که پکن مبدا اصلی موسیقی راک زیرزمینی چین است و برنامه های تفریحی متعددی به این سبک در آن برگزار می شود.

 

 

پکن یا شانگهای (از نظر مراکز خرید)

 

شانگهای خیابان نانجینگ را دارد که یکی از شلوغ ترین خیابان های خرید دنیا است و پر است از فروشگاه ها و مراکز خرید لاکچری. اما از آن طرف پکن خیابان هایی به نام خیابان کیانمن و خیابان داشیلار را دارد که در آن بازارهای سنتی متعددی وجود دارد و حال و هوایشان کاملا سنتی است. با این حساب باید بگوییم که اگر شما از طرفداران قدم زدن در مراکز خرید لوکس و خرید از برندهای مختلف هستید، خرید در شانگهای نظرتان را جلب می کند و اگر از طرفداران قدم زدن در بازارهای سنتی و خوش و بش کردن با آدم های محلی هستید، خرید در پکن برایتان جذاب است.

 

 

پکن یا شانگهای (از نظر امکانات تفریحی برای کودکان)

 

در شانگهای اماکن تفریحی متعددی وجود دارد که یکی از بهترین هایشان دیزنی لند شانگهای است. به هر حال اگر کودک شما هم عاشق شخصیت های دیزنی است، مسلما از شما بابت انتخاب شانگهای به عنوان مقصد مسافرتیتان تشکر خواهد کرد. اما نکته ای که باید در نظر بگیرید، این است که در پکن تجربه خاص تری از سفر به چین برای کودکتان رقم می خورد و مسلما اگر به پکن سفر کنید، تصویر پر رنگ تری از سفر به چین در ذهن کودکتان ثبت می شود. چراکه در پکن امکان تجربه تفریحاتی وجود دارد که شاید تجربه شان در هیچ شهر و هیچ کشور دیگری در دنیا ممکن نباشد. مثلا در پکن کودکانتان می توانند از دیوار بزرگ چین دیدن کنند، می توانند پانداهای بامزه باغ وحش پکن را ببینند، می توانند بادبادک های چینی برای خودشان درست کنند و حتی می توانند یه کم زبان چینی از مردم محلی پکن یاد بگیرند. با این اوصاف باید ببینید که دوست دارید کودکتان چه تجربه ای از سفر به چین داشته باشد تا بتوانید تصمیم گیری بهتری برای انتخاب پکن یا شانگهای داشته باشید.

 

 

پکن یا شانگهای (از نظر شرایط آب و هوایی و آلودگی هوا)

 

شرایط آب و هوایی هر دو شهر پکن و شانگهای به این شکل است که شما در هر زمانی از سال می توانید به هر کدام از آن ها سفر کنید. اما باید این را در نظر بگیرید که بهترین زمان سفر به پکن، فصل پاییز و بهترین زمان سفر به شانگهای فصل بهار و فصل پاییز است. چراکه در این زمان از سال می توانید از گرمای تابستان و سرمای زمستان در امان باشید و با آسایش بیشتری از جاهای دیدنی پکن و یا جاهای دیدنی شانگهای بازدید کنید. نکته دیگری که باید در مورد آب و هوای پکن و شانگهای بدانید، این است که اگر شما در فصل تابستان به چین سفر کنید، عملا این دو شهر از نظر شرایط آب و هوایی تفاوت خیلی مشخصی برایتان نخواهند داشت. اما اگر فصل زمستان را برای شرکت در تور چین انتخاب کنید، باید این را در نظر بگیرید که هوای پکن در فصل زمستان به نسبت هوای شانگهای آلودگی بیشتری دارد.

 

 

نتیجه نهایی: پکن یا شانگهای؟

 

با همه این اوصاف، به شما توصیه می کنیم که اگر اولین بارتان است که می خواهید به چین سفر کنید و ایده تان از سفر به چین آشنایی با فرهنگ مردم چین و دیدن ظاهر سنتی چین است، در تور ارزان پکن شرکت کنید. چراکه آن تصویری که شما از چین دارید، در پکن برایتان نمود پیدا می کند. اما اگر دلتان می خواهد که ظاهر مدرن و جدید چین را ببینید، تور ارزان شانگهای را انتخاب کنید. البته بهتر از هر کدام از این ها این است که در تور ترکیبی چین شرکت کنید تا بتوانید با یک تیر دو نشان بزنید و از هر دو شهر زیبای چین در قالب یک تور دیدن کنید. این را هم یادتان باشد که شما برای بازدید از پکن حداقل به 3 روز زمان نیاز دارید. اما اگر یک هفته هم در آن اقامت کنید، هنوز جای دیدنی در آن برایتان وجود دارد. نکته دیگر اینکه شما برای بازدید از شانگهای به حداقل 2 روز زمان نیاز دارید و اگر زمان بیشتری داشته باشید، می توانید 2 روز دیگر را در شهر هانگژو در نزدیکی شانگهای سپری کنید.

 

 

زیما سفر پارس  مجری مستقیم تورهای چین .

۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۹

نظرات کاربران