۰۲۱۷۴۶۳۴
سامویی بهتر است یا پوکت؟

سامویی بهتر است یا پوکت؟

سامویی بهتر است یا پوکت؟

 

هر کسی خیلی راحت می تواند تصمیمش را برای  سفر به تایلند  بگیرد و با خیال راحت سفر به تایلند را به سفر به کشورهای دیگر ترجیح دهد! چون تایلند همه چیز از سواحل و جاذبه های گردشگری و طبیعت زیبا گرفته تا اماکن تفریحی هیجان انگیز و جالب را در خود جای داده است و هیچ کم و کاستی به عنوان یک مقصد گردشگری ایده آل ندارد. اما بخش سخت تصمیم گیری برای سفر به تایلند برای هر توریستی این است که کدام شهر تایلند را برای سفر انتخاب کند. چراکه هر کدام از شهرهای تایلند از دیگری زیباتر هستند و واقعا تصمیم گیری برای اینکه یک نفر در تور تایلند از کدامشان دیدن کند، کار خیلی سختی است. یکی از این انتخاب های سخت برای توریستان، انتخاب بین جزیره سامویی و جزیره پوکت است و معمولا برای خیلی از توریستان این سوال پیش می آید که سفر به  سامویی بهتر یا سفر به پوکت؟  اگر شما هم این سوال را در ذهن دارید، می توانید با خواندن این مطلب تصمیم گیری آسان تر و بهتری در این زمینه داشته باشید. پس با ما همراه باشید.

 

پوکت یا سامویی؟

 

اول از همه بهتر است این را بدانید که هم پوکت و هم سامویی محبوب ترین و زیباترین جزایر تایلند محسوب می شوند. هر دو این جزیره ها درطول سال میلیون ها توریست را به خودشان جذب می کنند و شما هر کدامشان را که برای سفر انتخاب کنید، پشیمان نمی شوید. اما به هر حال اگر در این زمینه شک دارید و تصمیم گیری برای سفر به سامویی یا پوکت برایتان سخت است، بهتر است که مقایسه های پوکت و سامویی را از جنبه های مختلف در ادامه بخوانید تا این تصمیم گیری برایتان راحت تر شود.

 

 

مقایسه پوکت و سامویی از نظر موقعیت مکانی

 

پوکت بزرگترین جزیره تایلند است و در دریای آندامان در جنوب تایلند واقع شده است. این جزیره 862 کیلومتر با بانکوک فاصله دارد و با پل های مدرن به سرزمین اصلی تایلند وصل شده است. این جزیره 21 کیلومتر عرض و 48 کیلومتر طول دارد. نکته دیگر اینکه دسترسی فرودگاه پوکت به پاتونگ که شهر اصلی جزیره پوکت است، بسیار راحت است و شما می توانید ظرف مدت 45 دقیقه این مسیر را با ماشین طی کنید.

سامویی یکی دیگر از جزایر زیبای تایلند است که سومین جزیره بزرگ تایلند محسوب می شود و در فاصله 700 کیلومتری جنوب تایلند قرار گرفته است و حدودا 80 کیلومتر با ساحل شرقی کشور تایلند فاصله دارد. سامویی 25 کیلومتر طول و 21 کیلومتر عرض دارد و از نظر موقعیت مکانی، بهترین جا برای اسنورکلینگ (غواصی کم عمق) است.

اگر بخواهیم از نظر زیبایی این دو جزیره را با هم مقایسه کنیم، باید بگوییم که هر دو به یک اندازه زیبا هستند و هیچ تفاوتی از این نظر با هم ندارند.

 

 

مقایسه پوکت و سامویی از نظر دسترسی

 

دسترسی به پوکت هم از طریق هوایی، هم از طریق دریایی و هم از طریق زمینی ممکن است. خوبی پوکت این است که توریستان می توانند با کمترین بودجه با اتوبوس، قطار یا با ماشین های اجاره ای از طریق پل به پوکت دسترسی پیدا کنند. از این گذشته، سفر هوایی به پوکت هم خیلی راحت است. چراکه فرودگاه پوکت به 49 شهر در سراسر جهان پرواز مستقیم دارد و هر کسی می تواند به راحتی با رزرو بلیط هواپیما پوکت به این جزیره زیبا در تایلند دسترسی پیدا کند.

نکته ای که باید درباره دسترسی به سامویی بدانید، این است که دسترسی به جزیره سامویی فقط از طریق راه هوایی و دریایی ممکن است و ایرلاین اصلی که به آن پرواز دارد، بانکوک ایرویز است. نکته دیگر اینکه روزانه از بانکوک، کوالالامپور و پوکت پروازهایی به مقصد سامویی انجام می شود و می توان گفت که قیمت بلیط هواپیمای سامویی به نسبت دیگر پروازهای داخلی تایلند بالا است. با این حساب باید بگوییم که از نظر دسترسی، پوکت بهتر از سامویی عمل می کند و دسترسی به پوکت از دسترسی به سامویی راحت تر است.

 

مقایسه پوکت و سامویی از نظر آب و هوا

 

آب و هوای پوکت گرمسیری است و در سراسر سال هوای گرمی دارد. اصولا در ماه های سپتامبر تا اکتبر (اواسط شهریور تا اواسط آبان) بارش باران در پوکت زیاد می شود. لازم به ذکر است که بارش های پوکت معمولا کوتاه، اما شدید هستند. اما با این حال، این ماه ها نیز زمان خوبی برای سفر به پوکت هستند. چراکه در این ماه های سال سفر به پوکت ارزان تر از همیشه می شود و با این حال، همه روزهای این دو ماه هم بارانی نیستند. نکته دیگر اینکه بهترین زمان سفر به پوکت از نظر آب و هوا، ماه های نوامبر تا مارس (اواسط آبان تا اواسط فروردین) است.

سامویی نیز مثل پوکت آب و هوای گرمسیری دارد، اما با این تفاوت که سه فصل مشخص دارد که یکی از آن ها بارانی، دیگری خشک و سومی خیلی گرم است. فصل خشک سامویی از دسامبر تا فوریه (اواسط آذر تا اواسط اسفند) است. فصل خیلی گرم سامویی نیز از ماه مارس تا آوریل (اواسط اسفند تا اواسط اردیبهشت) است و فصل بارانی سامویی نیز از ماه سپتامبر (اواسط شهریور) شروع می شود و تا نوامبر (اواسط آذر) ادامه پیدا می کند. در کل می توان گفت که نیمه اول سال تا اواسط آذر بهترین زمان سفر به سامویی است.

با همه این اوصاف می توان گفت که اگر آب و هوا برایتان اهمیت دارد، باید بنا بر زمانی که قصد سفر به تایلند را دارید، نسبت به انتخاب سامویی یا پوکت به عنوان مقصد گردشگریتان اقدام کنید و در آن زمان مشخص بررسی کنید که آب و هوای کدامیک بهتر است.

 

 

مقایسه پوکت و سامویی از نظر هزینه سفر

 

از نظر هزینه اقامت در هتل ها، هزینه خورد و خوراک و هزینه تفریح، پوکت و سامویی در شرایط برابری قرار دارند. اما از آنجایی که پیدا کردن دسترسی به پوکت از سامویی ارزان تر برای توریستان تمام می شود، می توان گفت که سفر به پوکت ارزان تر از سفر به سامویی است. اما از آن طرف لازم به ذکر است که امکان اینکه یک توریست در پوکت پول بیشتری خرج کند، بیشتر از سامویی است. چراکه در پوکت مراکز خرید بزرگ، کافه ها و کلاب ها و رستوران های بیشتری وجود دارد.

 

مقایسه پوکت و سامویی از نظر سواحل

 

سواحل پوکت هم از نظر زیبایی و چشم اندازی که دارند و هم از نظر امکانات تفریحی معروف هستند. اما نکته ای که باعث جذابیت سواحل سامویی می شود، این است که سواحل سامویی آرام تر از سواحل پوکت هستند و شرایط خوبی هم برای غواصی دارند. با این حساب باید بگوییم که اگر شما به دنبال گذراندن روزهای ساحلی مفرح هستید، باید به پوکت سفر کنید و اگر به دنبال کسب آرامش در سواحل تایلند هستید، باید رهسپار سامویی شوید.

 

 

مقایسه پوکت و سامویی از نظر امکانات تفریحی

 

هم جزیره پوکت و هم جزیره سامویی، دارای امکانات تفریحی و رفاهی مختلف مثل مراکز اسپا و مراکز تفریحی هستند و هر دو اماکن تاریخی و معابد بسیار زیبایی دارند. در واقع هر دو این جزیره ها در تایلند دارای جاهای دیدنی مختلفی هستند. اما به هر حال این یک واقعیت است که پوکت مراکز خرید بیشتری دارد و موزه های بیشتری را هم در خود جای داده است. از آنجایی که پوکت مقصد گردشگری شلوغ تری است، اماکن تفریحی بیشتری هم دارد. اما با این حال، سامویی نیز در نوع خود جاهای دیدنی بسیار شگفت انگیز و متعددی را در خود جای داده است و هیچ کم و کسری از این نظر ندارد.

 

مقایسه پوکت و سامویی از نظر کیفیت رستوران ها

 

اگر بخواهیم پوکت و سامویی را از نظر رستوران هایشان مقایسه کنیم، باید بگوییم که این رقابت هیچ برنده ای ندارد! چراکه در هر دو این جزیره های تایلندی رستوران های مختلفی وجود دارد و تنوع غذاهای سرو شده در آن ها بسیار زیاد است. شما چه به پوکت بروید و چه به سامویی بروید، در هر صورت با کافه ها و رستوران های گوناگونی مواجه می شوید که از هر نظر عالی هستند.

 

 

نتیجه گیری نهایی در مقایسه پوکت و سامویی

 

در نهایت با تمام بررسی هایی که انجام شد، باید بگوییم که انتخاب بین پوکت و سامویی یک انتخاب کاملا شخصی است و نتیجه آن برای هر کسی متفاوت است. شما باید به این توجه کنید که از سفر به تایلند چه انتظاری دارید و بعد ببینید که انتظارات شما با توجه به حقایق گفته شده، در کدامیک از این جزیره ها پاسخ داده می شود. در نهایت خوب است این را هم بدانید که جزیره سامویی جزیره رومانتیک تری از پوکت است و اصولا سفر به سامویی به زوج های جوان بیشتر توصیه می شود. از آن طرف پوکت جزیره شلوغ تر و پرهیاهوتری است و حال و هوای بسیار خوبی برای تفریح و خوشگذرانی دارد.

 

 

زیما سفر مجری مستقیم تورهای تایلند.

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹