۰۲۱۷۴۶۳۴
جاذبه های گردشگری شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

امتیار دهید:

۴.۸ از ۱۵۰۰ امتیاز

جاذبه های گردشگری شیراز

 

حتما شما هم این را شنیده اید که شیراز شهر بسیار زیبایی است. شاید هم حتی قدیم ها به این شهر سفر کرده باشید و از بخشی از جاهای دیدنی آن بازدید کرده باشید. اما می توانیم این را به قطعیت به شما بگوییم که شیراز از آنچه که تصورش را می کنید، زیباتر است و از آنچه که فکرش را می کنید، جاهای دیدنی بیشتر و متنوع تری دارد. با ما در زیما سفر همراه باشید تا گوشه ای از زیبایی های این شهر زیبا که به آن شهر عشق، شعر و ادب می گویند را به شما نشان دهیم و چندتا از جالب ترین جاذبه های گردشگری شیراز را به شما معرفی کنیم.

 

جاذبه های گردشگری شیراز ، زیما سفر

 

مسجد نصیر الملک (مسجد صورتی)

 

مسجد نصیر الملک یک شاهکار معماری تمام عیار است که قدمتش به دوران قاجاریان بر می گردد. مسجدی که به آن مسجد صورتی شیراز هم می گویند و علت این نامگذاری این است که در آن کاشی کاری های صورتی رنگ بسیار جالبی به چشم می خورد. نکته جالب ماجرا درباره این مسجد این است که در آن پنجره های بسیار زیبایی وجود دارد که به آن ها ارسی می گویند و شیشه های رنگی با طرح های بسیار جذاب در آن ها تعبیه شده است و صبح ها که نور از آن ها عبور می کند، یک معجزه زیبایی در این مسجد رخ می دهد و نورهای رنگی با طرح های خاص بر روی فرش های هزار رنگ این مسجد شکل می گیرند. به همین دلیل عناوین دیگری از جمله مسجد رنگین کمان و مسجد رنگ ها را هم به این بنای ارزشمند و دیدنی داده اند. البته این را بگوییم که اگر شما بخواهید این بازی رنگ و نور را در این مسجد تماشا کنید، حتما باید در حوالی 7 تا 9 صبح به این مسجد مراجعه کنید و نباید برای بازدید از آن تعلل کنید و نباید دیر به آن برسید.

 

مسجد نصیر الملک ، زیما سفر

 

آرامگاه شاه چراغ

 

آرامگاه شاه چراغ که مزار برادرهای امام رضا در آن واقع شده اند، یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز است. گفتنی است که این آرامگاه معماری بسیار زیبایی دارد و قدمتش به قرن 12 میلادی بر می گردد. البته این را هم بگوییم که این آرامگاه بارها و بارها مورد بازسازی قرار گرفته است و کاشی کاری ها و آینه کاری های بسیار جالبی در دکوراسیون داخلی آن به کار رفته اند.

 

آرامگاه شاه چراغ ، زیما سفر

 

آرامگاه حافظ

 

شیراز را همه به آرامگاه حافظ یا همان حافظیه می شناسند و با این حساب هر کسی که پایش را در شیراز می گذارد، باید اول از همه زمانی را به بازدید از این آرامگاه اختصاص دهد ، چراکه این آرامگاه به شاعری اختصاص دارد که ما ایرانیان همه و همه به او افتخار می کنیم و باید هم برای بازدید از آن وقت بگذاریم. گفتنی است که آرامش بی نظیری در هوای این آرامگاه موج می زند و به همین دلیل توصیه ما به شما این است که حتما یکی دو ساعتی را بر روی یکی از سکوهای آن بنشینید و شما هم از این آرامش بهره ببرید.

 

آرامگاه حافظ ، زیما سفر

 

باغ ارم

 

باغ ارم یک باغ تاریخی بسیار زیبا در شیراز است که قدمتش به 800 سال پیش بر می گردد و همیشه از آن به عنوان یکی از دیدنی ترین باغ های ایران یاد می شود. این باغی که در مورد آن صحبت می کنیم، پر از درخت انار و نارنج است و همیشه هوای آن به خاطر درختانی که در آن وجود دارد، مطبوع است. از همه جالب تر اینکه یک عمارت زیبا هم در باغ ارم وجود دارد که وجود آن مثل وجود یک نگین روی انگشتر، باعث جذاب تر شدن هرچه بیشتر باغ شده است.

 

باغ ارم ، زیما سفر

 

بازار وکیل

 

بازار وکیل یکی دیگر از جاهای دیدنی شیراز است. این بازار سنتی دقیقا در منطقه تاریخی شهر شیراز واقع شده است و قدمتش به دوران زندیان بر می گردد. گفتنی است که جدای اینکه این بازار یک مکان تاریخی تلقی می شود، محل خوبی برای خرید سوغاتی هم هست و شما میتوانید انواع قالیچه های دست بافت، ادویه ها ، صنایع دستی و ظروف مسی را از آن تهیه کنید.

 

بازار وکیل ، زیما سفر

 

ارگ کریم خان

 

در شیراز یک قلعه تاریخی بسیار ارزشمند وجود دارد که مربوط به همان دوران زندیان است. این قلعه که در کنار بازار وکیل واقع شده، با نام ارگ کریم خان شناخته می شود. جایی که برج و باروهای بسیار زیبا و تاریخی دارد که ارتفاعشان به 14 متر می رسد و دیواری که دور تا دور آن را پوشانده است، حدود 12 متر ارتفاع دارد و محوطه داخل آن به شکلی است که اگر شما هم در آن قدم بگذارید، این احساس را تجربه می کنید که به دوران زندیان باز گشته اید. از همه جالب تر اینکه یکی از برج های ارگ کریم خان درست مثل برج پیزا کج است و نکته دیگر اینکه باغ این مجموعه پر از درختان نارنج است و عطر این نارنج ها باعث جذاب تر شدن حال و هوای این ارگ شده اند. این را هم بگوییم که رو به روی ارگ کریم خان چند بستنی فروشی معروف وجود دارد که شما می توانید فالوده های بسیار خوش طعمی را در آن ها نوش جان کنید.

 

ارگ کریم خان ، زیما سفر

 

مسجد وکیل

 

قدمت مسجد وکیل که یکی از جاهای دیدنی مجموعه وکیل در شیراز است، به دوران زندیان بر می گردد. این مسجد که اتفاقا ابعاد بزرگی هم دارد، معماری بسیار زیبا و شگفت انگیزی دارد و در آن کاشی کاری های جذاب، ستون های سنگی دیدنی و حوض آب بسیار زیبایی وجود دارد و ترکیب آن ها با هم باعث شده که مسجد وکیل به عنوان یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری شیراز شناخته شود.

 

مسجد وکیل ، زیما سفر

 

تخت جمشید

 

تخت جمشید که قدمتش به دوران هخامنشیان یا دقیق تر بگوییم به سال های 550 تا 330 سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد، مایه افتخار ما ایرانیان است. این تخت جمشید که به آن پرسپولیس نیز گفته می شود، یکی از ارزشمندترین اماکن تاریخی ایران محسوب می شود و ویرانه های تاریخی که در آن وجود دارد، یکی از یکی ارزشمندتر، دیدنی تر و جالب تر هستند و سنگ نگاره ها و ستون های سنگی بی نظیری در هر یک از آن ها به چشم می خورد.

 

تخت جمشید ، زیما سفر

 

پاسارگاد

 

پاسارگاد که حدودا 134 کیلومتر با شیراز فاصله دارد، زمانی پایتخت هخامنشیان بوده است و به دستور کوروش بزرگ ساخته شده است. در حال حاضر پاسارگاد به یکی از دیدنی ترین جاذبه های توریستی شیراز تبدیل شده است و شما می توانید با بازدید از آن از آرامگاه کوروش و همین طور زندان سلیمان دیدن کنید.

 

پاسارگاد ، زیما سفر

 

نقش رستم

 

نقش رستم در نزدیکی تخت جمشید واقع شده است و شما می توانید بازدید از آن ها را با هم ادغام کنید. گفتنی است که در این مجموعه 4 مقبره سنگی از پادشاهان هخامنشی وجود دارد که در ارتفاع 26 متری سطح زمین واقع شده اند. گفتنی است که شما با بازدید از نقش رستم می توانید از این آرامگاه ها به علاوه یک سری سنگ نوشته از شاهان ساسانی و البته از کعبه زرتشت دیدن کنید. راستی شما تا به حال تجربه بازدید از کدامیک از این جاذبه های گردشگری در شیراز را داشته اید؟

 

نقش رستم ، زیما سفر

۱۲ آذر ۱۳۹۹

نظرات کاربران