۰۲۱۷۴۶۳۴
جاذبه های گردشگری اصفهان

جاذبه های گردشگری اصفهان

امتیار دهید:

۴.۸ از ۱۵۰۰ امتیاز

جاذبه های گردشگری اصفهان

 

اصفهان یا همان نصف جهان شهری است که هر کدام از ما ایرانیان آن را به زیبایی و تمیزی می شناسیم. شهری تاریخی که پر از کاخ ها، پل ها، مسجدها و بازارهای زیباست و هرچه از دیدنی بودن آن بگوییم، کم گفته ایم. از آنجایی که در اصفهان جای دیدنی زیاد است و وقت مسافران محدود ، ما تصمیم گرفتیم که گلچینی از بهترین جاذبه های گردشگری اصفهان را در این مقاله به شما معرفی کنیم. به شما هم توصیه می کنیم که برنامه ریزی سفر به این شهر زیبا را به گونه ای انجام دهید که وقت برای بازدید از این جاهای دیدنی که در ادامه به شما معرفی می کنیم، کم نیاورید.

 

جاذبه های گردشگری اصفهان ، زیما سفر

 

میدان نقش جهان اصفهان

 

میدان بزرگ و زیبای نقش جهان یکی از آن جاذبه های گردشگری اصفهان است که محال است مسافری در طول سفر به این شهر زیبا از بازدید از آن صرف نظر کند. میدانی که در مرکز شهر اصفهان قرار گرفته و در مجموعه آن : یک بازار، یک کاخ و دو مسجد دیدنی وجود دارد که جزء لیست آثار میراث جهانی یونسکو هم هستند. این میدان همان جایی است که کاخ عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام و بازار قیصریه اصفهان در اطراف آن ساخته شده اند. لازم به ذکر است که هم خود میدان و هم این بناهای بی نظیر اطراف آن جذاب و دیدنی هستند و شما به راحتی می توانید یک نیم روز عالی را به بازدید از این مجموعه ارزشمند اختصاص دهید.

 

میدان نقش جهان اصفهان ، زیما سفر

 

مسجد جامع اصفهان

 

مسجد جامع اصفهان به قدری زیباست که معمولا همه توریستان خارجی آن را جذاب ترین جاذبه گردشگری ایران می دانند. اما متاسفانه خیلی از مسافران ایرانی از بازدید از آن غافل می شوند که فرصت بازدید از زیبایی های تحسین برانگیز این مسجد را از خودشان می گیرند. مسجدی که خودش به تنهایی بر روی معماری مساجد ایران و کشورهای دیگر آسیایی تاثیر گذاشته است و پر از کاشی کاری های بسیار زیبا و خارق العاده است.

 

مسجد جامع اصفهان ، زیما سفر

 

پل خواجو

 

از آنجایی که رودخانه زاینده رود از اصفهان گذر کرده، در این شهر پل های متعددی ساخته شده است. در واقع باید بگوییم که در این شهر 7 پل تاریخی وجود دارد که یکی از آن یکی زیباتر هستند. یکی از این پل ها که اتفاقا همیشه از آن به عنوان یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری اصفهان یاد می شود، پلی است که با نام پل خواجو شناخته می شود و قدمتش به حدود 400 سال قبل می رسد. در حقیقت این پل به دستور شاه عباس دوم که یکی از پادشان صفونی بوده، ساخته شده است و محله خواجو را به محله زرتشتیان متصل می کند. خوب است این را هم بدانید که در گذشته های دور، این پل جایی بوده که شاه در آن با مردم عادی ملاقات می کرده است و از این نظر نیز ارزش تاریخی خاصی دارد. نکته دیگر اینکه این پل 133 متر طول و 12 متر عرض دارد و 23 طاق زیبا در آن تعبیه شده است.

 

پل خواجو ، زیما سفر

 

پل سی و سه پل

 

پل سی و سه پل یا پل الله وردی خان یکی دیگر از پل های مشهور اصفهان است. در واقع این پل بزرگترین پل موجود بر روی رودخانه زاینده رود و یکی از خاص ترین جاهای دیدنی اصفهان است. این پل هم درست مثل پل خواجو در حدود 400 سال پیش در دوران صفویان ساخته شده است و همیشه از آن به عنوان یکی از مطرح ترین نمونه های معماری دوران صفویان یاد می شود.

 

پل سی و سه پل ، زیما سفر

 

موزه موسیقی اصفهان

 

با اینکه موزه موسیقی اصفهان جزء اماکن تاریخی این شهر نیست و فقط چند سال از عمر آن می گذرد، اما به جرئت می توان گفت که یکی از خاص ترین جاهای دیدنی اصفهان است. این موزه که در محله ارمنی ها در جلفا ساخته شده، یک کلکسیون جالب با بیش از 300 ساز سنتی ایرانی دارد و گاهی اوقات موزیسین ها در آن موسیقی زنده هم اجرا می کنند. پس اگر شما هم به موسیقی و همین طور تاریخ و فرهنگ ایرانی علاقه دارید، این موزه یکی از آن جاهایی است که حتما نظر شما را هم در اصفهان به خود جلب می کند.

 

موزه موسیقی اصفهان ، زیما سفر

 

کلیسای وانک

 

وانک در زبان ارمنی به معنای "صومعه" است. این کلیسا که اتفاقا معماری بسیار زیبا و نقاشی های دیواری بسیار زیبا و شگفت انگیزی دارد، در منطقه جلفا اصفهان واقع شده است و قدمتش به بیش از 400 سال پیش می رسد. گفتنی است که معمولا همه کسانی که از این کلیسا دیدن می کنند، محو نقاشی های زیبایی می شوند که روی سقف و دیوارهای آن کشیده شده است و هر کدامشان یک داستان جالب از کتاب مقدس را روایت می کنند.

 

کلیسای وانک ، زیما سفر

 

کاخ چهل ستون

 

حتما شما هم نام کاخ چهل ستون را شنیده اید. چهل ستون نام کاخ زیبایی است که در خود یک باغ زیبا را جای داده که در آن یک استخر بزرگ تعبیه شده است. نکته جالب ماجرا اینجاست که نام کاخ چهل ستون به خاطر وجود این استخر انتخاب شده است. ماجرا از این قرار است که این کاخ 20 ستون دارد و اصلا خبری از 40 ستون در آن نیست. اما به خاطر وجود این استخر و انعکاس این 20 ستون در آن و هویدا شدن تصویر 20 ستون دیگر در آب آن استخر، این قصر با نام 40 ستون شناخته می شود و در واقع مجموع ستون های اصلی و تصاویر آن ها در آب 40 تا می شود. البته بعضی از افراد هم معتقدند که این داستان واقعی نیست و نامگذاری این کاخ به نام چهل ستون به این جهت انجام شده است که عدد 40 در فرهنگ ایرانی یک عدد بزرگ تلقی می شود و منظور از چهل ستون این است که در این کاخ ستون های زیادی وجود دارد. این دسته از افراد می گویند که شما نمی توانید هیچ زاویه ای را پیدا کنید که واقعا تصویر 20 ستون از آن زاویه در آب پیدا باشد و به همین جهت هم داستان اول را برای نامگذاری این کاخ قبول ندارند. حالا از این داستان ها و دلایل نامگذاری کاخ که بگذریم، باید بگوییم که این کاخ یک سالن اصلی دارد که تزئینات شگفت انگیزی دارد و بازدید از آن هر کسی را بهت زده می کند.

 

کاخ چهل ستون ، زیما سفر

 

کاخ هشت بهشت

 

کاخ هشت بهشت یکی دیگر از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری اصفهان است. کاخی که در یک باغ زیبا به نام باغ بلبل ساخته شده است و قدمتش به دوران صفویان بر می گردد. کاخی که در آینه کاری ها و شیشه کاری های بسیار معروفی دارد و در زمان قاجاریان هم مورد بازسازی قرار گرفته است و نمونه ای ارزشمند از معماری ایرانی محسوب می شود.

 

کاخ هشت بهشت ، زیما سفر

 

منارجنبان

 

منارجنبان که در زمان ایلخانیان ساخته شده، یکی از عجیب ترین جاهای دیدنی اصفهان است. نکته عجیب ماجرا اینجاست که وقتی یکی از مناره های این بنا تکان می خورد، مناره های دیگر نیز شروع به حرکت می کنند و به همین جهت نام آن را منارجنبان گذاشته اند. البته خوب است این را بدانید که می گویند این مناره ها بعدا در زمان صفویان اضافه شده اند و قدمتشان به دوره ایلخانیان بر نمی گردد.

 

منارجنبان ، زیما سفر

 

آتشگاه

 

در نهایت اگر می خواهید سفرتان به اصفهان را تکمیل کنید، به شما توصیه می کنیم که یک سر هم به آتشگاه اصفهان که در زمان ساسانیان ساخته شده، بزنید و از این مکان تاریخی دیدنی در بخش غربی اصفهان هم بازدید کنید. گفتنی است که این آتشگاه بر روی یک تپه با ارتفاع 210 متری ساخته شده است و آرامش بی نظیری در فضای آن احساس می شود.

راستی شما تا به حال از اصفهان دیدن کرده اید؟ تا به حال کدامیک از این جاذبه های گردشگری را از نزدیک دیده اید؟

 

آتشگاه ، زیما سفر

۱۷ آذر ۱۳۹۹

نظرات کاربران