۰۲۱۷۴۶۳۴
جاذبه های گردشگری تبریز

جاذبه های گردشگری تبریز

امتیار دهید:

۴.۸ از ۱۵۰۰ امتیاز

تبریز از قدیم الایام یکی از مهمترین شهرهای ایران، هم از نظر تاریخی و فرهنگی و هم از نظر صنعتی بوده است. این شهر که آذری زبانان عزیز در آن زندگی می کنند، شهر بسیار زیبایی است که اماکن دیدنی آن یکی دو تا نیستند. شهری که همه ما از مهربانی مردمانش و البته دستپخت خوبشان آگاه هستیم و این یعنی همه زیبایی ها و خوبی ها در آن جمع شده است. در ادامه با هم نگاهی به چند تا از جاذبه های گردشگری تبریز می اندازیم. با ما در زیما سفر همراه باشید.

 

جاذبه های گردشگری تبریز ، زیما سفر

 

بازار تبریز

 

بازار تبریز که می گویند بزرگترین بازار سرپوشیده ایران است، بازاری است که هم به چشم یک مکان تاریخی و دیدنی و هم به چشم یک مکان خوب برای انجام یک خرید خوب و مقرون به صرفه به آن نگاه می شود. بازاری که در آن 24 کاروانسرا وجود دارد و از 22 راسته و تیمچه مختلف تشکیل شده است و مجموع مساحت آن از 7 کیلومتر مربع هم بیشتر است. نکته جالب ماجرا اینجاست که قدمت بخش اصلی آن به بیش از هزار سال پیش بر می گردد و بخش عمده آن هم در قرن 15 میلادی ساخته شده است.

 

بازار تبریز ، زیما سفر

 

روستای کندوان

 

روستای کندوان یکی از خاص ترین جاذبه های گردشگری نزدیک به تبریز است. در حقیقت این روستا در بخش جنوبی تبریز قرار گرفته و فاصله اش با این شهر حدودا 55 کیلومتر است. دلیل محبوبیت این روستا این است که در آن یک سری خانه سنگی و صخره ای وجود دارد که حدودا 700 سال پیش ساخته شده اند و هنوز که هنوزه مردم در همان خانه های تاریخی زندگی می کنند. گفتنی است که یک هتل منحصر به فرد هم در این روستا ساخته شده است که یک رستوران سنگی، یک کافی شاپ زیبا و تنها سالن کنفرانس و جلسات صخره ای دنیا را در خود جای داده است.

 

روستای کندوان ، زیما سفر

 

مسجد آبی تبریز

 

مسجد آبی تبریز که نام اصلی آن به زبان آذری مسجد گوی است، یکی از دیدنی ترین مساجد ایران است. دلیل جذابیت این مجسد این است که در آن کاشی کاری های زیبایی به رنگ آبی انجام شده است و سقف مسجد هم تزئینات ویژه ای دارد. لازم به ذکر است که قدمت اصلی این مسجد به بیش از 550 سال پیش بر می گردد. اما از آنجایی که بر اثر یک زلزله صدمات جدی دید، دوباره در حدود 50 سال پیش مورد بازسازی قرار گرفت و حالا فقط ایوان ورودی آن تاریخی محسوب می شود.

 

مسجد آبی تبریز ، زیما سفر

 

موزه آذربایجان

 

موزه آذربایجان که در مرکز شهر تبریز و در همان نزدیکی مسجد آبی واقع شده، موزه زیبایی است که حتما شما را هم مجذوب خودش می کند. چراکه در سه سالن مختلف این موزه دیدنی در تبریز اشیائی نگهداری می شود که قدمت آن ها به عصر برنز می رسد و در کل در آن اشیائی نگهداری می شود که در استان آذربایجان حفاری و کشف شده اند.

 

موزه آذربایجان ، زیما سفر

 

موزه قاجار

 

موزه قاجار که در خانه امیر نظام گروسی قرار گرفته، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری تبریز است. در این موزه وسایل و اشیائی نگهداری می شود که همگی مربوط به دوران قاجار هستند و بازدید از آن معمولا نظر همه را جلب می کند.

 

موزه قاجار ، زیما سفر

 

مسجد جامع تبریز

 

در تبریز یک مسجد جامع زیبا و دیدنی وجود دارد که به همراه یک بازار، یک مدرسه و یک کاروانسرا در مرکز این شهر قرار گرفته است. البته باید این را هم بدانید که این مسجد در طول تاریخ بر اثر زلزله های مختلف صدمه دیده است و چندین و چند بار مورد بازسازی قرار گرفته است. اتفاقا همین مساله باعث جذابیت هرچه بیشتر آن شده است و حالا شما می توانید ترکیبی از معماری های قدیمی و جدید را در آن ببینید. این را هم خوب است بدانید که این مسجد دو مناره زیبا به همراه یک ورودی زیبا با کاشی کاری های خاص دارد که زیبایی آن را دوچندان کرده اند.

 

مسجد جامع تبریز ، زیما سفر

 

خانه مشروطه تبریز

 

خانه مشروطه تبریز به عنوان سمبل مبارزه با استبداد شناخته می شود و یادآور جنگ های میان ستارخان و باقرخان است. این خانه ای که در مورد آن صحبت می کنیم، یک خانه دو طبقه است که توسط حاج ولی معمار تبریزی ساخته شده است و در آن شیشه کاری های رنگی و آینه کاری های دیدنی انجام شده است و در آن مجسمه هایی وجود دارد که در واقع بر اساس تصویر انقلابیون مشروطه ساخته شده اند.

 

خانه مشروطه تبریز ، زیما سفر

 

کاخ شهرداری تبریز

 

کاخ شهرداری تبریز که نام دیگرش برج ساعت است، دفتر اصلی شهرداری تبریز محسوب می شود.  لازم به ذکر است که بعضی از بخش های این ساختمان به یک موزه تبدیل شده است که در آن نقشه های تاریخی تبریز به همراه عکس های ساخت و سازهای جدید این شهر به معرض نمایش گذاشته شده است.

 

کاخ شهرداری تبریز ، زیما سفر

 

مقبره الشعرا تبریز

 

خوب است این را بدانید که حدود 400 شاعر، عارف و شخصیت های تابناک ایران در این مکان در تبریز به خاک سپرده شده اند و این یعنی این جاذبه گردشگری از هر جای دیگری در این شهر خاص تر است. گفتنی است که اولین شاعری که در این مکان دفن شده، اسدی توسی بوده است و به جز او شاعران دیگری از جمله انوری ابیوردی، ظهیرالدین فاریابی، فلکی شروانی و همین طور شمس الدین سجاسی، مجیرالدین بیلقانی و البته همام تبریزی، خاقانی، قطران تبریزی، لسانی شیرازی و شاهپور نیشابوری نیز در این محل به آرامش ابدی رفته اند. نکته جالب دیگر اینکه آخرین شاعری که در این محل به خاک سپرده شده، استاد شهریار بوده است که مقبره او در وسط مجموعه ساخته شده است.

 

مقبره الشعرا تبریز ، زیما سفر

 

پارک ائل گلی

 

پارک ائل گلی بین خانوده ها به عنوان محبوب ترین جاذبه گردشگری تبریز شناخته می شود. این پارک به خاطر ارتفاعی که دارد، به شهر تبریز چشم انداز دارد و محیط بسیار سرسبز و فرح بخشی دارد. نکته دیگر اینکه در این پارک معروف یک دریاچه مصنوعی بسیار زیبا هم وجود دارد که در میان آن یک کاخ ساخته شده که قدمتش به دوران قاجاریان می رسد و با این اوصاف نمی توان به چشم یک پارک معمولی به آن نگاه کرد. امیدواریم که شما هم به همین زودی ها بتوانید برنامه سفر به تبریز را برای خود تدارک ببینید و فرصت دیدن این همه زیبایی را به خودتان و خانواده عزیزتان هدیه کنید .

 

پارک ائل گلی ، زیما سفر

۱۸ آذر ۱۳۹۹

نظرات کاربران