۰۲۱۷۴۶۳۴
جاذبه های گردشگری وان

جاذبه های گردشگری وان

امتیار دهید:

۴.۸ از ۱۵۰۰ امتیاز

جاذبه های گردشگری وان

 

همان طور که می دانید وان یکی از ارزانترین شهرهای ترکیه برای خرید است که اتفاقا در نزدیکی کشور ما واقع شده است و خرید از آن بین ما ایرانیان بسیار باب شده است. اما نکته اینجاست که بر خلاف باور عموم مردم ما، وان فقط مخصوص به خرید نیست و یک سری جاهای دیدنی هم دارد که خیلی ها از وجود آن ها بی اطلاعند. ما امروز در زیما سفر می خواهیم شما را با جاذبه های گردشگری وان آشنا کنیم و به شما بگوییم که شما به جز خرید در آن می توانید چه تفریحات دیگری داشته باشید.

 

جاذبه های گردشگری وان ، زیما سفر

 

موزه وان

 

با اینکه وان شهر کوچکی است، اما یک موزه خیلی خوب را در خود جای داده است که شما با بازدید از آن می توانید اشیائی را به چشم ببینید که مربوط به دوران های تاریخی مختلف هستند و برای مثال بعضی هایشان به دوران پیش از تاریخ و بعضی هایشان به زمان عثمانیان مربوط هستند. خوب است این را هم بدانید که این موزه یک بخش مهم به نام بخش قتل عام دارد که با بازدید از آن می توانید اطلاعات کاملی درباره کشتارهای خونینی که در طول تاریخ در ترکیه رخ داده، کسب کنید. البته به جز این بخش، قسمت های دیگری هم در این موزه برای بازدید وجود دارد که هر کدامشان به نوعی منحصر به فرد و دیدنی هستند.

 

موزه وان ، زیما سفر

 

قلعه وان

 

قلعه وان که بعضی ها به آن ارگ وان هم می گویند، یکی دیگر از جاذبه های گردشگری وان است. این قلعه که در حدود قرن های 9 تا 7 قبل از میلاد مسیح ساخته شده است، به ویرانه های شهری به نام اورارتو چشم انداز دارد که قدمت آن به 3000 سال قبل بر می گردد. این قلعه ایی که در مورد آن صحبت می کنیم، قلعه بسیار بزرگی است که با سنگ ساخته شده است و عظمت و شکوه قابل توجهی دارد. این را هم بگوییم که در نزدیکی این قلعه، یک برج به نام ساردور وجود دارد که کتیبه های ارزشمندی از شروع حکومت باستانی اورارتو دارد. نکته جالب ماجرا اینجاست که این کتیبه ها به سه زبان پارسی قدیمی، بابلی و ایلامی نوشته شده است و قدمتشان به 5 قرن قبل از میلاد مسیح می رسد و خوشبختانه این کتیبه ها در طول تاریخ خوب حفظ شده اند و کاملا قابل خواندن هستند.

 

قلعه وان ، زیما سفر

 

جزیره آختامار

 

یک جاذبه گردشگری در وان به نام جزیره آختامار وجود دارد که در دریاچه زیبای وان قرار گرفته و قصه ها و افسانه های عاشقانه بسیار جالبی درباره آن وجود دارد. این طور که افسانه ها می گویند، یک مرد خوش چهره عاشق دختری که اهل این جزیره بوده، شده است و هر شب برای اینکه بتواند دختر مورد علاقه اش را ببیند، از دریاچه وان عبور می کرده است. اما در یکی از این شب ها که بخت با او یار نبوده، طوفان سهمگینی رخ می دهد و قایق این عاشق دلداده در آب دریاچه وان غرق شده و در همین حین او مدام عبارت "آچ تامار" به معنای "اوه تامار" را به زبان می آورده است و سعی می کرده که دختر مورد علاقه اش یعنی تامار را صدا کند و این طور که می گویند از آن موقع به بعد، نام این جزیره را آختامار گذاشته اند. حالا از این قصه که بگذریم، باید بگوییم که این جزیره یک کلیسای ارمنی به نام کلیسای صلیب مقدس دارد که آن هم زیبایی های خاص خودش را دارد. در ادامه شما را با این کلیسای زیبا که معماری جالبی هم دارد و دیوارهای بیرونیش پر از نقاشی های مذهبی از کتاب مقدس هستند، آشنا می کنیم.

 

جزیره آختامار ، زیما سفر

 

کلیسای صلیب مقدس

 

همان طور که گفتیم کلیسای صلیب مقدس در جزیره آختامار در دریاچه وان قرار گرفته و یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری وان است. این کلیسا در بین سال های 915 تا 921 میلادی ساخته شده است و درست بر روی کوه های جزیره آختامار واقع شده است و دور تا دورش دریاچه وان دیده می شود. وجود این کلیسا نشان می دهد که مذهب تا چه اندازه در این جزیره نقش مهمی داشته و تا چه اندازه مردم این منطقه اهل هنر و فرهنگ بوده اند. چراکه نقاشی هایی که در دیوارهای این کلیسای تاریخی به چشم می خورد، جذابیت بی حد و حصری دارند و ارزش بسیار زیادی چه از نظر مذهبی و چه از نظر تاریخی و هنری دارند. البته این را هم بگوییم که بازسازی های متعددی بر روی این کلیسا انجام شده است که آخرینشان در سال 2005 انجام شده است.

 

کلیسای صلیب مقدس ، زیما سفر

 

قلعه هوساپ وان

 

قلعه هوساپ که در حاشیه رودخانه ای به همین نام واقع شده، یک قلعه قرون وسطایی است که در مورد آن هم قصه عجیب و غریبی وجود دارد. قلعه ای که می گویند توسط یک معمار کرد به نام محمودی سلیمان ساخته شده و مقامات آن زمان دستانش را بعد از اتمام این قلعه قطع کردند تا او دیگر نتواند قلعه ای به زیبایی این قلعه بسازد. این قلعه ای که در مورد آن صحبت می کنیم، در سال 1643 ساخته شده است و از قلعه های بیرونی و اندرونی تشکیل شده است. جالب است بدانید که قلعه بیرونی یک مسجد و جاهای دیدنی دیگر را در خود جای داده است و 40 برج مختلف برای محافظت از آن ساخته شده اند و از آن طرف قلعه اندرونی سه حیاط دارد که در دو سطح مختلف ساخته شده اند.

 

قلعه هوساپ وان ، زیما سفر

 

قلعه کاووس تپه وان

 

امپراتوری باستانی اورارتو که در ابتدای این مطلب در موردش صحبت کردیم، بیشترین شهرتش را مدیون قلعه هایی است که از دوران شکوه آن به یادگار باقی مانده اند. یکی از این قلعه ها که اتفاقا قلعه بسیار زیبایی هم هست و همیشه از آن به عنوان یکی از خاص ترین جاهای دیدنی وان یاد می شود، قعله ای به نام کاووس تپه است که از جنس سنگ ساخته شده است و ساختمان های متعددی دارد که بعضی از آن ها مرتفع تر از بقیه هستند. گفتنی است که قلعه بالایی کاووس تپه یک معبد دیدنی دارد که برای خدایی  ملی به نام هالدی ساخته شده بوده است. ضمنا قلعه پایینی هم کارگاه ها و انبارهای تاریخی جالبی دارد که آن ها هم دیدنی هستند. از این ها گذشته، یک معبد دیگر هم در مجموعه این قلعه وجود دارد که مخصوص به پرستش خدای دیگری به نام ایرموشینی بوده است. امیدواریم که حالا که این مطلب را خواندید، بتوانید به جز خرید، در شهر وان گشت و گذار جالب و به یادماندنی را هم تجربه کنید و روزهای خوش و خرمی را در این شهر زیبای مرزی در ترکیه سپری کنید.

 

قلعه کاووس تپه وان ، زیما سفر

 

 

در صورت نیاز جهت کسب اطلاعات با شماره مستقیم  09193985898 تماس حاصل بفرمایید و یا با شماره پنج رقمی 74634-021 تماس حاصل فرمایید

۲۴ آذر ۱۳۹۹

نظرات کاربران