۰۲۱۷۴۶۳۴
شهر باستانی آسپندوس آنتالیا کجاست؟

شهر باستانی آسپندوس آنتالیا کجاست؟

امتیار دهید:

۴.۸ از ۱۵۰۰ امتیاز

ازآنجایی‌که شهر آنتالیای ترکیه، یکی از قدمی‌ترین شهر‌های دنیا است، آثار تاریخی و باستانی زیادی در گوشه و کنار آن پیدا می‌شود. بر طبق شواهد نخستین، انسان‌های ساکن در ترکیه در منطقه آنتالیای امروزی ساکن شده‌اند و به همین دلیل در طول سال‌های گذشته، آنتالیا شاهد اتفاقات تاریخی بسیاری بوده است. یکی از جاذبه‌های تاریخی و باستانی دیدنی آنتالیا، شهر باستانی آسپندوس است. این شهر یکی از شاهکارهای معماری رومی در منطقه اوراسیا محسوب می‌شود و قدمت آن به قرن‌های پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد. در این مقاله از زیماسفر همراه ما باشید تا بیشتر با شهر باستانی آسپندوس آنتالیا آشنا شوید.

شهر باستانی آسپندوس آنتالیا ، زیما سفر

آشنایی با شهر باستانی آسپندوس آنتالیا

شهر باستانی آسپندوس آنتالیا، تقریباً در فاصله 50 کیلومتری شرق آنتالیا قرار دارد و یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های تاریخی و گردشگری سواحل فیروزه‌ای ترکیه محسوب می‌شود. آمفی‌تئاتر این سایت باستانی، یکی از بزرگ‌ترین آثار معماری باقی مانده از امپراتوری بزرگ روم در ترکیه است. اگر به بازدید از مناطق باستانی و تاریخی علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم در هنگام برنامه‌ریزی برای سفر به تور آنتالیا، بازدید از این مجموعه باستانی را نیز در برنامه خود بگنجانید.

تاریخ این شهر به قرن‌های پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد. بر اساس شواهد تاریخی شهر باستانی آسپندوس آنتالیا از نخستین ‌ شهرهای جهان بوده است که سیستم ضرب سکه در آن رواج داشته است. قدمت برخی از سکه‌های یافت شده از این منطقه به 500 سال پیش از میلاد بازمی‌گردد. اگرچه بر طبقه یاقته های تاریخی آمفی‌تئاتر آسپندوس به دست فردی یونانی به نام زنون (Zenon) ساخته شده است اما بر اساس تحقیقات اخیر یونسکو، آثاری از عصر آهن نیز در آن یافت شده است که گواه دیگری بر قدمت این مجموعه باستانی است. آثار به‌جای مانده از ساختمان‌ها و بناهای باستانی و همچنین قنات‌هایی که آب شهر را تأمین می‌کرده است، هنوز در این منطقه دیده می‌شود.

آشنایی با شهر باستانی آسپندوس آنتالیا ، زیما سفر

تاریخچه شهر باستانی آسپندوس آنتالیا

بنا بر یافته‌های تاریخی، در دوران باستان آسپندوس احتمالاً مهم‌ترین شهر پامفیلیا بوده است. این شهر باشکوه در دوره روم، یعنی قرن دوم و سوم میلادی رونق بسیاری داشته است و در اوج دوران شکوفایی خود بوده است. بنا بر اسناد تاریخی، این شهر توسط پیشگام معروف یونانی مپسوس در حدود 1000 سال قبل از میلاد تأسیس شد و باستان شناسان شواهدی از استقرار هیتیت‌ها (800 سال قبل از میلاد) نیز در آن پیدا کرده‌اند. همچنین بر طبق شواهد تاریخی، اولین ساکنان منطقه پامفیلیه و آسپندوس یونانی‌هایی بوده‌اند که پس از جنگ تروآ در این منطقه ساکن شده‌اند.

سقوط نهایی شهر این شهر نیز همانند شهرهای مجاور خود مثل سیده و پرگا در پی سیاست‌های تمرکز امپراتوری بیزانس رخ‌داده است... در زمان تسلط سلجوقیان بر این قسمت از ترکیه، تئاتر بزرگ سابق آسپندوس فقط به‌عنوان کاروانسرا مورداستفاده قرار می‌گرفته است.

تاریخچه شهر باستانی آسپندوس آنتالیا ، زیما سفر

معرفی قسمت‌های مختلف آسپندوس

بخش‌های دیدنی شهر باستانی آسپندوس آنتالیا به شرح زیر است:

آمفی‌تئاتر آسپندوس

آمفی‌تئاتر آسپندوس یکی از بزرگ‌ترین تئاترهای ساخته شده توسط رومیان در آسیای صغیر است و امروزه یکی از بهترین نمونه‌های حفظ شده از معماری تئاتر رومی در جهان محسوب می‌شود. این آمفی‌تئاتر که در منطقه پایین این سایت باستانی واقع شده است، در قرن 2 میلادی و در زمان سلطنت مارکوس اورلیوس ساخته شده است.

ظرفیت این آمفی‌تئاتر در حال حاضر بین 15000 تا 20،000 نفر نشسته تخمین زده شده است و با توجه به بازسازی‌های انجام‌شده، امروزه میزبان جشنواره‌های موسیقی و نمایش‌های مختلفی بوده است. تالار نیمه دایره‌ای این آمفی‌تئاتر به دوطبقه بزرگ تقسیم شده است، که طبقه پایینی دارای 20 ردیف صندلی پلکانی است و در طبقه بالایی نیز 21 ردیف قرار دارد. عرض هر صندلی 45 سانتیمتر است و بر طبق پژوهش‌های سازمان یونسکو ظرفیت آسپندوس در گذشته  7300 تا 7600 نفر بوده است.

مابین دوطبقه و ردیف‌های صندلی‌ها نیز، راهرویی برای عبور و مرور تعبیه شده است. به راهرو بین دوطبقه دیازوما (the diazoma) گفته می‌شود. بر طبق اسناد تاریخی صندلی‌های ردیف اول اکثراً متعلق به قضات، سناتورها و سفرا بوده است و صندلی‌های ردیف دوم به اشراف‌زادگان و افراد سرشناس تعلق داشته است. خانواده‌های سلطنتی و اشراف نیز دارای جایگاه اختصاصی در آسپندوس بوده‌اند.

معرفی قسمت‌های مختلف آسپندوس ، زیما سفر

‏ آکروپلیس ‏

اگرچه هدف اصلی بیشتر گردشگرانی که به این منطقه می‌آیند بازدید از آمفی‌تئاتر آسپندوس است اما باکمی گشت‌وگذار بیشتر در این منطقه، جاهای دیگری نیز برای بازدید وجود دارد. در فاصله بسیار کمی از شهر آسپندوس تپه 40 متری آکروپولیس قرار دارد. بقایای به‌جا مانده شامل یک معبد کوچک و آگورا (بازار) و یک محراب فواره‌ای است که در گذشته توسط ستون‌های محافظت می‌شده است. در حال حاضر فقط یک دیوار 32 متری با 10 طاقچه از آن باقی مانده است.

‏ آکروپلیس ‏ ، زیما سفر

‏ قنات ‏ ‏

درست در شمال تپه آکروپولیس آسپندوس، بقایای یک قنات باشکوه باستانی و دو برج متصل‌به‌هم برای جمع‌آوری آب وجود دارد که در گذشته، آب شهر را تأمین می‌کرده‌اند.

قنات ‏ ‏، زیما سفر

چگونه به آسپندوس برویم؟

شهر باستانی آسپندوس در منطقه سریک واقع شده است. برای رفتن به سریک می‌توانید از دلموش‌های محلی و یا تاکسی استفاده کنید. همچنین در فاصله 550 متری از مجموعه آسپندوس، ایستگاه اتوبوسی به همین نام وجود دارد.

ناگفته نماند تورهای یک‌روزه‌ای که بازدید از چند منطقه دیدنی  آنتالیا که یکی از آن‌ها آسپندوس است نیز به‌عنوان گزینه پرطرفداری در دسترس مسافران تور آنتالیا قراردارد. توصیه می‌کنیم اگر قصد دارید از خود شهر آنتالیا به آسپندوس بروید، سر راه سری هم به شهر باستانی پرگا بزنید.

چگونه به آسپندوس برویم ، زیما سفر

اطلاعات شهر باستانی آسپندوس آنتالیا

ساعت‌های بازدید شهر باستانی آسپندوس آنتالیا:

 بین ماه‌های آپریل تا اکتبر: 9:00- 19:00

 بین ماه‌های نوامبر تا مارس: 8:00- 17:00

قیمت بلیت: بازدید از منطقه باستانی آسپندوس نیاز به پرداخت هزینه‌ای ندارد و رایگان است.

آدرس شهر باستانی آسپندوس آنتالیا:

آنتالیا، منطقه باستانی سریک، شهر باستانی آسپندوس، آمفی‌تئاتر باستانی آسپندوس

Aspendos Yolu, 07500 Sarıabalı/Serik/Antalya, Turkey

اطلاعات شهر باستانی آسپندوس آنتالیا ، زیما سفر

برخی دیگر از جاذبه‌‌های مشابه آسپندوس در آنتالیا

  • دروازه هادریان Hadrian's Gate
  • منطقه کاله ایچی Kaleiçi
  • شهر باستانی پرگا Perge
  • منطقه آنتیک سیده Antique Side
  • المپوس Olympus
  • شهر ترمسوس Termessos
  • شهر فاسلیس Phaselis
  • قلعه رومی هیدیرلیک Hıdırlık Kalesi

آیا شما تجربه بازدید از شهر باستانی آسپندوس آنتالیا یا سایر سایت‌های باستانی آنتالیا را داشته‌اید؟ برای سفر به آنتالیا و یا اطلاع از تورهای آنتالیا  کارشناسان زیما سفر در بخش فروش تور ترکیه آماده پاسخ‌گویی به سؤالات شما هستند.

برخی دیگر از جاذبه‌‌های مشابه آسپندوس در آنتالیا ، زیما سفر

۰۴ بهمن ۱۳۹۹

نظرات کاربران