۰۲۱۷۴۶۳۴
معبد خو خنگسی پنانگ (Khong Kongsi)

معبد خو خنگسی پنانگ (Khong Kongsi)

امتیار دهید:

۴.۸ از ۱۵۰۰ امتیاز

آسیای شرقی با وجود کشور مالزی و سرزمین های متعددی که در آن جای گرفته، توانسته نام خود را بر سر زبان گردشگران بیندازد. کشوری که با فرهنگ های متنوع هندو، بودایی، چینی، اسلامی و...، رنگ و شکل ویژه‌ای را به خود بخشیده است. چیزی که نمود آن را میتوان بطور واضح در ساختار و معماری بناهای این کشور شاهد باشید. با این حال، وسعت کشور مالزی به اندازه‌ای است که قطعا انتخاب مناسب‌ترین مقصد توریستی را برایتان دشوار می‌کند. اما جای هیچ نگرانی نیست. اگر اهل تفریح و تجربه مناطق جدید و ناشناخته شده‌تری مملو از زیبایی و جذابیت های منحصر به فرد می‌گردید، حتما گذری به جزیره پنانگ مالزی بیندازید. یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری مالزی که در عین زیبایی های طبیعی خود، اماکنی با معماری خیره کننده و کاربری های جالب توجه، نظیر معبد خو خنگسی پنانگ، توانسته اند ایفاگر نقش موثری در جذب گردشگران بسیاری از اقصی نقاط جهان باشند.

پس با همه این تفاسیر، باید متوجه شده باشید که زیما سفر باز قرار است شما را به کدام گوشه و کنار این جهان پر از شگفتی بکشاند. درست حدس زدید، معبد خو خنگسی پنانگ از معروف‌ترین معابد چینی و اماکن دیدنی مالزی، جایی است که در ادامه به شرح جامعی از آن برای دوست‌داران گردشگری به نقاط ناشناخته می‌پردازیم.

معبد خو خنگسی پنانگ ، زیما سفر

از میان جاذبه های گردشگری پنانگ، خانه خو خنگسی را برگزینید!

در سفر به مالزی، با رفتن و قدم زدن در بین آثار تفریحی و دیدنی پنانگ، خود را در میان کشور چین احساس کنید. درست است که جزیره پنانگ بخش عمده محبوبیت خود را مدیون طبیعت بکر و ناب، سواحل رویایی و طعم لذیذ غذاهای محلی خود می‌داند، ولی وجود دیگر جاذبه های دست ساز و اماکن تاریخی همچون خانه خو خنگسی که برگرفته از سنت و میراث فرهنگی چینی می‌باشد، حرف اول را در میان دیگر آثار تاریخی پنانگ می‌زند. خانه ای قدیمی که وجود آن، خود نشانه ای از حضور چینی ها در این منطقه از شهر پنانگ مالزی می‌باشد. چرا که همانطور که از عنوان این خانه قدیمی بر می‌آید، نامش را از خو خنگسی (Khong Kongsi) نام یک قبیله بزرگ چینی با معماری پیچیده و سرشار از تزئیانات گرفته است.

در قرن 15 میلادی (چیزی در حدود 650 سال پیش)، در منطقه قدیمی جرج تاون از شهر پنانگ، زمانی که قبیله خو خنگسی در اوج ثروت و مشهوریت خود در شهر پنانگ بود، معبدی با شکوه و عظیم تحت عنوان معبد خو خنگسی یا کنگسی (خانه قبیله ای)، جهت گذران زندگی و سکونت بازرگانان ثروتمند چینی، بنا نهاده شد. مکانی که شاید به ظاهر در حکم یک معبد معمولی و به‌عنوان پرستشگاهی برای اجداد مورد استفاده قرار میگرفته، ولی امروزه با شناخت ویژگی‌های موجود در آن و امکان بازدید برای عموم مردم، چیزی فراتر از یک معبد معمولی محسوب می‌شود. خو خنگسی جایی می‌باشد که آداب و رسوم چینی را با نحوه ارتباط افراد خانواده با یکدیگر، پیشینیان و حتی جوامع بیرون از خانه در هم تنیده است.

با یافتن فرصت تماشای معبد خو خنگسی از نزدیک، قطعا به شکوه و جلال و زیبایی منحصر به فردی که در این بنای ساختمانی نهفته شده است، پی میبرد. وجود یک قطعه سنگ حکاکی شده در همان بخش ورودی به فضای داخلی، جلوه‌بخش تالار زیبای این مجموعه شده است. به همین دلیل است که در میان اهالی این محدوده معبد خو خنگسی نیز با نام تالار اژدهای کوهستان نیز شناخته می‌شود.

این معبد گرچه روزگارانی برای اعضای قبیله خو خنگسی ساخته شده بود، ولی در حال حاضر نیز با حفظ فضای تاریخی این معبد در اطراف یک میدان سنگفرش شده، در قلب قدیمی‌ترین قسمت شهر جورج تاون، در میان خطوط باریک و پر پیچ و خم خانه های قبل از جنگ، با ظاهری عجیب و غریب که جذابیت ملموس دنیای قدیم را نشان می‌دهد، توانسته جز مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی شهر پنانگ بشمار رود.

از میان جاذبه های گردشگری پنانگ، خانه خو خنگسی را برگزینید ، زیما سفر

معماری خیره کننده چینی را در تماشا از معبد خو خنگسی پنانگ بیابید!

همانطور که می‌دانیم کشور مالزی تاکنون شاهد حضور مهاجران بسیاری از سرتاسر جهان در خود بوده است. افراد چینی از جمله مهاجرانی بوده اند که با ورود به مالزی، پای سبک و سیاق و آداب و رسوم چینی را نیز در شهرهای این کشور گشوده‌اند و حتی به تدریج بناهایی تاریخی، یادگارانی از اقوام چینی را همانند معبد خو خنگسی در این شهر پدیدار کرده اند. مجموعه ای قدیمی که در گوشه به گوشه خود، با یک سالن مجلل، حکاکی های پیچیده و تزئیناتی خاص از بهترین چوب ها، مهارت استادکاران چینی را به رخ دیگر افراد ساکن در پنانگ می‌کشاند. علاوه بر این، این معبد قبیله ای که به حامیان خاندان قبیله اختصاص یافته، مجموعه ای از الواح اجداد را نیز در خود جای داده است. الواحی که همگی با نقوش روی خود، جشن های ازدواج، تولد، 36 نگهبان الهی و دیگر مراسم و یادبودهای چینی را به نمایش درآورده است.

معماری خیره کننده چینی را در تماشا از معبد خو خنگسی پنانگ بیابید ، زیما سفر

  • فعالیت های موجود در معبد خو خنگسی پنانگ:

مانند بسیاری از انجمن های قبیله ای در جنوب شرقی آسیا، هم اینک معبد خو خنگسی، دیگر مرکز فعالیت های مهم اجتماعی و عملکردهایی که روزگارانی بر عهده داشته است، نمی‌باشد. با وجود اینکه همچنان اپراهای چینی در ماه هفتم سال برای اجرای تئاتر روی صحنه می‌روند، اما استراتژی ها و ایده های مختلفی برای تعریف مجدد جایگاه انجمن های قبیله ای در قرن 21 در این مکان اجرا می‌شود.

امید است که این معبد چینی که در منطقه میراث جهانی یونسکو در شهر جورج تاون قرار گفته است، در گشت و گذار از پنانگ بتواند جاذبه ای محبوب و تماشایی برای گردشگران علاقه‌مند به فرهنگ محلی باشد.

فعالیت های موجود در معبد خو خنگسی پنانگ ، زیما سفر

در کنار بازدید از معبد خو خنگسی پنانگ، لذت تماشای دیگر اماکن دیدنی را از آن خود کنید!

حال که مسیرتان به سمت جزیره پنانگ افتاده است، حیف است که در کنار بازدید از معبد خو خنگسی پنانگ، از دیگر اماکن تاریخی و مکان های تفریح این جزیره دیدن نکنید. پس در سفر خود حتما سری هم به معبد وات چایا مانگکالارام (Wat Chaiya Mangkalaram)، ساحل توریستی باتو فرینگی (Batu Ferringhi)، قلعه کورنوالیس (Fort Cornwallis)، مسجد کاپیتان کلینگ (Kapitan Keling Mosque)، موزه پنانگ پراناکان (Penang Peranakan Museum‏‏)، باغ گیاه شناسی پنانگ (Penang Botanic Garden)، پارک ملی تامان نگارا پائولو پنانگ (Taman Negara Pulau) و... بزنید.

در کنار بازدید از معبد خو خنگسی پنانگ، لذت تماشای دیگر اماکن دیدنی را از آن خود کنید ، زیما سفر

درباره معبد اطلاعات بیشتری کسب کنید!

  • معبد خو خنگسی پنانگ در کدام منطقه از مالزی واقع شده است؟

با رفتن به قدیمی‌ترین محله چینی ها، خیابان آچه نزدیک بزرگراه پیت در ایالت جرج تاون در جزیره پنانگ، جزیره ای واقع در شمال غربی کشور مالزی، محو آثار شگفت انگیزی از تاریخ و فرهنگ چین بشوید. ویژگی هایی که در معبد خو خنگسی پنانگ هم به عینه قابل رویت می‌باشد.

  • نشانی دقیق معبد خو خنگسی کجاست؟

Address18, Cannon Square, George Town, 10450 George Town, Pulau Pinang, Malaysia

  • چگونه در سفر به مالزی خود را به خانه خو خنگسی برسانیم؟

همانند گشت و گذار در هر نقطه از جزیره پنانگ، وسایل نقلیه بسیاری در سطح شهر قرار گرفته است که به‌راحتی دسترسی به معبد خو خنگسی را برایتان مقدور می‌سازد. از طریق اتوبوس، تاکسی و یا کرایه وسایل نقلیه برای استفاده شخصی، هر روزه از ساعت 9 صبح الی 5 بعد از ظهر می‌توانید لذت بازدید از این اثر تاریخی را برای خود فراهم سازید.

هم اکنون با اقدام به خرید تور مالزی خود را از تماشای کشور بی‌نظیر مالزی، جاذبه‌های گردشگری پنانگ همانند معبد خو خنگسی بهره‌مند کنید. باشد که خاطره ای به یادمانی از سفر به کشور مالزی برای خود بسازید.

۲۲ بهمن ۱۳۹۹

نظرات کاربران