۰۲۱۷۴۶۳۴
قلعه آگرا در هند (Agra Fort)

قلعه آگرا در هند (Agra Fort)

امتیار دهید:

۴.۸ از ۱۵۰۰ امتیاز

هند سرزمین شگفتی‌ها است. کشوری با وسعت بی حد و اندازه‌ای که در سرتاسر خود، از سواحل آفتابی گرفته تا مناطقی مملو از گنجینه‌های تاریخی و فرهنگی، با درهم آمیختن فرهنگ‌های سنتی و مدرن و مذاهب مختلف در کنار هم، به یک کشور شاد و سرزنده برای گردشگران تغییر یافته است. وجود سه شهر آگرا، دهلی و جیپور که به نوعی سه راس اصلی کشور هند را تشکیل می‌دهند و نقاط جذاب و دیدنی بیشمار در آنها، امکان تماشا از همه آثار را در زمان محدود مسافرت ایجاد نمی‌کند. پس اینجاست که اهمیت شناخت بهترین جاذبه‌های گردشگری هند مشخص می‌گردد. قلعه آگرا در هند و شهر توریستی آگرا، یکی از مکان‌های باشکوه و هیجان انگیزی است که توصیه می‌شود با وجود اندک زمان کوتاه، تماشای آن را از قلم نیندازید.

سفر با تور هند و گشت و گذار در میان جاذبه‌های اعجاب برانگیز شهر آگرا همچون قلعه آگرا و... فرصتی را فراهم می‌سازد تا اینبار از زوایای دیگر تماشاگر زیبایی‌های کشور هند باشید. در کنار زیما سفر همگام با آشنایی از سرگذشت تاریخی که قلعه آگرا از گذشته‌های دور در گوشه و کنار خود نهفته است، از دیگر وجوه خیره‌کننده این بنای سرخ رنگ، اطلاعات کافی را بدست آورید؛ تا اگر فرصتی شد بتوانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن، تجربه متفاوتی از اماکن مقدس و تاریخی شهر آگرا هند را نصیب خود نمایید.

قلعه آگرا در هند ، زیما سفر

کاخ آگرا، قلعه ای سرخ رنگ در هند

همه ما خواهان سفر به گذشته‌های دور و آشنایی با تاریخ و تمدن چندین و چند ساله تمامی کشورهای جهان هستیم. همگی علاقه‌مندیم تا بدانیم که این همه آثار به‌جامانده از تاریخ گذشته، چه داستانی را در خود گنجانده‌اند که هم اینک تماشای آنها را آنقدر جذاب و منحصر به فرد کرده است. واقع شدن بنای تاریخی قلعه آگرا در شهر آگرا یا آگره (Agra)، یکی از بزرگ‌ترین شهرهای کشور هند، این شهر را میزبان گردشگران بسیاری قرار داده است.

در واقع، قلعه آگرا که با نام حصار سرخ و یا قلعه سرخ نیز معرفی می‌شود، به بنایی مستحکم ساخته شده از سنگ ماسه‌ای به رنگ سرخ تعلق دارد که تاریخ شناسان، قدمت آن را به قرن 16 باز می‌گردانند. اگرچه بنای معروف تاج محل به تنهایی شهر آگرا را در میان بازدیدکنندگان محبوب ساخته است، ولی این دلیلی نشده تا از ارزش تاریخی قلعه آگرا کاسته شود. این قلعه با وجود واقع شدن در فاصله 2.5 کیلومتری از شمال غرب تاج محل، آنچنان که باید با معماری خاص و ویژگی‌های منحصر به خود، جلوه‌گری می‌نماید.

اگر بخواهیم درباره تاریخچه‌ای از آگرا با شما مطالبی را در میان بگذاریم، باید بگویم که طبق متون تاریخی که از قدیم برجای مانده، این شهر در قرن 16 میلادی شهود یافته که در ابتدای امر به سکونتگاه امپراطوران مغولی تعلق داشته است. سپس با تصرف شهر آگرا به‌دست پادشاه گورکانی با نام اکبر، این مکان، مقر حکمرانی این پادشاه قرار گرفت؛ جایی که سرانجام به دستور وی با ساخت بنای دژ مانند با دیواری به بلندای 16 الی 33 متر که زمینی به وسعت 94 هکتار را محصور کرده، به نوعی توصیفگر یک شهر (شهر گورکانیان) شده است.

این قلعه عظیم و مجلل با سطح اشغال طولی به اندازه 5.2 کیلومتر در نزدیکی رودخانه یامونا و معماری چشم‌گیر سرخ رنگی که نگاه هر تماشاگری را به‌سوی خود می‌کشاند، قلعه آگرا را به بنایی به‌یادماندنی و جاذبه دلخواه توریستان تبدیل کرده است. بنایی که هر گوشه آن حکایت‌هایی را دل خود جای داده که از قدیم دست به دست چرخیده است و امروزه در میان مردم و تماشاگران روایتگر داستانی خاص شده است.

کاخ آگرا، قلعه ای سرخ رنگ در هند ، زیما سفر

کاخ آگرا شاهکاری از معماری ایرانی و هندی

شاید از اهمیت معماری در بنا، آنقدرها اطلاعاتی نداشته باشید؛ ولی این موضوع را بهتر است بدانید که هر بنایی، وقتی در میان بازدیدکنندگان جلب توجه می‌نماید در واقع این معماری بنا است که به چشم تماشاگران آمده است. این معماری، شیوه و نحوه ساخت یک بنا است که آن را ویژه و خاص می‌نماید؛ ویژگی که در مورد قلعه آگرا هم صدق می‌کند.

این کاخ‌های مجلل و باشکوه قلعه آگرا هستند که نمودی از معماری ایرانی را آشکار می‌نمایند. درآمیختن معماری ایرانی و هندو در قلعه آگرا، سبب خلق اثری معمارانه و ارزشمند شده است. این را می‌شود از طرح و نقش‌ها، کاشی‌ها و سایر تزئینات بکار رفته در فضای داخلی این مجموعه ببینیم. با این تفاوت که نقش‌هایی از پرندگان، فیل و اژدها جای خود را به خطوط اسلیمی داده‌اند.

با این همه، کاخ و عمارت‌های سرخ رنگی که به سبب علاقه وافر اکبر شاه گورکانی از شن ماسه‌ای سرخ رنگ، در قلعه آگرا ساخته شده است، همان چیزی است که باعث شده تا امروزه نام این اثر به ارگ سرخ و یا قلعه سرخ تغییر یابد. قلعه ای که خندقی عمیق، دور تا دور آن را با وجود دیوارهایی بلند قرمز رنگ و 4 دروازه، پوشانده است.

این بنا با نمایان شدن از هر کجای شهر آگرا، حال به‌عنوان نمادی از این شهر شناخته می‌شود؛ نمادی که بی شک میتوان آثار هنرمندانه از معماری پس از اسلام را نیز در آن مشاهده نمود.

کاخ آگرا شاهکاری از معماری ایرانی و هندی ، زیما سفر

هر آنچه که در مورد قلعه آگرا نیاز است که بدانید:

 • موقعیت مکانی قلعه آگرا در هند

Address: Agra Fort, Rakabganj, Agra, Uttar Pradesh 282003, India

 • ساعات بازدید

کاخ آگرا، بنایی که به‌عنوان یادبودی از تاریخ هند بنا نهاده شده، با وسعتی که دربردارنده بیش از 500 ساختمان مختلف می‌باشد، در تمامی روزها از ساعت 6 صبح الی 6 بعد از ظهر، امکان بازدید را برای همگان مهیا می‌سازد.

اگر سعی کنید تا به شکلی برنامه گردشگری خود را بچینید که بازدید از قلعه آگرا را تا پیش از فرارسیدن ساعت 11 و گرمای ظهر به پایان برسانید، خواهید توانست بیشتر با زیبایی‌های شهر آگرا آشنا شوید.

سرعت بخشیدن در بازدید از اماکن دیدنی بیشمار آگرا و حداقل صرف یک ساعت زمان در گشت‌وگذار در داخل قلعه آگرا، مقدمات بازدید از جاذبه‌های بعدی را آماده می‌نماید.

 • نحوه دسترسی به قلعه آگرا

شهر آگرا (اکبرآباد) که در شمال هند قرار دارد، مبدا دسترسی به قلعه آگرا می‌باشد. با سفر به آگرا در فاصله نیم ساعته از مرکز این شهر، خواهید توانست با استفاده از کرایه ماشین، اتوبوس و یا کالسکه، خود را به این کاخ زیبا و تاریخی برسانید. بازدید از این اثر دیدنی با پرداخت هزینه بسیار اندک (چیزی در حدود 7 دلار)، ورود به محوطه را برای بازدیدکنندگان امکان پذیر می‌کند.

هر آنچه که در مورد قلعه آگرا نیاز است که بدانید ، زیما سفر

 • هتل‌های نزدیک به قلعه آگرا

 • هتل آی تی سی موقال آگرا (ITC Mughal Agra hotel)

 • هتل مانسینگ پالاس آگرا (Mansingh Palace, Agra)

 • هتل ویندم گرند آگرا (Wyndham Grand Agra Hotel)

 • هتل کراون پلازا گریتر نویدا آگرا (Crowne Plaza Greater Noida)

 • هتل پیرل بلو آگرا (Hotel Pearl Blue)

 • هتل کلارکز شیراز آگرا (Hotel Clarks Shiraz Agra)

 • هتل رادیسون بلو آگرا تاج ایست گیت آگرا ( Radisson Blu Taj East Gate Hotel

هتل های نزدیک به قلعه آگرا ، زیما سفر

نزدیک‌ترین مکان‌های دیدنی به قلعه آگرا

 

با گشت‌و‌گذار در شهر آگرا هند، علاوه‌بر گذراندن اوقاتی در قلعه آگرا، زمانی را نیز به تفریح در دیگر بناهای زیبای این شهر اختصاص دهید. از تماشای غروب آفتاب در بنای تاج محل که نمادی از عشق می‌باشد و همچنین قدم زدن در باغ مهتاب، مسجد جامع آگرا، مسجد موتی (مسجد مروارید)، قلعه سرخ، مقبره اکبر کبیر، مقبره اعتماد الدوله و دیگر مناطق دیدنی و منحصر به فردی که همگی به گونه‌ای نمادی از تاریخ و فرهنگ هند می‌باشند از فضای پیرامونتان لذت ببرید.

تنوع فرهنگی و آداب و رسوم مخصوصی که هندیان در اعیاد و جشن‌های خود اجرا می‌کنند (همچون فستیوال رنگ‌ها) و بناهای سنتی و مدرنی که در کنار یکدیگر بنا شده‌اند، همگی در کنار هم، دست به دست داده‌اند تا کشور هند را به زیباترین کشورهای آسیای جنوبی تبدیل کند. با انتخاب بهترین تور آگرا خواهید توانست به اعجاب برانگیزترین کشور جهان یعنی هند سفر کنید. زمان را از دست ندهید و در اولین فرصت خود را از جاذبه‌های گردشگری آگرای هند مستفیض کنید.

نزدیک‌ترین مکان‌های دیدنی به قلعه آگرا ، زیما سفر

 

۰۳ اسفند ۱۳۹۹

نظرات کاربران