۰۲۱۷۴۶۳۴
حقایق و دانستنی های جالب درباره قشم

حقایق و دانستنی های جالب درباره قشم

امتیار دهید:

۴.۸ از ۱۵۰۰ امتیاز

حقایق و دانستنی های جالب درباره قشم

 

چقدر با جزیره قشم آشنایی دارید ؟ چقدر اطلاعات عمومی شما درباره جزیره قشم زیاد است ؟ اگر شما هم دوست دارید که با این جزیره بیشتر آشنا بشوید و اطلاعات جامع تری درباره قشم به عنوان یکی از زیباترین جزیره های ایران داشته باشید ، در ادامه مطلب همراهمان باشید . ما امروز در زیما سفر می خواهیم حقایق بسیار جالبی را درباره قشم به شما بگوییم که مطمئنا شما را هم غافلگیر می کند .

 

حقایق و دانستنی های جالب درباره قشم ، زیما سفر

 

قشم ، بزرگترین جزیره ایران

 

یکی از جالب ترین و مهمترین حقایقی که درباره قشم وجود دارد ، این است که از هر جزیره دیگری در ایران بزرگتر است . اتفاقا جالب است بدانید که قدیم تر ها قشم نام دیگری داشته است که حکایت از همین بزرگی و وسعت قشم داشته است . در واقع در زمان ساسانیان به قشم ، جزیره ابرکان می گفتند که به معنی "جزیره بزرگ" بوده است و بعدها در دوران صفویان ، نام آن به قشم تغییر پیدا کرده است . برای اینکه تصور بهتری از وسعت قشم داشته باشید ، باید بگوییم که مساحت جزیره قشم با 1491 کیلومتر مربع وسعت ، حدودا 2.5 برابر مساحت بحرین است که عنوان دومین جزیره بزرگ خلیج فارس را به خودش اختصاص داده است .

 

قشم، بزرگترین جزیره ایران ، زیما سفر

 

زبان مردم قشم ، یک زبان ترکیبی

 

زبان اصلی مردم قشم مثل مردم دیگر قسمت های ایران ، فارسی است . اما اگر کمی به زبان محلی و لهجه مردم قشم دقت کنید ، این را می بینید که زبان محلی مردم این جزیره از زبان های فارسی ، بندری ، عربی ، هندی و حتی انگلیسی تاثیر گرفته است و همین باعث شده که مردم قشم لهجه بسیار خاص و جالبی پیدا کنند . به شما توصیه می کنیم که اگر به آشنایی با فرهنگ ها علاقه دارید ، در تور قشم علاوه بر گشت و گذار در این جزیره و دیدن بخش های مدرن آن ، یک سر به روستاهای اطراف قشم بزنید تا هم لهجه محلی مردم قشم را بشنوید و هم بیشتر با فرهنگ و سنت های مردم بومی جزیره آشنا شوید .

 

زبان مردم قشم، یک زبان ترکیبی ، زیما سفر

 

کمترین و بیشترین دمای هوا در قشم

 

جزیره قشم گرمترین روزهایش را از اواسط تیر تا اواسط شهریور و خنک ترین روزهایش را از اوایل بهمن تا اوایل اسفند تجربه می کند . سردترین و گرمترین دماهایی که تا به حال در جزیره قشم ثبت شده اند ، به ترتیب 16 و 46 درجه سانتیگراد بوده اند . البته برای اینکه تصور بهتری از هوای قشم داشته باشید ، باید این را هم در نظر بگیرید که قشم هوای مرطوبی دارد و در نتیجه حس و حال هوای آن متفاوت با شهری است که با وجود دمای مشابه ، رطوبت ندارد .

 

کمترین و بیشترین دمای هوا در قشم ، زیما سفر

 

نخل ها و خرماهای جزیره قشم

 

یکی از حقایقی که باید درباره جزیره قشم بدانید ، این است که در این جزیره حدود 12 هزار نخل وجود دارد که تنوع خرماهای آن ها به 20 مدل می رسد . پس اگر احیانا به خرما علاقه دارید ، حتما در تور ارزان قشم کمی خرما خریداری کنید و آن را با خودتان به شهرتان ببرید . چرا که مطمئنا خرماهای با کیفیت جزیره قشم در کمتر جایی در ایران پیدا می شوند !

 

نخل ها و خرماهای جزیره قشم ، زیما سفر

 

عید نوروز خاص و متفاوت در قشم

 

جالب است بدانید که مردم قشم علاوه بر اینکه عید نوروز را مشابه دیگر ایرانیان جشن می گیرند ، یک نوروز دیگر هم دارند . این عیدی که در موردش صحبت می کنیم ، با نام نوروز صیاد شناخته می شود و در تاریخ 28 تیر به عنوان یک جشن سنتی در قشم برگزار می شود . در واقع این نوروز مخصوص ماهیگیران است و به نوعی برای تکریم و بزرگداشت دریا جشن گرفته می شود و آیین های بسیار خاص و جالبی دارد و با همه جشن هایی که تا به حال در آن ها شرکت کرده اید ، فرق دارد .

 

عید نوروز خاص و متفاوت در قشم ، زیما سفر

 

موسیقی ازوا ، موسیقی محلی قشم

 

خیلی از مردم ایران از این مساله بی اطلاعند که مردم قشم یک نوعی موسیقی محلی خاص به نام ازوا دارند . این موسیقی که در موردش صحبت می کنیم ، معمولا برای عروس و دامادها اجرا می شود . ماجرا از این قرار است که عروس و دامادهای بومی قشم را با این موسیقی تا درب منزل عروس همراهی می کنند . قسمت جالب ماجرا اینجاست که نوازندگان این موسیقی معمولا با داماد ، مسیر خانه را پیاده می روند و با این موسیقی به نوعی به جشن عروسی هایشان حال و هوای سنتی می دهند . پیشاپیش عید نوروز را خدمت همه شما عزیزان تبریک عرض می کنیم . برای رزرو تور ارزان قشم نوروز 1401 می توانید با همکاران ما در آژانس مسافرتی زیما سفر تماس بگیرید .

 

موسیقی ازوا، موسیقی محلی قشم ، زیما سفر 

 

۲۴ اسفند ۱۴۰۰

نظرات کاربران