۰۲۱۷۴۶۳۴
تفلیس متحیر کننده قسمت اول

تفلیس متحیر کننده قسمت اول

امتیار دهید:

۴.۸ از ۱۵۰۰ امتیاز

با سه مقاله سریالی درباره تفلیس در خدمت شما هستیم و می خواهیم شما را با این شهر زیبای گرجستان آشنا کنیم.

همراه زیما سفر پارس باشید تا به بررسی این شهر جالب و دیدنی بپردازیم و پس از آن، از  تور گرجستان  دیدن فرمایید.

تفلیس

آیا شما تا به حال در شهری بوده اید که در آن بتوانید کلیساهای ارتدوکس گرجستان، کلیساهای گرگوریان و کلیسای کاتولیک ارمنی، کنیسه، مسجد و معبد زرتشتیان را در فواصل نزدیک به یکدیگر (5 دقیقه پیاده روی) پیدا کنید؟ اگر به دنبال چنین جایی هستید، قطعا باید از پایتخت گرجستان، شهر تفلیس، دیدن کنید – یک شهر چند قومیتی، چند فرهنگی و چند مذهبی و تاریخی. تفلیس یک شهر اروپایی یا آسیایی نیست، بلکه ترکیبی ناب از شرق و غرب است. تفلیس در قرن 5 میلادی تاسیس شده است و از آن زمان توریست های زیادی را به خود جذب کرده است. این شهر با چشمه های آب گرم، فضای پر جنب و جوش و خیابان های باریک و کاروانسراها و یا به سادگی همانطور که الکساندر دوما "عجیب و جذاب " یا "شهر افسانه و عاشقانه" خطاب کرده است، شناخته می شود.

شهر چشمه های آب گرم - افسانه ای در مورد تاسیس تفلیس

پادشاه واختان گورگاسالی (AD 446-502) یک روز در اطراف قلمرو تفلیس امروزی مشغول شکار بود و سپس با یک جنگل انبوه پوشیده و سرسبز مواجه شد. پادشاه یک قرقاول را زخمی کرد و عقاب خود را به دنبال آن فرستاد. پس از جستجویی طولانی، هر دو پرنده را در آب گرم در حالی پیدا کرد که هر دو آب پز شده بودند. پادشاه گورگاسالی با آب گرم گوگرد دار طبیعی تحت تأثیر قرار گرفت و تصمیم گرفت تا شهری را در نزدیکی چشمه ها تاسیس کند و آن را تفلیس نامید. "Tbili" در زبان گرجی به معنای "گرم" است.

شهر قدیمی

شهر قدیمی چیزهای زیادی برای ارائه دارد: قدم زدن در امتداد خیابان های باریک، گذر از خانه های سنتی قدیمی با بالکن های چوبی حکاکی شده، استراحت کردن در آب های گرم حمام های گوگردی تاریخی، و بازدید از برخی از سایت های تاریخی شهر: کلیسای Metekhi، قلعه Narikala، کلیسای Sioni و کلیسای Anchiskhati.

کلیسای Metekhi

کلیسای Metekhi (قرن 13) با مجسمه بنیانگذار سلطنتی شهر ایستاده در بالای صخره های شیب دار رودخانه Mtkvari یکی از تصاویر کلاسیک قدیمی تفلیس است. این کلیسا چندین بار توسط دشمن نابود شده است. در طول حکومت رژیم تزاری از آن به عنوان زندان و در زمان شوروی، Metekhi به عنوان یک سالن تئاتر استفاده می شد. تنها در اواخر دهه 1980 بود که کلیسا دوباره بازسازی شد.

حمام های گوگرددار

"احساس خوبی از آزادی و سلامتی در من نفوذ کرد و تمام خستگی من از بین رفت و به اندازه ای خود را قوی می دیدم که بتوانم یک کوه را جابجا کنم. »- الکساندر دوما پس از بازدید از حمام گوگرددار در سال 1858 . با تغذیه از منبع آب معدنی گرم (47 درجه سانتیگراد) به طور طبیعی، حمام های گوگرددار بخش مهمی از زندگی در تفلیس برای قرن ها بوده اند. حمام های زیرزمینی آجری در قرن هفدهم ساخته شده و هر روز 3 میلیون لیتر آب تولید می کنند. برای تکمیل بازدید خود از حمام، مطمئن شوید که ماساژ تسکین دهنده را دریافت کرده اید.

قلعه Narikala

قلعه Narikala (قرن چهارم) ساخته شده بر روی تپه شیب دار مشرف به رودخانه است و پیش از حتی تاسیس این شهر وجود داشت. نام فارسی Nari-Kala ("قلعه غیرقابل دسترس") در سراسر قرن های طولانی تهاجم و سلطه خارجی تثبیت شده است، اما امروز بازدیدکنندگان می توانند از صخره های بلند و چشم اندازهای عالی دیوارهای قلعه لذت ببرند.

کلیسای Sioni

کلیسای Sioni (قرن هفتم) به نام Mt. Zion در اورشلیم نامگذاری شده است. این یکی از مقدس ترین مکان های کشور محسوب می شود، زیرا میزبان مقبره سنت نینو مقدس بوده است، زن جوانی که در اوایل قرن چهارم دین جورجیا را به مسیحیت تبدیل کرده است.
· کلیسای Anchiskhati
کلیسای Anchiskhati (قرن 6) قدیمی ترین کلیسا در تفلیس است و به عنوان یک نماد ارزشمند از Savior که یک بار در اینجا نگهداری شده است شناخته می شود و در حال حاضر در نمایشگاه خزانه داری موزه هنر گرجستان به نمایش گذاشته شده است.

خیابان Rustaveli

خیابان Rustaveli در قرن نوزدهم ایجاد شده و پس از شوتا روستاولی، شاعر بزرگ گرجستان در قرن 12، نامگذاری شده است. این خیابان شلوغ در حال حاضر در قلب تفلیس فعلی در قرن بیست و یکم واقع شده است. با قدم زدن در این خیابان، شما از خانه اپرای موریه و سالن تئاتر، کاخ ویسکانس روسی و ساختمان مجلس عبور خواهید کرد. همچنین می توانید به دهها کافه، رستوران و مغازه در طول این خیابان دسترسی داشته باشید.

با تشکر از زمانی که صرف مطالعه این مقاله کردید.

برای  قسمت های بعدی مقاله های  تور گرجستان  همراه ما باشید.

۱۲ بهمن ۱۳۹۶

نظرات کاربران