۰۲۱۷۴۶۳۴
سفرنامه گرجستان

سفرنامه گرجستان

امتیار دهید:

۴.۸ از ۱۵۰۰ امتیاز

پایتخت کشور  گرجستان  شهر بسیار زیبای تفلیس است با 4 میلیون جمعیت که در سال 2015 سومین کشور امن جهان شناخته شد با آب و هوای کوهستانی و طبیعتی بکر بهترین انتخاب برای کسانی است که علاقه زیادی به گشتن و سفر کردن به مکان هایی را دارند که هم از جاذبه های توریستی-تاریخی برخوردار باشد و هم بتوانند از گذراندن وقت در طبیعت وجاذبه ها و تفریحات آن لذت ببرند و هم خریدی ارزان داشته باشند.

سفرنامه گرجستان

مردم گرجستان میزبانانی بسیار خونگرم و توریست دوست هستند که از پذیرایی و راهنمایی کردن مسافران به کشورشان لذت برده و با روی باز استقبال می کنند. مردمانی که به تاریخ گذشتگان خود افتخار کرده و از هرآنچه که از گذشتگان باقی مانده حفظ کرده و برای نگهداری از آنها وقت زیادی صرف می کنند.

سفرنامه گرجستان

سنگ فرش خیابان های گرجستان

تور گرجستان ما 5 نفر در اوایل تابستان سال 96 بود.در اولین روز سفر پس از رسیدن به فرودگاه بین المللی تفلیس و کنترل گذرنامه و دریافت چمدان ها، مورد  استقبال گرم راهنمایان سفر شرکت مسافرتی زیما سفر پارس قرار گرفتیم و ما را تا محل اقامتمان مشایعت کردند و برنامه های تفریحی و سیاحتی که برای مسافران تدارک دیده بودند را توضیح دادند و همچنین سیم کارت های اعتباری به ازای تعداد اتاق رزرو شده در هتل به ما دادند حتی در صورت درخواست از تور لیدر به ازای هر نفر سیم کارت می دادند.

محل اقامت ما هتل چهار ستاره IVERIA INN  بود که هتلی نو ساز با اتاق های تمیز و پرسنلی مهربان و صمیمی بود. تنها نکته منفی در رابطه با هتل فاصله نسبتا زیاد از مرکز شهر بود که می بایست از تاکسی جهت رفت و آمد به مرکز شهر استفاده میکردیم اما برای ما که کل روز را در شهر و گردش سپری می کردیم و زمان زیادی در هتل نبودیم  بسیار مناسب بود و نقطه ضعف محسوب نمی شد.

 

سفرنامه گرجستان

نمای بیرونی از هتل Iveria Inn


نکته مهم و قابل توجه درباره تفلیس هوای تمیز و بدون آلودگی آنجا بود، با اینکه در تابستان سفر کرده بودیم روزها آفتابی و بعضی روزها ابری بود، شب ها هم هوا بارانی و باد سردی میوزید حتی پوشیدن لباس گرم هم لازم می شد.خیابان های اصلی تفلیس از جمله خیابان های بسیار تمیز و سنگ فرش شده بود که پیاده روی را لذت بخش می کرد.

 

سفرنامه گرجستان

روز اول را در منطقه بومبورا و پارک Mtasminda Park که در بام تفلیس بنا شده و مکان تفریحی بسیار بزرگ و سر سبز با شهر بازی پارک آبی برای بچه ها و خانه عروسکی و کافه است گذراندیم . از آن بالا شهر تفلیس کاملا دیده و منظره خوبی برای عکاسی محسوب می شد.

 

سفرنامه گرجستان

سفرنامه گرجستان

پارک Mtasminda (متاسمیندا)

سفرنامه گرجستان

منظره تفلیس ازMtasminda park

سفرنامه گرجستان

سفرنامه گرجستان

پارک آبی کودکان متاسمیندا پارک

یک رستوران و کافه زیبایی به نام فانیکولار (Funicular) در مرکز این پارک قرار گرفته که طعم غذا ، نوشیدنی ، و نان گرجی که از اصلی ترین خوراکی گرجی هاست و آنها حتما در کنار غذای خود از آن استفاده میکنند را می توان چشید.این رستوران آنقدر بزرگ است و در بالاترین نقطه شهر روی کوه قرار گرفته است که از هر کجای شهر تفلیس این رستوران دیده می شود.این پارک برای گرفتن عکس بسیار مناسبک است و تمام شهر تفلیس گویی زیر پای ما بود.

 

سفرنامه گرجستان

رستوران فانیکولار

سفرنامه گرجستان

نمای شهر تفلیس از رستوران فانیکولار

سفرنامه گرجستان

نمای رستوران فانیکولار از پایین کوه

برای پایین رفتن از متاسمیندا پارک از راه ریلی در کوه استفاده می شد و سوار قطار شیشه ای به نام فانیکولار شدیم که از کوه با شیب بسیار زیاد با نمای بسیار دیدنی پایین رفتیم.

میدان آزادی از معروف ترین مکان ها در تفلیس است و در مرکز این شهر قرار گرفته است که هتل 5* مریوت در آنجا واقع شده و از این میدان می توان به بهترین و قشتگ ترین خیابان تفلیس به نام روستاولی رفت که سرتاسر مغازه های مختلف و رستوران است.

 

سفرنامه گرجستان

میدان آزادی(لیبرتی)

خیابان روستاولی مکان مناسبی است برای گذراندن وقت بین مغازه های عتیقه فروشی و رستوران های مختلف و کلیساهایی که به عنوان موزه مورد بازدید قرار میگیرند و گرجی ها اصولا شب ها به این خیابان می آیند ( به دلیل زیبایی که این خیابان در شب دارد).به طور کلی شب های تفلیس بسیار دیدنی و زیباست و تمام شهر و ساختمان ها نورهای زیبایی دارند و واقعا در شب می درخشند.

سفرنامه گرجستان

سفرنامه گرجستان

شب های تفلیس

خیابان شاردنی و خیابان مرجان اشفیلی از دیگر خیابان های معروف تفلیس هستند که به تعداد بار و دیسکوهای شبانه و خانوادگی و کافی شاپ های دنج معروفند.در این خیابان ها تمام کافی شاپ ها در حاشیه خیابان و در فضای باز سرویس می دهند و بعضی از کافه ها شب ها موسیقی زنده داشتند.

سفرنامه گرجستان

خیابان مرجان اشفیلی

سفرنامه گرجستان

کافی شاپ های خیابان شاردنی

سفرنامه گرجستان

سفرنامه گرجستان

کافی شاپ های خیابن مرجان اشفیلی

 

از نکاتی که تورلیدر درباره آن بسیار متذکر شد، رعایت قوانین بود که در صورت عدم رعایت مجبور به پرداخت جریمه های نقدی سنگینی می شدیم ( استفاده از نوشیدنی الکلی در خیابان – ریختن زباله – دعوای خیابانی ).

مراکز خرید معروف آنجا TIBLISI MALL  و EAST POINT است که به دلیل کاهش حجم ترافیک در فاصله 15 دقیقه ای از مرکز شهر قرار گرفته و کلیه برند های معروف دنیا را شامل میشود.

برای دست یابی به این مراکز خرید هم میتوان از ایستگاه های مترو استفاده کرد و هم از تاکسی که هزینه آن معمولا در داخل شهر بین 5 تا 7 لاری (واحد پول گرجستان) و در خارج از شهر 10 تا 15 و مسیرهای دور 30 لاری است.

پارک آبی جینو از دیگر مکان های تفریحی تفلیس است که در فاصله 10 کیلومتری از تفلیس قراردارد.مکانی با تنوع استخر ، سرسره و سایر تفریحات آبی همراه با کافی شاپ و رستوران است. پارک آبی جینو از ساعت 9 صبح تا 10 شب باز است.

 

سفرنامه گرجستان

پارک آبی جینو

رودخانه بزرگی از وسط شهر تفلیس می گذرد که روی آن پل بسیار زیبا و هلالی شکل به نام پل صلح از روی آن رد می شود که گذرگاه بسیار زیبایی برای مردم است.شب ها چراغ های پل روشن می شود و زیبایی این پل و شهر را چندین برابر می کند.

سفرنامه گرجستان

پل صلح

جنگل ناریکالا که مجسمه مادر (نماد شهر تفلیس) در آن واقع شده در بالای کوه ناریکالا است که می بایست با تله کابین به آنجا رفت.تله کابین از روی رودخانه و  پل صلح  عبور می کند.

 سفرنامه گرجستان

مجسمه مادر

سفرنامه گرجستان

عبور تله کابین از پل صلح

ناریکالا مکانی مرتفع برای پیاده روی و دیدن باغ گل (بوتانیکال گاردن) است و خانه نخست وزیر گرجستان در آنجا قرار دارد و میتوان با استفاده از زیپ لاین به سمت دیگر جنگل برای گشتن رفت.

سفرنامه گرجستان

جنگل ناریکالا

سفرنامه گرجستان

زیپ لاین ناریکالا

بعد از زیپ لاین و خروج از جنگل ناریکالا از کوچه های قدیمی و خانه های زیبا به خیابان اصلی که پل صلح در آن واقع است می رسیم.

 سفرنامه گرجستان

سفرنامه گرجستان

کوچه های تفلیس

از بازارهای قدیمی شهر تفلیس بازار واگزال و لیلو است که نزدیک گمرک و دیگری نزدیک راه آهن است و از قدیمی ترین بازارهای گرجستان به حساب می آیند و قیمت ها ارزان تر از جاهای دیگر است و محلی ها برای خرید بیشتر به آنجا می روند.

سفرنامه گرجستان

بازار تره بار لیلو تفلیس

یکی دیگر از بازارهای تفلیس ، بازار خرده فروش ها به نام Dry Bridge (درای بریج) است که تمام وسایل عتیقه و ظروف قدیمی ، هنرهای دستی ، نقاشی و بدلیجات در آنجا به فروش می رسد که اغلب فروشندگان افراد مسن و پیر هستند.

سفرنامه گرجستان

بازار درای بریج

در آخر، 5 روز در گرجستان با خاطرات و اوقات شاد و خوش تجربه ای عالی بود. با تشکر از آژانس هواپیمایی گردشگری و مسافرتی زیما سفر پارس که این تجربه به یاد ماندنی را برای ما رقم زدند.

۲۰ تیر ۱۳۹۷

نظرات کاربران