۰۲۱۷۴۶۳۴
کوتایسی دومین شهر بزرگ گرجستان

کوتایسی دومین شهر بزرگ گرجستان

کوتایسی بعد از تفلیس دومین شهر بزرگ گرجستان است. شهری که ویژگی اصلی آن سیاست و صنعت است؛ و معمولا توریست‌های ایرانی و مسافران  تور گرجستان  کمتر به آن سر می‌زنند. اما اگر به شناخت بیشتر گرجستان علاقه دارید؛ باید با دومین شهر پر بازدید آن نیز آشنا شوید. در این نوشته وب‌سایت آژانس مسافرتی و گردشگری زیما سفر پارس، نگاهی به ویژگی‌های شهر کوتایسی و جاذبه‌های گردشگری آن می‌اندازیم.

جغرافیای شهر کوتایسی

کوتایسی مرکز ایالت ایمرتی است. این شهر در گذشته پایتخت گرجستان بوده است؛ اما امروزه تنها به عنوان پایتخت سیاسی این کشور کاربرد دارد. به همین دلیل هم ادارات دولتی زیادی در شهر کوتایسی مستقر هستند. به عنوان مثال پارلمان گرجستان در این شهر قرار دارد. همچنین این شهر مرکز بسیاری از آثار تاریخی و بناهای جذاب است؛ که در این مطلب به تعدادی از آنها نیز می‌پردازیم.

اگر بخواهیم توصیف دقیقی از طبیعت شهر کوتایسی داشته باشیم؛ باید بگوییم که کوتایسی نسخه‌ای مشابه با استان گیلان در ایران است. پس طبیعتی سرسبز و شهری پر از درخت و باغ‌های کوچک و بزرگ در انتظار شما خواهد بود. کوتایسی از شمال در حاشیه یک جنگل انبوه قرار گرفته است؛ و از سویی در اطراف آن دشتی وسیع قرار دارد که مردمان بسیاری در آن مشغول کشاورزی هستند.

همچنین یکی از جاذبه‌های طبیعی شهر کوتایسی، رودخانه پر آب و پر جنب و جوش ریونی است. رودخانه‌ای که از میانه شهر می‌گذرد؛ و صدای جوش و خروش آن را می‌شود حتی از صدها متر دورتر نیز شنید.

کوتایسی دارای آب و هوای معتدل و کوهستانی است. بنابراین تابستان‌های آن خیلی گرم نمی‌شود؛ و زمستان‌ها نیز سرمای استخوان‌سوز ندارد.

در نهایت برای رفتن از تفلیس به کوتایسی باید 3 الی 4 ساعت در سفر باشید. سفری که قطعا ارزشش را دارد.

 

جاذبه‌های گردشگری کوتایسی

کوتایسی طبیعت گیرا و تاریخچه باستانی غنی و پر فراز و نشیبی دارد. پس می‌تواند دارای جاذبه‌های گردشگری جالبی هم باشد. در این بخش شما را با چند جاذبه گردشگری کوتایسی آشنا کرده و توصیه می‌کنیم در صورت سفر به این شهر سراغ آنها را بگیرید.

کلیسای جامع باگراتی اولین پیشنهاد ما برای گذران اوقات در کوتایسی است. کلیسایی که در این شهر به کلیسای جامع کوتایسی نیز معروف است. بنای تاریخی این کلیسا در حدود 1000 سال پیش و در قرن 11 میلادی ساخته شده است. زیبایی‌های معمارانه این کلیسا بسیار جذاب است؛ و می‌تواند برای علاقمندان بناهای تاریخی و فرهنگی، دارای جاذبه‌های بیشماری باشد. این کلیسا روزانه میزبان تعداد زیادی از گردشگران شهر کوتایسی است.

یکی دیگر از آثار تاریخی شهر کوتایسی قله ایتادل است. این قلعه را می‌توان از قدیمی‌ترین آثار تاریخی شهر کوتایسی دانست. قلعه‌ای که در قرن 6 میلادی ساخته شده است. البته این قلعه امروزه همان ساختار قبلی را ندارد. چراکه حدود 300 سال پیش با حمله عثمانیان تا حد زیادی تبدیل به ویرانه شد. اما آنچه از قلعه باقی مانده، از جمله آثار باستانی داخل قلعه و کلیسای آن، جذابیت خاص خود را دارد.

صومعه گلاتی آخرین اثر تاریخی است که پیشنهاد می‌کنیم در سفر کوتایسی از آن بازدید کنید. این صومعه شامل سه کلیسای سنت جورج، سنت نیکولاس و کلیسای مریم باکره است. بازدید از این صومعه قرن دوازدهمی هم برای علاقمندان آثار تاریخی همیشه جذاب است.

اما اگر کمی از فضای تاریخی شهر کوتایسی دور شویم؛ نقاط تجاری جذابی را برای گشت و گذار در شهر و خرید خواهیم یافت. بافت تجاری شهر کوتایسی دارای معماری خاصی است که ظاهرا متعلق به دوران یهودی نشین بودن این منطقه بوده است. به هر روی گردشگران علاقه زیادی به بازدید از این منطقه و قدم زدن در آن دارند. همچنین که فضای خوبی برای تجربه خرید در گرجستان را در اختیار شما می‌گذارد.

در نهایت اگر در روز دوم ماه می، در کوتایسی باشید؛ شانس این را دارید که از بزرگ‌ترین جشن این شهر بازدید کنید. مردمان این شهر در این روز که به روز مقدس کوتایسی معروف است؛ جشنی همگانی را برگزار می‌کنند. جشنی با چاشنی موسیقی خیابانی و تفریحات جمعی مختلف، که تقریبا همه اهالی در آن شرکت می‌کنند.

تور گرجستان ارزان  ،  تور گرجستان لحظه آخری  در آژانس مسافرتی و گردشگری زیما سفر پارس

 

۰۱ آبان ۱۳۹۷