۰۲۱۷۴۶۳۴
بازدید از موزه ایا صوفیه در تور استانبول

بازدید از موزه ایا صوفیه در تور استانبول

بناهای یادبود زیادی در استانبول وجود دارند، اما ایا صوفیه یک سازه تاریخی بوده که توسط امپراطور بیزانس جاستینیان ساخته شد، در سال 537 به عنوان کلیسا متبرک اعلام شد، محمد فاتح آن را در سال 1453 به مسجد و آتاتورک آن را در سال 1935 به موزه ایا صوفیه تبدیل کرد و به دلیل شکل معماری نوآورانه، تاریخچه غنی، اهمیت تاریخی و زیبایی منحصر به فرد خود از بقیه پیشی گرفته است. ایا صوفیه یکی از بناهای تاریخی بوده که در تور استانبول  بسیاری از توریست‌ها از آن بازدید می کنند.

طبقه هم کف موزه ایا صوفیه

زمانی که وارد ساختمان موزه ایا صوفیه می‌شوید و به سرسرای کلیسا قدم می‌گذارید، سرتان را بالا بگیرید تا معرق کاری "مسیح به عنوان فرمانروا" را بر روی سومین و بزرگترین درب (درب سلطنتی) ببینید. از طریق آن می‌توانید به فضای اصلی ساختمان برسید، که به خاطر گنبد، شبستان بزرگ و معرق کاری طلای آن معروف است. نقطه تمرکز اصلی در اینجا برآمدگی دیوار شرقی ساختمان به همراه تصویر معرق کاری قرن 9 از مریم باکره و عیسی مسیح است. معرق کاری‌های بالای این برآمدگی زمانی فرشته‌های مقرب یعنی گابریل و مایکل را نشان می‌دادند؛ امروزه تنها بخش‌هایی از آن باقی مانده است.

 ایا صوفیه استانبول

 

تاج گذاری امپراطورهای بیزانس بر روی یک تخت پادشاهی انجام می‌شد که در میانگاه قرار داشت، یعنی همان بخشی که دارای مرمر خاتم کاری شده می‌باشد. در زمان امپراطوری عثمانی یک منبر و محراب به موزه ایا صوفیه اضافه شدند؛ مدال‌های بزرگ قرن 19 توسط لغات عربی زراندود شده‌اند، همچنین می‌توان در آن یک کوشک را پیدا کرد که به عنوان جایگاه مکبر شناخته می‌شود. و در نهایت یک کتابخانه پرزرق و برق در پشت میانگاه وجود دارد. به سمت شمال شرقی ساختمان نگاه کنید (اگر رو به برآمدگی هستید، در سمت چپتان قرار دارد)، و معرق کاری‌های سه گوش سردرب شمالی را در زیر گنبد خواهید دید. در اینجا می‌توانید تصاویری از قدیس ایگناسیوس جوان، قدیس جان کریسوستوم و قدیس ایگناسیوس تئودوروس از انطاکیه را ببینید. در سمت راست آنها، بر روی یکی از بخش‌های سه گوش زیر گنبد، یک معرق کاری قرن 14 از صورت سراف (فرشته شش بال) وجود دارد. در راهرو کناری و زیر شیب، راه به سمت گالری طبقه بالایی یک ستون به همراه مس زنگ زده وجود دارد که میتوان در آن یک سوراخ را مشاهده کرد. بر طبق افسانه‌ها، این پایه که به عنوان ستون گریان شناخته می‌شود توسط قدیس گریگوری معجزه‌گر متبرک شده است و گفته می‌شود که اگر شخصی انگشت خود را در سوراخ فرو کند و خیس شود، بیماری‌های وی بهبود پیدا می‌کنند.

 

 ایا صوقیه استانبول

گالری طبقه بالا موزه ایا صوفیه

برای رسیدن به طبقه بالا موزه ایا صوفیه ، از شیب راه سمت شمالی سرسرای کلیسا عبور کنید. در گالری جنوبی (به سمت جلو بروید و سپس از درب مرمر کاری شده قرن ششم در سمت چپ عبور کنید)، می‌توانید بقایای دیسیس بزرگ (آخرین قاضی) را پیدا کنید. این معرق کاری قرن 13 مسیح را به همراه مریم مقدس در سمت راست و یوحنا معمدان را در سمت چپ وی نشان می‌دهد. علاوه بر این، در سمت شرقی گالری، یک معرق کاری عیسی مسیح را به همراه امپرس زو و کنستانتین نشان می‌دهد. در سمت راست زو و کنستانتین یک معرق کاری قرن 12 وجود دارد که مریم باکره، امپراطور جان کومنوس دوم و امپرس آیرین را نشان می‌دهد. امپراطور، که با عنوان "جان درستکار" شناخته می‌شد، در سمت چپ مریم باکره قرار دارد و امپرس در سمت راست وی می‌باشد، کسی که به خاطر کارهای نیکش شناخته شده بود. پسر آنها الکسیوس، که مدتی بعد از ساختن این تصویر مرد، در کنار آیرین قرار گرفته است.

خروج از ساختمان موزه ایا صوفیه

زمانی که سرسرای داخلی موزه ایا صوفیه را ترک می‌کنید، حتما به پشت سرتان نگاه کنید و معرق کاری کنستانتین کبیر، مریم باکره و امپراطور جاستینیان را بر فراز درب ورودی دیده و تحسین کنید. کنستانتین (در سمت راست) در حال تقدیم کردن شهر استانبول به مریم می‌باشد که عیسی را نگه داشته است؛ جاستینیان (در سمت چپ) در حال تقدیم کردن ایا صوفیه به وی است. درست بعد از اینکه از طریق دروازه زیبا (دروازه ساخته شده در قرن دوم قبل از میلاد) ساختمان را ترک کردید، در سمت چپتان می‌توانید یک راه ورودی را مشاهده کنید. این مسیر به یک حیاط کوچک می‌رسد که زمانی به عنوان تعمیدگاه مورد استفاده قرار می‌گرفت. در قرن 17، این تعمیدگاه به آرامگاه سلطان مصطفی اول و سلطان ابراهیم اول تبدیل شد. سنگ بزرگی که می‌توانید در حیاط ببینید دارای دستخط اولیه می‌باشد. در سمت مقابل میدان ایا صوفیه ، حمام‌های خرم سلطان وجود دارند، که بین سال 1556 و 1557 ساخته شدند. این حمام‌ها توسط سینان طراحی شدند و به دستور سلطان سلیمان کبیر به اسم همسرش خرم سلطان نام گذاری شدند، که در تاریخ با نام روکسلانا شناخته می‌شود.

" آژانس گردشگری زیما سفر پارس تور استانبول ویژه آبان  ماه را برای علاقمندان سفر به استانبول ارائه می‌دهد "

" برای دریافت اطلاعات تور استانبول ارزان  و تور استانبول لحظه آخری  با شماره 02174634 تماس بگیرید "

۰۳ آبان ۱۳۹۷