۰۲۱۷۴۶۳۴
داستان های جالب در مورد نامگذاری محله های استانبول

داستان های جالب در مورد نامگذاری محله های استانبول

 داستان های جالب در مورد نامگذاری محله های استانبول

 

استانبول تاریخ غنی و فرهنگ پیشرفته و جذابی دارد و به همین خاطر اصلا جای تعجبی ندارد اگر بگوییم که نامگذاری هر کدام از  محله های استانبول و حتی تک تک خیابان های آن بی حکمت نیست و یک داستان جالب در مورد هر کدام از آن ها وجود دارد. به همین خاطر ما بر آن شدیم تا جالب ترین داستان های نامگذاری محله های استانبول را برای شما تعریف کنیم تا نگاه جالب تر و متفاوت تری نسبت به این شهر زیبا و تاریخی پیدا کنید و این بار با سفر به استانبول و قدم زدن در خیابان ها و محله های آن احساس جدیدی را تجربه کنید و این داستان ها را به خاطر بیاورید. پس با زیما سفر همراه باشید تا با محله های استانبول و نامگذاری جذاب و معنادار آن ها آشنا شوید.

 

 

محله امینونو استانبول

 

بیشتر شهرت محله امینونو به خاطر بازار ادویه و مسجد جدید استانبول در این منطقه است.محله امینونو یک محله شلوغ و پر جمعیت است و یکی از محله های مشهور استانبول به حساب می آید.داستان نامگذاری این محله به دوران عثمانی باز می گردد. زمانی که این محله مرکز تجاری و محل اصلی سکونت تاجران و دریانوردان بوده است. به خاطر حجم زیاد تجارت هایی که در این محله از استانبول انجام می شده است، خانه های زیادی در آن وجود داشته که امور مالیاتی و انبار کالا ها را کنترل می کردند. این خانه های ایمنس نام داشتند و از همین رو این محله از استانبول را با نام امینونو می شناختند و این نام تا امروز هم حفظ شده است!

 

 

محله کادیکوی استانبول

 

محله کادیکوی یکی از جذاب ترین محله های بخش آسیایی  تور ارزان استانبول  است و به تازگی توریستان علی الخصوص جوان ترها از گشت و گذار در آن استقبال می کنند.این محله یکی از قدیمی ترین محله های استانبول در طول تاریخ است و نامگذاری آن به سال 675 قبل از میلاد مسیح باز می گردد. زمانی که قوم فنیقی ها در آن زندگی می کردند و این محله بازرگانی را کارهادون (شهر یونانی نشین) می نامیدند و این نام کم کم به نام چالسدون تغییر پیدا کرد و بعد از شروع سلطنت عثمانی در قسطنطنیه، نام چالسدون به معادل آن در زبان عثمانی یعنی کادیکوی تغییر پیدا کرد.

 

 

محله فریکوی استانبول

 

محله فریکوی یکی از مناطق مسکونی شهر استانبول است که در آن آپارتمان های بسیار لاکچری وجود دارد که به کلیساهای تاریخی و مقبره ها چشم انداز دارند. در حقیقت این محله در گذشته در زمان امپراتوری عثمانی محل سکونت اروتودوکس های یونانی بوده است و نامگذاری آن هم از همان دوران می آید. این نام در واقع از نام یک تاجر فرانسوی به نام موسیو فری گرفته شده است. چراکه موسیو فری در آن زمان یعنی در قرن 18 یک عمارت مهم در محله فریکوی استانبول بنا کرده بود و به دلیل وجود آن عمارت مهم، این محله با نام فری نین کویو یا دهکده فری شناخته می شده است و با گذر زمان به اسم فریکوی تغییر پیدا کرده است.

 

 

 محله تارابیا استانبول

 

یکی دیگر از محله های مسکونی استانبول که در ساحل تنگه بسفر در بخش اروپایی استانبول قرار گرفته است، محله تارابیا است. محله تارابیا به خاطر رستوران های غذاهای دریاییش و همین طور کلیساهای تاریخیش شهرت پیدا کرده است. در زمان امپراتوری بیزانس این محله پر طرفدار شد و مردم به خاطر مناظر طبیعی جذاب و هوای خوبش در آن سکونت کردند و به خاطر همین آب و هوای خوب به عنوان یک محله توانبخشی و درمانی شناخته می شده است. در قرن 5 میلادی این محله با نام تراپیا شناخته شد که معنای تحت الفظی آن در زبان یونانی درمان و معالجه بوده است. بعدها این نام به لهجه ترکیه ای تغییر پیدا کرد و آن را تارابیا نامیدند. اما با این حال هنوزه که هنوزه در گوشه کنار محله تارابیا حس و حال یونانی وجود دارد و معماری تاریخی آن در هر گوشه از محله به چشم می خورد.

 

 

محله چمبرلی تاش استانبول

 

هر کسی که تا به حال به استانبول سفر کرده باشد و از بازار بزرگ استانبول دیدن کرده باشد، حتما با محله چمبرلی تاش استانبول و ستون کنستانتین آن آشنایی دارد. این ستون برای گرامیداش تاسیس قسطنطنیه ساخته شده بوده و از بلوک های سنگ آذرین ساخته شده است. سنگ هایی که فقط در مصر یافت می شده و ارزش زیادی داشته است. این ستون به عنوان یکی از  جاذبه های گردشگری استانبول  شناخته می شود و با گذر زمان به خاطر فرسایش طبیعی تا حد زیادی تخریب شده است. جالب است که بدانید در قرن 19 یکی از سلاطین عثمانی یعنی عبدالحمید یک سری رینگ آهنی به این ستون اضافه کرد تا از تخریب بیشتر آن جلوگیری کند و از همان جا این منطقه با نام چمبرلی تاش شناخته شد که معنای آن در زبان ترکی تخته سنگ با حلقه است!

 

 

همان طور که دیدید در پس نامگذاری هر کدام از محله های استانبول یک داستان جالب نهفته است که ما فقط به چند مورد آن اشاره کردیم. به شما قول می دهیم این بار که در خیابان های استانبول گشت و گذار کردید و یا نام هر کدام از محله های استانبول را شنیدید، این داستان ها به خاطرتان خواهد آمد و نگاه جذاب تری به این شهر زیبا پیدا خواهید کرد. با همه این صحبت ها اگر شما هم قصد سفر به این شهر تاریخی دارید، می توانید برای رزرو  تور لحظه آخری استانبول  با همکاران ما در آژانس مسافرتی زیما سفر  تماس بگیرید.

۰۸ خرداد ۱۳۹۸