۰۲۱۷۴۶۳۴
راهنمای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در تفلیس گرجستان

راهنمای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در تفلیس گرجستان

امتیار دهید:

۴.۸ از ۱۵۰۰ امتیاز

 راهنمای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در تفلیس گرجستان

 

وسایل حمل و نقل عمومی متعددی در گرجستان وجود دارد.در گرجستان می توانید برای تردد درون شهری و یا برون شهری از اتوبوس، قطار، مینی بوس و یا حتی مترو استفاده کنید.اما با وجود همه این ها، ممکن است که استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در  تور گرجستان  کمی سخت باشد. با اینکه یک سری از تابلوهای وسایل حمل و نقل عمومی به زبان انگلیسی نیز نوشته شده است، اما بعضی از آن ها فقط متن گرجی دارند و به همین دلیل استفاده از بعضی از آن ها را کمی برای توریستان دشوار می کند.اما اصلا جای نا امیدی نیست! این راهنمای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در  تور ارزان گرجستان  به شما کمک می کند که تردد راحت تری در این کشور داشته باشید و با مشکل مواجه نشوید.

 

مترو در تور گرجستان

 

در تفلیس فقط دو خط مترو وجود دارد که تقریبا کل شهر تفلیس را پوشش می دهند. مترو یکی از آسان ترین راه های تردد در شهر تفلیس است.نام ایستگاه ها به هر دو زبان گرجی و انگلیسی در آن ها نوشته شده است و در هر ایستگاه برای تعویض خط به شما یادآوری های لازم می شود.

نکته محلی در مورد استفاده از مترو: برای استفاده از مترو در گرجستان باید یک کارت مترومانی (MetroMoney) تهیه کنید. خرید این کارت 2 لاری است و می توانید به هر مقداری که مد نظرتان است، آن را شارژ کنید. هر سفر 90 دقیقه ای در مترو گرجستان 0.50 لاری هزینه برایتان در پی دارد.

 

 

 

اتوبوس

 

سیستم اتوبوسرانی تور تفلیس از سیستم مترو آن گسترده تر است.به همین دلیل شما می توانید با استفاده از اتوبوس به مناطق بیشتری از شهر تفلیس دسترسی داشته باشید و حتی به مناطق حومه آن نیز دسترسی پیدا کنید.این اتوبوس ها در ایستگاه های اتوبوس توقف می کنند.در هر کدام از ایستگاه های اتوبوس یک تابلو زمان بندی وجود دارد که بر طبق آن می توانید اولین و آخرین توقف اتوبوس ها در طول روز و مدت زمان انتظارتان تا رسیدن اتوبوس بعدی را متوجه شوید. اما متاسفانه یک سری از ایستگاه ها تابلویی به زبان انگلیسی ندارند. به همین دلیل بهتر است که برای رفتن از یک نقطه شهر به نقطه دیگر در مورد شماره اتوبوس آن اطلاع داشته باشید و اینگونه به ایستگاه مورد نظرتان دسترسی پیدا کنید.

شما دو راه برای خرید بلیط اتوبوس در  تور ارزان تفلیس  دارید،شما می توانید از همان کارت مترو برای استفاده از اتوبوس های تفلیس استفاده کنید و یا اینکه بلیط اتوبوس را از دستگاه های کنار ایستگاه های اتوبوس خریداری کنید. یک سفر 90 دقیقه ای با اتوبوس های تفلیس برای شما 50 تتری یا نیم لاری هزینه دارد. برای این منظور باید سکه 50 تتری یا ترکیبی از سکه های 20 و 10 تتری همراه خود داشته باشید. این را هم به خاطر داشته باشید که دستگاه های بلیط فروشی در تفلیس سکه 5 تتری را قبول ندارند. علاوه بر این اگر 1 یا 2 لاری به آن تحویل دهید، بقیه پول را به شما برنمی گرداند.

نکته محلی در مورد اتوبوس های تفلیس: یک وب سایت و یک اپلیکیشن موبایل برای استفاده از اتوبوس های تفلیس وجود دارد که با یک سرچ ساده در گوگل می توانید آن را پیدا کنید و با استفاده از آن سفرهای درون شهری خود را برنامه ریزی کنید و به برنامه های حرکت اتوبوس ها و مسیرهای حرکتی آن ها دسترسی پیدا کنید.

 

 

مینی بوس های تفلیس

 

به مینی بوس در زبان گرجی مارشروتکا (marshrutka) گفته می شود. استفاده از مینی بوس ها در تفلیس از این جهت راحت است که شما را در هر نقطه ای که بخواهید به جز مناطق مرکزی شهر مثل روستاولی، چاوچاوادزه، خیابان کوستاوا و خیابان ملیکیشویلی پیاده و یا سوار می کنند و توقفشان فقط محدود به ایستگاه های مشخص نمی شود. در این منطقه های خاصی از تفلیس نیز که گفته شد، اتوبوس ها فقط در ایستگاه های اتوبوس توقف می کنند، ولی در مناطق دیگر شهر در هر نقطه ای از خیابان بدون هیچ مشکلی برایتان توقف خواهند داشت.

برای گرفتن یک مارشروتکا یا همان مینی بوس باید درست مثل گرفتن یک تاکسی، دستتان را در مقابل مینی بوس تکان دهید. کرایه مینی بوس های تفلیس 80 تتری است که می توانید آن را با کارت مترو نیز پرداخت کنید. با این روش کرایه های بعدیتان در همان روز ارزان تر برایتان تمام می شود و این مبلغ برای مسیرهای بعدی به 65 تتری کاهش پیدا خواهد کرد.

نکته محلی برای استفاده از مینی بوس های تفلیس: مینی بوس های تفلیس زمان بندی مشخصی ندارند. بعضی از آن ها هر 10 تا 15 دقیقه یک بار حرکت می کنند. از طرفی شما باید بدانید که برای مسیر مورد نظرتان باید سوار مینی بوس شماره چند شوید، چراکه تابلوهای درج شده روی شیشه مینی بوس ها فقط به زبان گرجی نوشته شده است. به همین منظور باید اطلاعات لازم را از یک فرد محلی گرجی دریافت کنید و بعد سوار این مینی بوس ها شوید تا در شهر تفلیس سردرگم نشوید.

 

 

تاکسی های تفلیس

 

تاکسی ها در تفلیس ارزان هستند. از هر دو ماشین در تفلیس، یکی از آن ها نشان تاکسی دارد و شما خیلی راحت با تکان دادن دستتان می توانید سوار یکی از آن ها شوید. همچنین می توانید برای گرفتن تاکسی در تفلیس از اپلیکیشن های تاکسی آنلاین مثل Yantex Taxi یا Taxify استفاده کنید.

نکته محلی برای استفاده از تاکسی در تفلیس: به شما توصیه می کنیم که قبل از سوار شدن در تاکسی های تفلیس، در مورد مبلغ کرایه با راننده تاکسی صحبت کنید و بعد از توافقتان سوار تاکسی شوید.

 

 

قطارهای گرجستان

 

اگر می خواهید که بین شهرهای گرجستان تردد داشته باشید، می توانید از قطارهای گرجستان استفاده کنید. سیستم ریلی گرجستان شهرهای اصلی این کشور را به هم متصل می کند و در بین راه ها در شهرهای کوچکتر نیز توقف دارد. شما می توانید با قطار بین شهرهای تفلیس و باتومی و همین طور شهرهای کوتایسی، زوگدیدی، اوزورگتی، بورجومی، تسکالتوبو و سامتردیا تردد داشته باشید. این قطارها دو بار در هر روز حرکت می کنند و حتی به ایروان در ارمنستان و باکو در آذربایجان نیز دسترسی دارند.

نکته محلی برای استفاده از قطارهای گرجستان: شما می توانید بلیط قطارها را به صورت آنلاین نیز تهیه کنید. اما برای خرید بلیط های ارمنستان یا آذربایجان حتما باید به ایستگاه اصلی قطار در مرکز تفلیس مراجعه کنید.

 

 

اتوبوس های گرجستان

 

اتوبوس های گرجستان بین شهرهای اصلی گرجستان تردد می کنند. اما اهالی گرجستان به ندرت از آن ها استفاده می کنند، چراکه بیشتر اهالی گرجستان دوست دارند که با ماشین شخصیشان سفر کنند و یا اینکه سوار قطار یا مینی بوس شوند. اما به هر حال شما می توانید با استفاده از اتوبوس های گرجستان هم در بخش های شرقی گرجستان و هم در بخش های غربی آن تردد داشته باشید.

نکته محلی برای استفاده از اتوبوس های گرجستان: کمپانی مترو گرجستان اتوبوس های راحت تری به نسبت دیگر کمپانی های اتوبوسرانی دارد و خدمات بهتری را به مسافران ارائه می کند.به همین دلیل بهتر است که برای تردد بین شهری در گرجستان با اتوبوس، از اتوبوس های این کمپانی استفاده کنید.

 

 

مینی بوس ها یا مارشروتکاها در گرجستان

 

مارشروتکاها پرطرفدارترین وسیله حمل و نقلی بین شهری در گرجستان برای اهالی این کشور هستند. این مینی بوس ها سریع تر از اتوبوس ها حرکت می کنند و تعدادشان نیز بیشتر است. علاوه بر این، مینی بوس ها به نقاط دوردست تر از کشور که اتوبوس ها نمی توانند در آن ها تردد داشته باشند نیز دسترسی دارند.

نکته محلی برای استفاده از مینی بوس های گرجستان: این نکته را به خاطر داشته باشید که بعضی از مینی بوس ها راحت نیستند و صندلی هایشان جای پای راحتی ندارند.

 

 

هواپیماهای بین شهری در گرجستان

 

از آنجایی که گرجستان کشور کوچکی است، ایرلاین های بسیار کمی در آن فعالیت دارند. یک ایرلاین به نام وانیلا اسکای در گرجستان وجود دارد که بین تفلیس و باتومی، کوتایسی و مستیا، مستیا و ناتاختاری و ناتاختاری و امبرولاوری پرواز دارند. علاوه بر این هواپیمای جورجین ایرویز نیز فقط بین تفلیس و باتومی پرواز دارد.

نکته محلی برای استفاده از هواپیماهای بین شهری در گرجستان: وب سایت ها اطلاعات کاملی از پروازها منتشر نمی کنند. به همین دلیل بهتر است که برای استفاده از آن ها با شرکت های هواپیمایی تماس بگیرید و یا به صفحات فیسبوک آن ها پیام دهید.

 

 

امیدواریم که این مطلب بتواند به شما برای استفاده از وسایل حمل و نقل گرجستان کمک کند. برای رزرو  تور لحظه آخری گرجستان  می توانید با همکاران ما در  آژانس مسافرتی زیما سفر  تماس بگیرید.

۲۱ خرداد ۱۳۹۸

نظرات کاربران