۰۲۱۷۴۶۳۴
زیباترین کاخ های استانبول که حتما باید از آن ها بازدید کنید

زیباترین کاخ های استانبول که حتما باید از آن ها بازدید کنید

امتیار دهید:

۴.۸ از ۱۵۰۰ امتیاز

 زیباترین  کاخ های  استانبول که حتما باید از آن ها بازدید کنید

 

معماری همیشه در استانبول در رده بسیار بالایی قرار داشته است و فرقی نمی کند که صحبت از ساختمان های مدرن آن کنیم یا صحبت از ساختمان های تاریخی آن؛ در هر صورت استانبول حرف های زیادی برای گفتن دارد. در ادامه لیستی از کاخ های زیبای استانبول را به شما معرفی می کنیم که بیشتر آن ها توسط خانواده معمار مشهور بالیان طراحی شده اند  و حیف است که به  تور استانبول  بروید و بدون بازدید از این کاخ های زیبای استانبول به خانه برگردید.

 

کاخ عادله سلطان

 

این کاخ زیبا که روی یک تپه در بخش آسیایی استانبول واقع شده است، روزی روزگاری اقامتگاه تابستانی عادله سلطان بوده است که در واقع دختر سلطان محمود دوم بوده است. این کاخ زیبا در استانبول در سال 1861 توسط معمار مشهور زمانه، سرکیس بالیان طراحی و ساخته شده است. عادله سلطان همسر، کودکان و برادر خود را از دست داده بود و به همین خاطر بود که کل زندگی خود را وقف امور خیریه کرده بود. در سال 1916، عادله سلطان کل کاخش را به یک خوابگاه دخترانه برای اقامت دبیرستانی ها تبدیل کرد. 70 سال بعد، این کاخ زیبا در آتش به شدت تخریب شد و بعد از آن دوباره بازسازی روی آن انجام شد. امروزه در این کاخ رویدادها، ملاقات های مهم و مراسم عروسی برگزار می شود و با اینکه کاربریش تغییر پیدا کرده است، سخن از نیکوکار بودن صاحب آن هنوز بر سر زبان ها است.

 

 

کاخ بیلربیی

 

این کاخ تابستانی شگفت انگیز نیز در بخش آسیایی استانبول واقع شده است. این کاخ در سال 1829 به دستور سلطان محمود اول و به دست طراح بنام، سرکیس بالیان ساخته شده است و این کاخ هم در سال 1851 بر اثر آتش سوزی تخریب شد و دوباره ده سال بعد در سال 1861 در دوران سلطنت سلطان عبدالعزیز توسط بالیان بازسازی شد. سلطان عبدالحمید دوم هم در اسارت کامل در این کاخ بین سال های 1912 و 1918 تا زمان مرگش زندگی کرده است. این کاخ زیبا هر روزه به جز روزهای دوشنبه از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر برای بازدید عموم باز است و چشم اندازش از داخل قایق روی تنگه بسفر به شکل خارق العاده ای زیباست و توصیه ما به شما این است که این چشم انداز چشم نواز را از دست ندهید.

 

 

کاخ سیرگان کمپینسکی

 

یکی دیگر از شاهکارهای معماری ساخته شده توسط سرکیس بالیان، کاخ سیرگان کمپینسکی است که در منطقه بشیکتاش در ساحل تنگه بسفر واقع شده است و به بخش آسیایی استانبول و شهر قدیمی استانبول چشم انداز دارد. این کاخ به دستور سلطان عبدالعزیز ساخته شدو  کار ساختش در سال 1871 تمام شد و آخرین روزهای امپراتوری عثمانی را به چشم دید. متاسفانه این کاخ هم در سال 1910 در اثر آتش سوزی تخریب شد و بیشتر فضاهای داخلی آن از بین رفت. البته که این کاخ هم بازسازی شد و دوباره در سال 1991 به صورت رسمی بازگشایی شد. امروزه این کاخ به یک هتل تبدیل شده است و شما در قبال پرداخت چند صد یورو می توانید یک شب سلطنتی را در آن سپری کنید و برای یک شب هم که شده به سبک شاهان قدیم عثمانی زندگی کنید!

 

 

کاخ دلمه باغچه

 

این کاخ به دستور سلطان عبدالمجید و توسط معماران سرشناس خانواده بالیان یعنی گارابت بالیان و نیکوگوس بالیان در سال 1857 ساخته شد و محل سکونت 6 سلطان عثمانی و آخرین خلیفه عثمانی بود. کاخ دلمه باغچه در مقایسه با کاخ توپکاپی در استانبول، معماری غربی تری دارد و سبک طراحیش با معماری های شرقی تفاوت های زیادی دارد. جالب است که بدانید بعد از تاسیس جمهوری ترکیه، این کاخ به اقامتگاه ریاست جمهوری تبدیل شد و مشهورترین اتاق آن هم، اتاقی است که در آن موسس جمهوری ترکیه یعنی مصطفی کمال آتاتورک در آن از دنیا رفت. این کاخ هر روزه به جز روزهای دوشنبه از ساعت 9 صبح تا 4 بعد از ظهر به روی عموم باز است و شما هم می توانید از این کاخ مشهور در  تور لحظه آخری استانبول  دیدن کنید.

 

 

کاخ ایهلامور

 

در قرن 19 شاه زمانه عثمانی یعنی سلطان عبدالمجید اول به نیگوگوس بالیان دستور داد که کاخ ایهلامور را برایش در منطقه بشیکتاش استانبول بسازد. این کاخ بنا به دستور این شاه قدرتمند، دو سالن به سبک معماری غربی داشت و نشانه هایی از مدرنیته در آن دیده می شد. کاخ ایهلامور هر روز هفته به جز دوشنبه ها از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر به روی عموم باز است و توصیه ما به شما این است که به هیچ عنوان بازدید از آن را از دست ندهید و حتما زمانی را به خوردن یک فنجان چای خوش طعم در کافه کاخ ایهلامور اختصاص دهید.

 

 

کاخ خدیو

 

این کاخ در بالای یک تپه در منطقه چوبوکلو در بخش آسیایی استانبول واقع شده است و به همین خاطر به این کاخ،کاخ چوبوکلو نیز گفته می شود. این کاخ توسط یک معمار ایتالیایی به نام آنتونیو لاسیاک طراحی شده است و یک شاهکار هنری به حساب می آید. جالب است که بدانید این کاخ برای 40 سال در استانبول متروکه بوده است تا اینکه در سال 1985 به روی عموم باز شد و به عنوان یک هتل، کافه و رستوران کاربری داشت. این کاخ دیگر یک هتل نیست، اما هنوز که هنوزه مسافران و توریستان می توانند یک غذای خوشمزه در این کاخ میل کنند و یا برای ساعتی گشت و گذار به آن مراجعه کنند.

 

 

کاخ کوچوکسو

 

این کاخ به عنوان یک کاخ شکار توسط نگوگوس بالیان برای سلطان عبدالمجید اول ساخته شد. این ساختمان در ساحل تنگه بسفر در منطقه بیکوز در بخش آسیایی استانبول واقع شده است و یک شومینه مرمری ایتالیایی، مبلمان اروپایی و همین طور آثار هنری متعددی، آن را زینت بخشیده اند. این کاخ بعد از 4 سال بازسازی در سال 1996 بالاخره به روی عموم باز شد و در حال حاضر این امکان برای شما وجود دارد که هر روز هفته به جز دوشنبه ها از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر در  آفر تور استانبول  از آن بازدید داشته باشید.

 

 

کاخ تکفور

 

این کاخ نمونه جالبی از معماری بیزانسی است و در واقع تنها کاخ باقی مانده از دوران بیزانس در استانبول است. این عقیده در مورد کاخ تکفور وجود دارد که در اواخر قرن 13 میلادی در طی سلطنت امپراتور میکائیل هشتم ساخته شده است. بعد از فتح قسطنطنیه ، این کاخ سلطنتی به یک باغ وحش تغییر کاربری داده است و بعد از آن هم به یک کارگاه سرامیکی تبدیل شده است. لازم به ذکر است که برای دیدن این کاخ زیبا اول باید از اداره موزه ایا صوفیه مجوز بگیرید، چراکه این کاخ ارزش تاریخی بسیار زیادی دارد.

 

 

همان طور که دیدید کاخ های استانبول هم از نظر هنری و هم از نظر تاریخی بسیار ارزشمند و جذاب هستند و بازدید از آن ها حتما برای شما هم جالب خواهد بود. البته  جاذبه های گردشگری استانبول  فقط محدود به کاخ های سلطنتی نمی شود و یک عالمه اماکن دیدنی دیگر نیز در این شهر بزرگ و زیبا وجود دارند که بازدید از هر کدامشان از دیگری جذاب تر است. به هر حال اگر شما هم دوست دارید که از این شهر زیبا و توریستی دیدن کنید، می توانید برای  رزرو تور ارزان استانبول  با همکاران ما در  آژانس مسافرتی زیما سفر  تماس بگیرید.

۲۹ تیر ۱۳۹۸

نظرات کاربران