۰۲۱۷۴۶۳۴
راهنمای نقشه خطوط مترو استانبول

راهنمای نقشه خطوط مترو استانبول

امتیار دهید:

۴.۸ از ۱۵۰۰ امتیاز

طول خطوط راه آهن زیرزمینی مترو استانبول به 154,25 کیلومتر می رسد. این راه آهن زیرزمینی در سراسر شهر استانبول کشیده شده است و روز به روز هم بر وسعت آن افزوده می شود. مترو استانبول یکی از بهترین و کارآمدترین وسایل حمل و نقل عمومی در تور استانبول به شمار می آید و روزانه 2 میلیون نفر از آن برای تردد در استانبول استفاده می کنند. به این دلیل که مترو استانبول سریع ترین، راحت ترین و  کارآمدترین وسیله حمل و نقل عمومی در استانبول است و به همین دلیل هم هست که تا این اندازه در استانبول طرفدار دارد. در ادامه شما را بیشتر با مترو استانبول آشنا می کنیم و یک به یک خطوط مترو استانبول را به شما معرفی می کنیم تا در  تور ارزان استانبول  بتوانید از مترو استانبول استفاده کنید و بدین شکل هم در هزینه ها و هم در زمانتان صرفه جویی کنید. لازم به ذکر است که امکان توضیح یک به یک ایستگاه های مترو استانبول و همین طور زمان بندی حرکت قطارها در مترو استانبول وجود ندارد و ما در این مقاله می خواهیم شما را با مسائل مترو استانبول و خطوط مترو استانبول آشنا کنیم و به یک سری سوالات رایج توریستان درباره استفاده از مترو استانبول پاسخ دهیم. به شما توصیه می کنیم که این مطلب را با دقت بخوانید تا با مترو استانبول آشنایی بیشتری پیدا کنید و اگر هم در زمان استفاده از مترو استانبول به مشکل برخوردید، حتما از مسئولین مترو سوالتان را بپرسید و با کمک دانشی که با خواندن این مقاله درباره خطوط مترو استانبول کسب می کنید، مسیر خود را در مترو استانبول پیدا کنید.

 

 

دلایل برتری مترو استانبول به دیگر وسایل حمل و نقل عمومی استانبول

 

استانبول شهر بسیار بزرگ و پرجمعیتی است. این شهر حدود 15 میلیون نفر جمعیت دارد و توریستان زیادی در طول سال از آن بازدید می کنند. با این حساب، جای تعجبی ندارد اگر بگوییم که استانبول شهر پرترافیکی است و خیابان هایش اغلب شلوغ هستند. در واقع شما با هیچ روش دیگری نمی توانید به سرعت مترو استانبول در این شهر پهناور گشت و گذار کنید و این همان دلیلی است که باعث می شود مترو استانبول به نسبت دیگر وسایل حمل و نقل عمومی استانبول برتری پیدا کند. خوشبختانه باید بگوییم که مترو استانبول بیشتر نقاط شهر استانبول را به هم مرتبط کرده است و با کمک آن می توانید به راحتی به جاذبه های گردشگری استانبول و مراکز خرید استانبول دسترسی پیدا کنید.

 

 

ساعات کاری مترو استانبول

 

مترو استانبول از ساعت 6 صبح تا 12 شب فعال است و شما می توانید در این بازه زمانی از مترو استانبول برای تردد در استانبول بهره ببرید. البته ذکر این نکته هم لازم است که بعضی از خطوط مترو استانبول دیرتر از ساعت 6 صبح شروع به کار می کنند و این مساله به شلوغ بودن و محبوبیت آن خط از مترو استانبول مربوط است. به هر حال به شما توصیه می کنیم که حتما ساعت کاری خطوط مورد نظرتان را در مترو استانبول بررسی کنید و برنامه ریزی گشت و گذارهایتان در استانبول را بر اساس آن انجام دهید. از این گذشته، به شما توصیه می کنیم که اگر می خواهید با مترو به هتلتان برگردید، حتما برنامه ریزی برگشتتان را قبل از ساعت 12 شب انجام دهید و نگذارید که با درب های بسته مترو استانبول رو به رو شوید.

 

 

درباره خطوط مترو استانبول

 

در حال حاضر 5 خط مترو در استانبول وجود دارد، اما قرار است که در سال 2020 یک سری خطوط دیگر نیز به مترو استانبول اضافه شود تا امکان دسترسی به نقاط بیشتری از شهر استانبول با استفاده از مترو استانبول مهیا شود.

 

خط 1 مترو استانبول (M1): ینی کاپی به هاوالیمانی

 

این خط مترو در گذشته بین توریستان طرفداران زیادی داشته است. بدین دلیل که خط 1 مترو استانبول، فرودگاه آتاتوک را به شهر قدیمی استانبول متصل می کرده است. اما از آن زمانی که فرودگاه آتاتورک تعطیل شد و به جایش فرودگاه جدید استانبول در استانبول افتتاح شد، توریستان کمتری از خط 1 مترو استانبول استفاده کردند.

 

خط 1B مترو استانبول (M1B): اسنلر اوتوگار به منطقه کرازلی

 

این خط از مترو استانبول ترمینال اتوبوسرانی استانبول را به منطقه ای به نام کرازلی متصل می کند که از آنجا شما می توانید وارد خط 3 مترو شوید و به نقاط دیگری از شهر استانبول دسترسی پیدا کنید.

 

خط 2 مترو استانبول (M2):  ینی کاپی به حاجی عثمان

 

خط 2 مترو استانبول، امکان تردد بین ترمینال قایقرانی را به مقصد تونل زیرزمینی مارمارای که از زیر تنگه بسفر و درست از زیر دریا عبور می کند و بخش آسیایی استانبول را به بخش اروپایی استانبول متصل می کند، مهیا کرده است و نهایتا به منطقه بی اوغلو و تکسیم که مرکز تفریحی استانبول است و خیلی از مراکز خرید استانبول در آن ها واقع شده اند، منتهی می شود.

 

خط 3 مترو استانبول (M3): باشاک شهیر به مترو کنت

 

خط 3 مترو استانبول با خط M1B تقاطع دارد. شما می توانید با استفاده از این خط مترو به خط مترو M1B دسترسی پیدا کنید و با استفاده از آن خودتان را به محله های حومه شهر استانبول برسانید.

 

خط 4 مترو استانبول (M4): کادیکوی به تاوشان تپه

 

این خط مترو استانبول در بخش آسیایی استانبول کشیده شده است و اصولا توریستانی از آن استفاده می کنند که می خواهند به فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول دسترسی پیدا کنند. برای دسترسی به فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول باید در ایستگاه آخر خط 4 مترو استانبول از قطار پیاده شوید و با اتوبوس های صبیحه گوکچن استانبول خودتان را به این فرودگاه برسانید. البته قرار است که این خط از مترو استانبول تا خود فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول ادامه پیدا کند و بدین شکل دسترسی به این فرودگاه در استانبول راحت تر شود.

 

خط 5 مترو استانبول (M5): اوشکودار به چکمه کوی

 

این خط مترو استانبول در بخش آسیایی استانبول واقع شده است و بیشتر اهالی استانبول از آن استفاده می کنند. اگر شما هم در تور استانبول نوروز 99 خواستید که در بخش آسیایی استانبول گشت بزنید، می توانید از این خط مترو استانبول بهره ببرید. در پایان لازم به ذکر است که قرار است در سال 2020 تعداد خطوط مترو استانبول بیشتر شود.

 

۰۵ بهمن ۱۳۹۸

نظرات کاربران