۰۲۱۷۴۶۳۴
نقشه کشور چین به زبان فارسی

نقشه کشور چین به زبان فارسی

نقشه کشور چین به زبان فارسی

 

چین سومین کشور بزرگ جهان است و بعد از روسیه و کانادا به عنوان پهناورترین کشور جهان شناخته می شود. جغرافیای چین کمی پیچیده است و اصولا توریستانی که می خواهند با  تور چین  به چین سفر کنند، با سوالات زیادی درباره نقشه چین رو به رو می شوند. به همین خاطر ما بر آن شدیم تا برایتان نقشه کشور چین به زبان فارسی را تهیه کنیم و همه چیز درباره  نقشه چین  را برایتان شفاف سازی کنیم. اول از همه بهتر است که بدانید چین 22 استان، 5 منطقه خودمختار، 4 شهر تحت نظر دولت مرکزی (پکن، شانگهای، تیانجین و چونگ کینگ) ، 2 استانداری ویژه و جزیره تایوان که تحت حکومت جمهوری چین است، تشکیل شده است. در واقع تایوان را از نظر سیاسی به عنوان بیست وسومین استان چین می شناسند که البته داستانش با بقیه استان های چین متفاوت است و گاهی اوقات از آن به عنوان یک کشور کوچک یاد می شود. در ادامه می توانید نقشه چین به زبان فارسی را ملاحظه کنید و در ادامه مقاله نیز می توانید اطلاعات مربوط به هر کدام از 22 استان چین را مطالعه کنید و بعد نمای همان استان را در نقشه چین به زبان فارسی ببینید. با بررسی این نقشه، می توانید به جواب تمام سوالاتتان درباره نقشه چین و جغرافیای چین برسید و به تمام سردرگمی هایتان درباره این کشور پهناور پایان دهید. آژانس هواپیمایی زیما سفر پارس شما را در تمامی مراحل سفرتان همراهی میکند.

 

 

استان آن‌هویی در نقشه کشور چین به زبان فارسی

 

استان آن‌هویی 139،700 کیلومتر مربع مساحت دارد و مرکز استانش هم شهری به نام هفئی است. آن‌هوئی در زبان چینی به معنای "زیبایی صلح آمیز" است و قدمت زندگی در آن به 2.5 میلیون سال پیش می رسد. دو تا از مهمترین شهرهای استان آن هویی، شهرهای انگینگ و هویژو هستند.

 

 

استان فوجیان در نقشه کشور چین به زبان فارسی

 

مساحت استان فوجیان 121،300 کیلومتر مربع است و با این که استان کوچکی است، اما به خاطر لوکیشنی که دارد و به این دلیل که رو به روی تایوان و در مرز دریای چین قرار گرفته است، اهمیت زیادی برای کشور چین دارد. این استان در طول تاریخ نیز اهمیت زیادی داشته است و قدمت زندگی در آن بر اساس مدارک موجود به 300 سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد. مرکز استان فوجیان شهری به نام فوجو است که از شهرهای مهم چین به حساب می آید. نقشه استانبول به زبان فارسی نیز میتواند اطلاعات خوبی را در اختیارتان قرار دهد.

 

 

استان گانسو در نقشه کشور چین به زبان فارسی

 

استان گانسو با 454،300 متر مربع مساحت، یک استان خشک است که بیشتر مساحتش را کوهستان ها، تپه های شن و ماسه، صخره های راه راه رنگی و همین طور صحرا تشکیل داده است. مرکز این استان شهری به نام لانزو است.

 

 

استان گوانگ دونگ در نقشه کشور چین به زبان فارسی

 

استان گوانگ دونگ حدود 180،000 کیلومتر مربع مساحت دارد و از مهمترین و توریستی ترین استان های چین محسوب می شود. پایتخت این استان شهری به نام گوانجو است که بسیاری از جاذبه های گردشگری چین را در خود جای داده است. غذاهای کانتونی که از مشهورترین غذاهای چینی در جهان هستند، مربوط به همین استان می شوند. از این ها گذشته، جالب است که بدانید استان گوانگ دونگ ثروتمندترین استان چین است، اما نکته ای که در مورد آن وجود تضاد طبقاتی و تفاوت ثروت مناطق شهری آن و مناطق روستاییش بسیار زیاد است.

 

 

استان گوئیژو در نقشه کشور چین به زبان فارسی

 

مرکز استان گوئیژو شهری به نام گوئیانگ است. استان گوئیژو با 176،000 کیلومتر مربع مساحت، استانی است که از مرکز به سمت شمال، شرق و جنوب شیب دارد. در واقع رودخانه ها از سمت مرکز به سه سمت دیگر در جریان هستند و این نکته ای است که استان گویزو را از دیگر استان های چین متفاوت می کند.

 

 

استان هاینان در نقشه کشور چین به زبان فارسی

 

استان هاینان با 34،000 متر مربع مساحت به عنوان کوچکترین استان چین شناخته می شود. مرکز استان هاینان، شهر هائیکو است. معنی تحت اللفظی هاینان، "جنوب دریا" است و نامگذاری آن نیز با توجه به نقشه آن، توجیه دارد. این استان خط ساحلی بسیار گسترده ای دارد و طول خط ساحلی آن به 1،500 کیلومتر می رسد. با این حساب، مشخص است که استان هاینان بندرهای طبیعی و خلیج های بسیار زیبایی دارد و یکی از استان های دیدنی چین است.

 

 

استان هبئی در نقشه کشور چین به زبان فارسی

 

مرکز این استان شیجیاژوانگ نام دارد. استان هبئی 187،700 کیلومتر مربع مساحت دارد و در نزدیکی پکن واقع شده است. در این استان می توانید از بخشی از دیوار بزرگ چین بازدید کنید و کوهستان های یان را هم ببینید. نکته ای که درباره استان هبئی وجود دارد، این است که نیمی از مساحت این استان کوهستانی است.

 

 

استان هیلونگ جیانگ در نقشه کشور چین به زبان فارسی

 

مرکز استان هیلونگ جیانگ شهری به نام هایبین است. این استان حدود 454،000 کیلومتر مربع مساحت دارد. این استان زمستان های بسیار شدیدی دارد که بین 5 تا 8 ماه به طول می انجامند. این استان فقط 100 تا 140 روز بدون سرما و یخبندان را به خودش می بینید و فقط در طول 4 ماه از سال، دمایش از 10 درجه سانتیگراد بیشتر می شود.

 

 

استان هنان در نقشه کشور چین به زبان فارسی

 

مرکز استان هنان، شهر ژنگژو است. مساحت این استان در چین به 167،000 کیلومتر مربع می رسد و پر جمعیت ترین استان چین نیز تلقی می شود. این استان رودخانه ای به نام هوانگ هی دارد که طولش به 5،646 کیلومتر می رسد و در طول تاریخ مسبب مرگبارترین سیلاب های دنیا بوده است. این سیلاب ها در سال های 1887، 1931 و 1938 اتفاق افتاده اند و در مجموع میلیون ها نفر را به کشتن داده اند!

 

 

استان هونان در نقشه کشور چین به زبان فارسی

 

استان هونان مساحتی حدود 210،000 متر مربع دارد و مرکز آن نیز شهری به نام چانگشا است. این استان به خاطر زیبایی طبیعیش در چین مشهور شده است. این استان رودخانه یانگ تسه را در شمال خود دارد و از طرف جنوب، شرق و غرب نیز با کوهستان ها احاطه شده است.

 

 

استان هوبئی در نقشه کشور چین به زبان فارسی

 

استان هوبئی 185،900 کیلومتر مربع مساحت دارد. مرکز این استان شهری به نام ووهان است. عمق آب رودخانه یانگ تسه در این استان در طول تابستان و زمستان حدود 14 متر با هم تفاوت دارد و زمستان ها به قدری کم عمق می شود که تشخیص آن در بعضی از نقاط عملا سخت می شود.

 

 

استان جیانگسو در نقشه کشور چین به زبان فارسی

 

مساحت استان جیانگسو حدود 102،600 کیلومتر مربع است. مرکز این استان شهری به نام نانجینگ است که در طول سلسله مینگ (سال های 1368 تا 1644) و دوباره در بین سال های 1928 تا 1949 پایتخت چین بوده است. همین مساله باعث شده است که این استان از قدیم الایام هم از نظر اقتصادی و هم از نظر فرهنگی، استان شاخصی در چین باشد.

 

 

استان جیانگشی در نقشه کشور چین به زبان فارسی

 

مرکز استان جیانگشی، شهری به نام نانچانگ است. مساحت این استان به 167،000 کیلومتر مربع است. معنای نام این استان، "غرب رودخانه" است. در واقع نامگذاری این استان به گونه ای انجام شده است که انگار در غرب رودخانه یانگ تسه واقع شده است، اما حقیقت این است که این استان در جنوب این رودخانه قرار گرفته است.

 

 

استان جی‌لین در نقشه کشور چین به زبان فارسی

 

استان ‎جی‌لین مساحتی حدود 187،400 متر مربع دارد و مرکز استانش هم شهری به نام چانگچون است. استان جی‌لین با کشورهای روسیه، کره شمالی و منطقه خودمختار مغولستان هم مرز است و از این نظر ارزش زیادی دارد.

 

 

استان لیائونینگ در نقشه کشور چین به زبان فارسی

 

استان لیائونینگ حدود 145،900 کیلومتر مربع مساحت دارد و شهری به نام شنیانگ به عنوان مرکز آن شناخته می شود. این استان مثل یک شبه جزیره در نقشه چین دیده می شود. حادثه موکدن که در حقیقت حادثه انفجار بخشی از خطوط راه آهن بوده است، در این استان در سال 1931 اتفاق افتاده است. در آن زمان ژاپن شهر موکدن (شنیانگ کنونی) را به تصاحب خودش درآورد و به مانچوریا نیز حمله کرد. همان طور که می بینید این استان نقش مهمی در تاریخ چین ایفا کرده است و از این نظر ارزش زیادی در چین دارد.

 

 

استان چینگهای در نقشه کشور چین به زبان فارسی

 

استان چینگهای 721،200 متر مربع مساحت دارد. مرکز این استان شهری به نام شی نینگ است. نامگذاری این استان به خاطر وجود یک دریاچه به نام چینگ های در آن انجام شده است. این دریاچه در ارتفاع 3،200 متری از سطح دریا واقع شده است. لازم به ذکر است که این استان به خاطر پرورش اسب در چین مشهور شده است.

 

 

استان شاآنشی در نقشه کشور چین به زبان فارسی

 

استان شاآنشی حدود 205،600 کیلومتر مربع مساحت دارد. مرکز این استان شهری به نام شیان است. استان شاآنشی در مرکز چین قرار گرفته است و تاریخچه آن دربردارنده داستان قدیمی ترین سلسله های چین است. در این استان فسیل هایی یافت شده است که قدمتشان به 500،000 تا 600،000 سال قبل می رسد و در کل می توان گفت که استان شاآنشی از نظر تاریخی، یکی از مهمترین استان های چین است.

 

 

استان شاندونگ در نقشه کشور چین به زبان فارسی

 

استان شاندونگ در شرق چین واقع شده است و مرکز آن شهری به نام جینان است. این استان کنار دریا قرار گرفته است و یک شبه جزیره دارد که در دریا پیش رفته است. در این استان یک دریاچه به نام دریاچه دمینگ نیز وجود دارد که درست در شهر جینان واقع شده است. در این دریاچه نیلوفرهای آبی روی آب شکوفه می زنند و به جرئت می توان گفت که این دریاچه یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری چین در استان شاندونگ است.

 

 

استان شانشی در نقشه کشور چین به زبان فارسی

 

استان شانشی که با نام استان شانکسی نیز شناخته می شود، 156،300 کیلومتر مربع مساحت دارد. نام مرکز این استان، تائی یوان است. استان شانشی آب و هوای نیمه خشکی دارد و بیش از 2،700 گیاه مختلف در این استان یافت شده است که بعضی از آن ها نادر هستند.

 

 

استان سیچوآن در نقشه کشور چین به زبان فارسی

 

استان سیچوآن با 485،000 کیلومتر مربع مساحت، یکی از استان های مشهور چین است. مرکز استان سیچوآن شهری به نام چنگدو است. در سال 2008 میلادی، زلزله ای در این استان به وقوع پیوست که در جریان آن 90،000 نفر در مناطق کوهستانی استان سیچوآن کشته شدند. در طول این زلزله شهرهای استان سیچوآن تخریب شدند و ضرر هنگفتی به این استان وارد شد. نکته جالبی که درباره استان سیچوآن وجود دارد، این است که غذاهای این استان بسیار مشهور و محبوب هستند و به خاطر ادویه های خاصی که در آن ها به کار می رود، با غذاهای دیگر مناطق چین متفاوت هستند.

 

 

استان یون‌نان در نقشه کشور چین به زبان فارسی

 

استان یون‌نان در جنوب غرب کشور چین واقع شده است. ‌مرکز استان یون‌نان، شهر کونمینگ است. مساحت استان یون‌نان حدود 394،000 کیلومتر مربع است. مساله ای که باعث منحصر به فرد شدن استان یون‌نان می شود، این است که در این استان قومیت های مختلفی زندگی می کنند که هر کدام از آن ها سنت ها و غذاهای خاص خودشان را دارند. در واقع استان یون‌نان یک استان کاملا متنوع است و به همین دلیل هم هست که جزء استان های جذاب چین محسوب می شود.

 

 

استان ژجیانگ در نقشه کشور چین به زبان فارسی

 

مرکز استان ژجیانگ شهری به نام هانگژو (هانگزو) است. مساحت استان ژجیانگ 102،000 کیلومتر مربع است. این استان به عنوان یکی از ثروتمندترین استان های چین شناخته می شود و تراکم جمعیتی در آن نیز از هر استان دیگری در چین بیشتر است. صنعت استان ژجیانگ بسیار گسترده است و تولیداتش شامل منسوجات، فلز، مبلمان، اسباب وسیله، کاغذ، ماشین و دوچرخه می شود. شهر هانگزو نیز از مشهورترین شهرهای چین به حساب می آید و از نظر توریستی نیز ارزش زیادی در چین دارد. امیدواریم این مقاله راهنمای خوبی برایتان بوده باشد.

 

۱۲ بهمن ۱۳۹۸