۰۲۱۷۴۶۳۴
نقشه استانبول به زبان فارسی

نقشه استانبول به زبان فارسی

نقشه استانبول به زبان فارسی

 

در مجموع در استانبول 39 منطقه وجود دارد که در دو بخش اروپایی و آسیایی استانبول واقع شده اند. هر کدام از مناطق استانبول حال و هوای خاص خودشان را دارند و هر کدامشان به نوعی زیبا هستند. مثلا ممکن است که یک منطقه برای خرید گزینه مناسبی باشد، دیگری شب های سرزنده جالبی داشته باشد و یکی از آن ها هم برای کسانی که می خواهند یک خانه در استانبول بخرند، مناسب باشد! جالب است که بدانید تا قبل از سال 2009 میلادی، استانبول 32 منطقه داشت. اما به خاطر افزایش جمعیت استانبول و تقاضای زیادی که برای امکانات مدرن وجود داشت، منطقه بندی استانبول تغییر پیدا کرد. در مجموع 25 تا از مناطق استانبول در بخش اروپایی و 14 تا از آن ها در بخش آسیایی استانبول واقع شده اند. بعضی از این مناطق به خاطر اماکن تاریخی، جاذبه های گردشگری و یا امکانات مدرنی که در خود جای داده اند، مشهور شده اند. اما یک سری از آن ها را خیلی از توریستان نمی شناسند و واقعا هم در طی یک سفر به استانبول نمی توانند همه آن ها را کشف کنند. ما امروز می خواهیم که هر 39 منطقه ای که در استانبول وجود دارند را به شما معرفی کنیم و آن ها را از روی  نقشه استانبول به زبان فارسی  ببینیم. پس با ما همراه باشید.

 

 

مناطق استانبول در بخش اروپایی استانبول

 

1- منطقه آرناووت کوی استانبول (Arnavutkoy): منطقه آرناووت کوی یکی از مناطق بزرگ استانبول است و نباید آن را با روستایی که با همین نام در ترکیه وجود دارد، اشتباه بگیرید. منطقه آرناووت کوی استانبول در شمال استانبول واقع شده است و در سال های اخیر، میزان سرمایه گذاری در آن سه برابر شده است! چراکه پروژه های بسیار بزرگی مثل فرودگاه استانبول و احداث کانال استانبول در آن اجرا شده اند که مسلما سرمایه گذاری زیادی را می طلبیده اند.

 

2- منطقه آوجیلار استانبول (Avcilar): منطقه آوجیلار در ابتدا یک روستای کوچک بوده است، اما بعدها به یک اقامتگاه تابستانی تبدیل شده است و در نهایت در دهه 1960 میلادی به یک شهر کارخانه ای صنعتی تبدیل شد. این روزها که سرعت تغییرات شهری در استانبول بیشتر شده است، این منطقه نیز شکل تازه ای به خودش گرفته است و در آن مجتمع های مسکونی متعددی ساخته شده است که خیلی از واحدهای آن ها برای فروش گذاشته شده اند.

 

3- منطقه باغجیلار استانبول (Bagcilar): این روزها که دسترسی مناطق استانبول به یکدیگر راحت تر شده است، منطقه باغجیلار نیز رنگ و بوی دیگری پیدا کرده است و برنامه های شهرسازی مختلفی در آن استارت خوده اند که از جمله آن ها می توان به احداث پروژه های مسکونی جدید اشاره کرد.

 

4- منطقه باغچلی ایولر استانبول (Bahcelievler): معنای تحت اللفظی نام این منطقه، "خانه های باغ دار" است. نکته ای که باید درباره این منطقه در استانبول به شما بگوییم، این است که توریستان کمتر به آن سر می زنند و در اصل جاذبه گردشگری خاصی در آن وجود ندارد. اما خود اهالی استانبول عاشق لوکیشن ایده آل آن هستند و از اقامت در آن به خاطر وسایل حمل و نقل عمومی خوبی که دارد، استقبال می کنند.

 

5- منطقه باکرکوی استانبول (Bakirkoy): منطقه باکرکوی یک منطقه مسکونی و ساحلی در استانبول است که محبوبیت خودش را مدیون مراکز خریدش است. مثلا یک مرکز خرید به نام مرکز خرید کاروسل استانبول در این منطقه وجود دارد که در سال بیش از 1 میلیون بازدیدکننده را به خود جذب می کند و مساحتش به 76،000 متر مربع می رسد.

 

6- منطقه باشاک شهیر استانبول (Basaksehir): منطقه باشاک شهیر استانبول در سال 2009 به یک منطقه مستقل تبدیل شد. این منطقه از نظر توریستی شهرت کمی در استانبول دارد و به همین دلیل هم تحت تاثیر توریستان استانبول قرار نگرفته است و پر از آپارتمان نشده است. در این منطقه بزرگترین جزیره مصنوعی ترکیه و یک پارک بسیار زیبا در آن وجود دارد که مسیرهای پیاده روی جالبی دارد و رویدادهای جالبی هم در آن برگزار می شود.

 

7- منطقه بایرام پاشا استانبول (Bayrampasa): مساحت منطقه بایرام پاشا حدودا 8 کیلومتر مربع است.این طور می گویند که این منطقه در گذشته یکی از اصلی ترین تولیدکنندگان کنگر فرنگی بوده است. البته امروزه این تجارت در منطقه بایرام پاشا استانبول وجود ندارد، اما هنوز که هنوزه یک مجسمه کنگر فرنگی در آن وجود دارد که سمبل گذشته این منطقه است.

 

8- منطقه بشیکتاش استانبول (Besiktas): منطقه بشیکتاش جایی است که یکی از موفق ترین تیم های فوتبال ترکیه به آن متعلق هستند. در این منطقه جاذبه های گردشگری متعددی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به خانه های تاریخی عثمانی و مسجد جامع اشاره کرد. از این ها گذشته، محله های جذابی مثل محله اورتاکوی و محله ببک نیز در منطقه بشیکتاش استانبول واقع شده اند.

 

9- منطقه بیلیک دوزو استانبول (Beylikduzu): اگر دلتان می خواهد که به یک جای سرسبز در استانبول بروید، باید منطقه بیلیک دوزو را برای گشت و گذار انتخاب کنید. این منطقه محله های ساحلی جذابی هم دارد و در بازار مسکن استانبول جایگاه خوبی دارد. چراکه قیمت های ملک های آن خوب است و به همین دلیل هم نقش مهمی در بازار مسکن استانبول دارد.

 

10- منطقه بی اوغلو استانبول (Beyoglu): منطقه بی اوغلو استانبول یکی از معروف ترین مناطق اروپایی استانبول است. اغلب از این منطقه به عنوان بخش جدید استانبول یاد می کنند. چراکه بهترین مراکز خرید استانبول، بهترین اماکن تفریحی استانبول، بهترین رستوران های استانبول و شلوغ ترین خیابان ترکیه (خیابان استقلال) در آن واقع شده اند. از این گذشته میدان تکسیم که معروف ترین میدان استانبول است، در منطقه بی اوغلو استانبول واقع شده است و خیابان فرانسوی استانبول و پاساژ چیچک (یکی از پاساژهای تاریخی استانبول) نیز در این منطقه از استانبول هستند.

 

11- منطقه بویوک چکمجه استانبول (Buyukcekmece): منطقه بویوک چکمجه در بخش اروپایی استانبول، مسجد سانجاکلار استانبول را در خود جای داده است که از نظر معماری ارزش بسیار زیادی دارد و با حال و هوای غار حراء ساخته شده است. این منطقه 26 کیلومتر خط ساحلی دارد و یک پل تاریخی جذاب هم دارد که توسط معمار سینان (معمار مشهور عثمانی) دیزاین شده است.

 

12- منطقه چاتالجا استانبول (Catalca): این منطقه در حومه بخش اروپایی استانبول واقع شده است و اصولا استانبولی ها به آن به چشم یک تفرجگاه برای روزهای آخر هفته شان نگاه می کنند. در این منطقه خانه های تابستانی و ویلایی متعددی وجود دارد و یک منطقه ساحلی جذاب برای گذراندن تعطیلات است.

 

13- منطقه اسنلر استانبول (Esenler): این منطقه در گذشته با نام منطقه لیتروس استانبول شناخته می شد، هیچ جاذبه گردشگری توریستی ندارد و بازار مسکن نیز در آن راکد است. به همین دلیل هم از آن مناطقی است که کمتر در مورد آن صحبت می شود و اکثر توریستان با آن آشنایی ندارند.

 

14- منطقه اسن یورت استانبول (Esenyurt): درطول ده سال گذشته، منطقه اسن یورت دستخوش تغییرات زیادی شد. در منطقه اسن یورت استانبول سرمایه گذاری های زیادی برای ساخت مراکز فرهنگی و پارک های جدید انجام شده است. در این منطقه 3 مرکز خرید ساخته شده است و یک دانشگاه بزرگ نیز در آن جای گرفته است و به همین دلیل هم خیلی از خارجی هایی که قصد خرید ملک در استانبول را دارند، این منطقه از استانبول را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنند.

 

15- منطقه ایوب استانبول (Eyup): منطقه ایوب یک منطقه اروپایی در استانبول است که مسجد سلطان ایوب که قدمتش به قرن 19 میلادی می رسد، در آن واقع شده است. این منطقه یک کافه معروف به نام کافه پیر لوتی نیز دارد که چشم انداز بی نظیری به گلدن هورن استانبول دارد و با این اوصاف، می توان گفت که منطقه ایوب استانبول یک منطقه توریستی در استانبول است. نکته مهم دیگر درباره منطقه ایوب استانبول این است که اصولا خانواده های مذهبی و مسلمان به اقامت در این منطقه علاقه زیادی نشان می دهند.

 

16- منطقه فاتح استانبول (Fatih): اکثر توریستانی که به استانبول سفر می کنند، در طول سفرشان از منطقه فاتح استانبول بازدید می کنند. منطقه فاتح استانبول همان منطقه ای است که محله تاریخی سلطان احمد در آن واقع شده است. بیشتر اماکن تاریخی استانبول در همین منطقه از استانبول واقع شده اند و محله های تاریخی دیگر استانبول مثل محله فنر و محله بالات استانبول نیز در آن جای گرفته اند.

 

17- منطقه قاضی عثمان پاشا استانبول (Gaziosmanpasa): به خاطر رشد جمعیت سریع استانبول، منطقه قاضی عثمان پاشا در سال 2009 به 3 منطقه تقسیم شد. اما هنوز که هنوزه به آن به چشم یک منطقه کلیدی نگاه می شود و آن را یک منطقه می دانند. چراکه امکانات آن به اندازه ای نیست که بتوان آن را سه منطقه مجزا و مستقل در نظر گرفت.

 

18- منطقه گون گورن استانبول (Gungoren): منطقه گون گورن استابنول یک منطقه کوچک است که فقط 11 محله دارد. این منطقه یک منطقه سنتی خانوادگی است و به همین دلیل هم جزء مناطق کمتر شناخته شده استانبول محسوب می شود. چراکه از نظر مراکز خرید، رستوران ها و امکانات تفریحی نمی تواند با دیگر مناطق استانبول رقابت کند.

 

19- منطقه کاغیت هانه استانبول (Kagithane): منطقه کاغیت هانه استانبول یکی از مناطق اروپایی استانبول است که پتانسیل رشد زیادی در آینده دارد و از نظر دسترسی و وسایل حمل و نقل عمومی هم شرایط خوبی دارد. به همین دلیل هم خیلی از افراد به خرید ملک در آن علاقه نشان می دهند و بازار ملک در آن پر رونق است.

 

20- منطقه کوچوک چکمجه استانبول (Kucukcekmece): منطقه کوچوک چکمجه یک دریاچه بزرگ با نام کوچوک چکمجه دارد و سرمایه گذاران زیادی به خاطر موقعیت مکانی خوبی که دارد، در آن سرمایه گذاری کرده اند. چراکه این منطقه در مسیر پروژه کانال استانبول قرار گرفته است. از این گذشته، دو بزرگراه تم و ای 5 در نزدیکی آن قرار گرفته اند و همین مسائل باعث محبوبیت هرچه بیشتر منطقه کوچوک چکمجه استانبول شده است.

 

21- منطقه ساریر استانبول (Sariyer): منطقه ساریر استانبول (منطقه ساری یر استانبول)، منطقه ای است که بعضی از جاذبه های گردشگری استانبول از قبیل پارک امیرگان، قلعه روملی حصاری و پارک جنگلی آربورتوم آتاتورک در آن واقع شده اند. این منطقه در کنار جنگل بلگراد استانبول واقع شده است و به خاطر زیبایی بی نظیر و حال و هوای تاریخیش ارزش بازدید را دارد.

 

22- منطقه سیلیوری استانبول (Silivri): سیلیوری 18 روستای کوچک و 8 محله را در خود جای داده است و در مرز استان کتیرداغ ترکیه واقع شده است. این منطقه از نظر توریستی خیلی معروف نیست، اما خیلی از مردم استانبول برای تفریحات تابستانی به آن مراجعه می کنند. چراکه این منطقه از استانبول 45 کیلومتر خط ساحلی دارد و برای تفریح و استراحت منطقه خوبی به حساب می آید.

 

23- منطقه سلطان غازی استانبول (Sultangazi): منطقه سلطان غازی استانبول (منطقه سلطان قاضی استانبول) در سال 2009 میلادی ساخته شده است. این منطقه 11 محله و یک روستا را در خود جای داده است و شهرتی که دارد را مدیون سیستم قنات سنگی عثمانی است که در آن واقع شده است و هنوز هم از قسمتی از آن استفاده می شود.

 

24- منطقه شیشلی استانبول (Sisli): منطقه شیشلی استانبول یکی از معروف ترین مناطق اروپایی استانبول است و محله های مشهوری مثل اسن تپه و نیشان تاشی را در خود جای داده است. این منطقه یکی از شیک ترین مناطق استانبول است و جاذبه های گردشگری جالبی مثل موزه ارتش استانبول، ورزشگاه ترک تلکام آرنا استانبول، 4 مرکز خرید و 2 تا از بلندترین برج های استانبول را در خود جای داده است.

 

25- منطقه زیتین بورنو استانبول (Zeytinburnu): خیلی از اماکن تاریخی استانبول در منطقه زیتین بورنو استانبول (منطقه زیتون بورنو استانبول) جای گرفته اند که از جمله آن ها می توان به دیوارهای شهر قدیمی قسطنطنیه اشاره کرد. این منطقه از 13 محله تشکیل شده است، اما هیچ وقت به اندازه منطقه فاتح استانبول در همسایگیش مشهور نشده است.

 

مناطق استانبول در بخش آسیایی استانبول

 

26- منطقه آدالار استانبول (Adalar): منطقه آدالار یکی از مناطق آسیایی استانبول است که معمولا از آن به عنوان جزایر پرنس استانبول یاد می کنند. این منطقه که به شکل جزیره است، به یکی از توریستی ترین مناطق استانبول تبدیل شده است و توریستان می توانند با قایق های بنادر اصلی اروپایی و آسیایی استانبول به آن دسترسی پیدا کنند. این منطقه حال و هوای کاملا متفاوتی با دیگر مناطق استانبول دارد و هیچ وسیله نقلیه ای در آن تردد نمی کند و معماری کلاسیک عثمانی جالبی دارد.

 

27- منطقه آتاشهیر استانبول (Atasehir): در منطقه آتاشهیر آسمان خراش های بسیار بلندی ساخته شده است و بدین شکل ظاهر مدرنی به خود گرفته است. این منطقه معمولا خانواده ها و دانشجویانی را به خود جذب می کند که در دانشگاه های نزدیک به این منطقه تحصیل می کنند.

 

28- منطقه بیکوز استانبول (Beykoz): اگر دوست دارید که در منطقه ای ساحلی در استانبول اقامت کنید که فضاهای سرسبز زیادی داشته باشد، اقامت در این منطقه حتما برایتان جالب خواهد بود. این منطقه در قسمت ورودی تنگه بسفر استانبول قرار گرفته است و خیلی از خانواده های ثروتمند و بنام استانبول در آن عمارت های چوبی قدیمی دارند.

 

29- منطقه چکمه کوی استانبول (Cekmekoy): این منطقه از 17 محله مجزا تشکیل شده است و 4 روستای کوچک را هم در خود جای داده است. این منطقه حال و هوای خانوادگی دارد و اصولا دانشجویان استانبول به خاطر دانشگاهی که در نزدیکی این منطقه واقع شده، به اقامت در آن علاقه نشان می دهند.

 

30- منطقه کادیکوی استانبول (Kadikoy): منطقه کادیکوی معروف ترین منطقه استانبول در بخش آسیایی است. به همین خاطر توریستان متعددی در تور استانبول از منطقه کادیکوی استانبول دیدن می کنند تا هم از شب های سرزنده آن برای تفریح استفاده کنند و هم بازار ماهی فروش های معروف آن را از نزدیک ببینند. نکته جالب درباره این منطقه این است که خیابان بغداد (یکی از لوکس ترین و مشهورترین خیابان های خرید جهان) در آن واقع شده است و از این گذشته، ایستگاه نوستالژیک قطار حیدرپاشا نیز در آن قرار گرفته است.

 

31- منطقه کارتال استانبول (Kartal): کارتال در زبان ترکی به معنای "عقاب" است. قرار است که به همین زودی ها پروژه های خوبی مثل مراکز خرید جذاب و همین طور مجتمع های مسکونی، آموزشی و درمانی متعددی در آن احداث شوند و از این گذشته سیستم حمل و نقل عمومی آن نیز بهبود پیدا کند.

  

33- منطقه پندیک استانبول (Pendik): منطقه پندیک فاصله زیادی با مرکز شهر استانبول دارد، اما در دهه 1970 میلادی مقامات آن تصمیم گرفتند که کم کم همه نوع امکانات رفاهی را در آن تعبیه کنند. از مهمترین و شاخص ترین اماکن آن می توان به فرودگاه صبیحه گوکچن استانبول و پیست استانبول پارک (پیست اتومبیلرانی فرمول یک استانبول) اشاره کرد.

 

34- منطقه سانجاک تپه استانبول (Sancaktepe): با اینکه این منطقه با ماشین حدود 40 دقیقه با ساحل فاصله دارد، اما باز هم محبوبیت خودش را بین خریداران ملک در استانبول حفظ کرده است. به این خاطر که این منطقه، محوطه های سرسبز متعددی دارد و با اینکه یکی از مناطق پرچمعیت ترین و بزرگترین شهر ترکیه یعنی استانبول است، اما از نظر سرسبزی هیچ کم و کاستی ندارد.

 

35- منطقه سلطان بیلی استانبول (Sultanbeyli): این منطقه تا سال 1945 میلادی، یک زمین کشاورزی بوده است. اما از آن زمان به بعد کم کم از یک روستای کوچک به یک منطقه حومه ای برای اقامت قشر کارگر تبدیل شد. این منطقه 15 محله ساده دارد و محیط آن کاملا سنتی و خانوادگی است.

 

36- منطقه شیله استانبول (Sile): خیلی از مردم ترکیه که اهل شهرهای بزرگ ترکیه هستند، در این منطقه از استانبول یک خانه ویلایی دارند. این منطقه سواحل زیبا، یک بندر جذاب و یک سری رستوران ساحلی دارد و همه این ها با هم باعث شده است که منطقه شیله استانبول به یک اقامتگاه تابستانی برای اهالی ترکیه تبدیل شود و جمعیت آن در طول تابستان از همیشه بیشتر شود.

 

37- منطقه توزلا استانبول (Tuzla): منطقه توزلا استانبول یکی از مناطق بخش آسیایی استانبول است که بعضی از اهالی مرکز شهر استانبول در آن ویلای تابستانی دارند و در روزهای تعطیل برای استراحت و دوری از شلوغی همیشگی شهر استانبول به آن پناه می برند.

 

38- منطقه عمرانیه استانبول (Umraniye): منطقه عمرانیه یکی از تمیزترین و پاک ترین مناطق استانبول است. در این منطقه از استانبول نیز سرمایه گذاری های متعددی برای بهتر شدن سیستم حمل و نقل عمومی، بهبود وضعیت جاده ها و خیابان ها و افزایش تعداد مراکز خرید و رستوران های آن انجام شده است و همین مساله باعث شده که بازار مسکن نیز در آن رونق پیدا کند.

 

39- منطقه اسکودار استانبول (Uskudar): نکته ای که باید درباره منطقه اسکودار استانبول به شما بگوییم این است که علی رغم اینکه منطقه اسکودار استانبول یک منطقه شلوغ و پرجمعیت است، اما باز هم مورد توجه خریداران ملک در استانبول قرار می گیرد و افراد زیادی به خرید ملک در آن علاقه نشان می دهند.

 

 

آژانس هواپیمایی زیما سفر  با تکیه بر سالها تجربه خود در اجرای تور استانبول و چارتر روزانه در مسیر استانبول آماده ارائه خدمت میباشد , شما مسافرین عزیز میتوانید در سایت زیما سفر پکیج های تور استانبول و آفر های  توراستانبول  را با مناسب ترین قیمت مشاهده نمایید.

۲۲ اسفند ۱۳۹۸