۰۲۱۷۴۶۳۴
همه چیز درباره شب های سفید سنت پترزبورگ

همه چیز درباره شب های سفید سنت پترزبورگ

امتیار دهید:

۴.۸ از ۱۵۰۰ امتیاز

همه چیز درباره شب های سفید سنت پترزبورگ

 

روسیه به خاطر مجاورتی که با مدار قطب شمال دارد، در یک بازه زمانی خاص در فصل تابستان با یک پدیده طبیعی رو به رو می شود که با نام شب های سفید سنت پترزبورگ شناخته می شود. هر ساله در این بازه زمانی، یک پدیده طبیعی در بعضی از شهرهای روسیه (مخصوصا در سنت پترزبورگ) اتفاق می افتد که بر اثر آن طول شب ها بسیار کاهش پیدا می کند. تا جایی که می توان گفت تقریبا در کل شبانه روز هوا روشن باقی می ماند و در یک سری ساعات کوتاه، به اصطلاح شب می شود. اما در طول آن ساعت های به اصطلاح شب، باز هم هوا مهتابی باقی می ماند و هیچ وقت هوا کاملا تاریک نمی شود. حالا فکرش را بکنید که در کشوری که زمستان های طولانی و سرد و تاریکی دارد، این پدیده چه موهبتی تلقی می شود! پس جای تعجبی ندارد که در این بازه زمانی، جذاب ترین و هیجان انگیزترین فستیوال های و جشنواره های روسیه در  تور سنت پترزبورگ  برپا می شوند و مردم روسیه و همین طور توریستان متعددی از سایر کشورهای جهان برای جشن گرفتن شب های سفید سنت پترزبورگ به این شهر زیبا سفر می کنند. با زیما سفر همراه باشید تا شما را بیشتر با شب های سفید سنت پترزبورگ آشنا کنیم و به شما بگوییم که  شب های سفید سنت پترزبورگ  دقیقا چه زمانی اتفاق می افتند و در طول آن در شهر سنت پترزبورگ دقیقا چه خبر می شود!

 

 

 

شب های سفید چیست؟

 

"شب های سفید" یک پدیده طبیعی است که در ماه های تابستانی سال در حوالی هر دو قطب یعنی شمال مدار قطب شمال و جنوب مدار قطب جنوب اتفاق می افتد. بر اثر این پدیده طبیعی، در مدت حدودا 2 ماه از تابستان، خورشید هیچ وقت به صورت کامل غروب نمی کند. کشورهایی که این پدیده برایشان اتفاق می افتد، کشورهای فنلاند، گرینلند، ایسلند، نروژ، کانادا و آمریکا (در بخش آلاسکا) هستند. در هر کدام از این کشورها، به نوعی این پدیده را جشن می گیرند. اما در هیچ کدام از این کشورها به اندازه سنت پترزبورگ این جشن جدی گرفته نمی شود. در واقع در سنت پترزبورگ جشن بزرگتری برای شب های سفید برگزار می شود و در آن، کل شب های سفید به یک فستیوال بزرگ به نام فستیوال شب های سفید سنت پترزبورگ تبدیل شده است.

 

 

فستیوال شب های سفید سنت پترزبورگ چیست؟

 

فستیوال شب های سفید سنت پترزبورگ یک جشنواره فرهنگی بسیار جذاب است که هر ساله در سنت پترزبورگ برگزار می شود. در این جشنواره برنامه های تفریحی و هنری مختلف از برنامه های باله گرفته تا برنامه های اپرا، برنامه های موسیقی کلاسیک و هر برنامه هنری دیگری، اجرا می شود و بعضی از محبوب ترین شخصیت های هنری جهانی در آن به اجرای برنامه های تفریحی می پردازند. این برنامه ها تقریبا به مدت 2 ماه در سنت پترزبورگ اجرا می شوند و یک عالمه کنسرت جذاب و رویدادهای هیجان انگیز در سنت پترزبورگ برگزار می شود. از طرفی، در شب های سفید سنت پترزبورگ ورودی خیلی از موزه ها و گالری های هنری سنت پترزبورگ رایگان می شود و موزه های سنت پترزبورگ در بیشتر ساعت های شبانه روز به روی عموم باز باقی می مانند. جالب است که بدانید خیلی از جذاب ترین و معروف ترین موزه های سنت پترزبورگ در رویداد شب های طولانی موزه های سنت پترزبورگ شرکت داده می شوند. همان طور که گفته شد، در این رویداد ورودی موزه های سنت پترزبورگ رایگان می شود و بعضی از آن ها به صورت شبانه روزی و بعضی از آن ها با تعطیلی کوتاه مدت در طول شبانه روز به توریستان سرویس می دهند.

 

 

چه تفریحاتی در فستیوال شب های سفید سنت پترزبورگ وجود دارد؟

 

تفریحات فستیوال شب های سفید سنت پترزبورگ فقط محدود به تفریحات فرهنگی و هنری نمی شود. در طول این فستیوال برنامه های تفریحی و رویدادهای بسیار متنوعی برگزار می شود که از جمله آن ها می توان به جشن اسکارلت سیلز اشاره کرد. جشن اسکارلت سیلز جشنی است که در اصل در طول شب های سفید سنت پترزبورگ برای فارغ التحصیلان دبیرستان جشن گرفته می شده است. اما این روزها به یک جشن بسیار بزرگ و عمومی تبدیل شده است که همه مردم در آن شرکت می کنند تا هم آتش بازی های جالب آن را تماشا کنند و هم در کنسرت روباز آن شرکت کنند. علاوه بر این، یک سری کارناوال های جذاب نیز در سطح شهر سنت پترزبورگ در طول شب های سفید سنت پترزبورگ برپا می شوند که هر کدامشان در نوع خودشان جالب و دیدنی هستند. از طرفی یک سری نمایش های جذاب در میدان کاخ سنت پترزبورگ اجرا می شوند که معمولا توسط گروه های هنری معروف بین المللی برنامه ریزی می شوند و بسیار جالب و دیدنی هستند. حتی یک فستیوال بین المللی جاز نیز در طول شب های سفید سنت پترزبورگ برگزار می شود که در آن هنرمندان روسیه ای و بین المللی به روی صحنه می روند و توریستان زیادی در برنامه های آن ها شرکت می کنند. این را هم بگوییم که فستیوال بین المللی جاز سنت پترزبورگ معمولا از 15 ژوئن تا 1 جولای (26 خرداد تا 11 تیر) برگزار می شود.

 

 

تاریخ دقیق شب های سفید سنت پترزبورگ

 

شب های سفید سنت پترزبورگ تقریبا از اواخر ماه می (اوایل خرداد) شروع می شوند و تا اواخر ماه جولای (اواخر ماه تیر و اوایل ماه مرداد) ادامه پیدا می کنند. در واقع هر سال ممکن است که یکی دو روز، تاریخ دقیق شب های سفید سنت پترزبورگ جا به جا شود. مثلا در سال 2020  پدیده شب های سفید سنت پترزبورگ از 22 می (2 خرداد) تا 21 جولای (31 تیر) اتفاق می افتد. البته لازم به ذکر است که معمولا در سنت پترزبورگ در تاریخ 11 ژوئن تا 2 جولای (22 خرداد تا 12 تیر)، شب ها از شب های سفید دیگر روشن تر می شوند. در واقع باید بگوییم که دراین بازه زمانی، شما می توانید شب های سفید سنت پترزبورگ را بهتر درک کنید.

 

 

زیما سفر مجری مستقیم تورهای روسیه.

۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۹

نظرات کاربران