۰۲۱۷۴۶۳۴
نقشه کامل و جامع کشور ترکیه به فارسی

نقشه کامل و جامع کشور ترکیه به فارسی

امتیار دهید:

۴.۸ از ۱۵۰۰ امتیاز

نقشه کامل و جامع کشور ترکیه

 

اگر شما هم قصد سفر زمینی در ترکیه را دارید، بهتر است قبل از اینکه بار سفر ببندید، با  نقشه ترکیه  آشنا شوید. ما در ادامه شما را به طور کامل با نقشه ترکیه آشنا می کنیم، درباره مناطق مختلف ترکیه به شما توضیح می دهیم و شما را با استان های ترکیه آشنا می کنیم. با ما در  آژانس مسافرتی زیما سفر  همراه باشید.

 

 

درباره ترکیه

 

ترکیه مساحتی حدود 800،000 کیلومتر مربع و چند شهر توریستی معروف از جمله استانبول، آنتالیا، آنکارا، کوش آداسی، مارماریس، دیدیم و بدروم را در خود جای داده است. پایتخت ترکیه شهری به نام آنکارا است و بزرگترین شهرهای آن به ترتیب استانبول، آنکارا و ازمیر هستند. این کشور با 8 کشور دیگر به نام های بلغارستان، یونان، گرجستان، ارمنستان، آذربایجان، عراق، سوریه و ایران هم مرز است و به خاطر اینکه در دو قاره مختلف آسیا و اروپا جای گرفته است، موقعیت استراتژیکی خاصی دارد.

 

مناطق مختلف ترکیه

 

ترکیه به 7 منطقه مختلف تقسیم بندی شده است و استان های مختلف آن بنا بر آب و هوا، لوکیشن، پوشش گیاهی و جانوری و پارامترهای دیگر در هر کدام از این بخش ها جای گرفته اند. این بخش ها عبارتند از منطقه مارمارا، منطقه دریای سیاه، منطقه آناتولی مرکزی، منطقه جنوب شرقی آناتولی، منطقه آناتولی شرقی، منطقه اژه و منطقه مدیترانه. از میان همه این مناطق، منطقه آناتولی شرقی با 171،000 کیلومتر مربع از همه بزرگتر و منطقه جنوب شرقی آناتولی با 61،000 کیلومتر مربع از همه کوچک تر است. در هر کدام از این مناطق یک سری از استان های ترکیه جای گرفته اند که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا می شوید.

 

 

منطقه مارمارا ترکیه

 

منطقه مارمارا که در شمال غربی ترکیه قرار گرفته است، استانبول به عنوان بزرگترین، شلوغ ترین و پرجمعیت ترین شهر ترکیه را در خود جای داده است. این منطقه از سمت جنوب در همسایگی منطقه اژه و از شرق در همسایگی دریای سیاه جای گرفته است و با یونان و بلغارستان هم مرز است. استانبول مرکز تجاری، تحصیلی، اقتصادی و گردشگری این منطقه در ترکیه محسوب می شود. اما در سال های اخیر استان بورسا در این منطقه نیز محبوبیت زیادی پیدا کرده است و دلیل این مساله هم این است که در قیمت ملک در بورسا بسیار پیایین است. لازم به ذکر است که استانبول اماکن تاریخی و دیدنی متعددی را در خود جای داده است و دلیل این مساله هم این است که عثمانیان در گذشته در این منطقه حکومت می کرده اند. ضمنا در منطقه مارمارا ترکیه یک کوهستان به نام اولوداغ هم وجود دارد که یک پیست اسکی معروف دارد. از این گذشته، یک استان به نام بولو هم در منطقه مارمار ترکیه وجود دارد که طبیعت بی نظیری دارد و حال و هوایش زمین تا آسمان با شلوغی های شهری مثل استانبول متفاوت است.

 

منطقه اژه ترکیه

 

منطقه اژه طولانی ترین خط ساحلی ترکیه را در خود جای داده است و نام گذاریش بر این اساس انجام شده است که در ساحل دریای اژه قرار گرفته است. این منطقه 3 استان مرکزی و بسیار محبوب دارد که با نام های استان آیدین، استان ازمیر و استان موگلا شناخته می شوند و اصولا خارجی ها به خرید ملک در آن ها علاقه زیادی نشان می دهند.از معروف ترین شهرهای این منطقه در ترکیه می توان به کوش آداسی، دنیزلی، پاموک کاله، شهر باستانی افسوس، دیدیم، بدروم و ازمیر اشاره کرد. خوب است این را هم بدانید که ازمیر به عنوان سومین شهر بزرگ ترکیه و مروارید اژه شناخته می شود و مرکز پزشکی و دانشگاهی ترکیه به شمار می آید.

 

 

منطقه مدیترانه ترکیه

 

منطقه مدیترانه ترکیه که ساحل جنوبی ترکیه را در بر گرفته است، از نظر گردشگری محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است. از معروف ترین شهرهای این منطقه در ترکیه، شهر آنتالیا است که همه ساله توریستان زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب می کند.  در واقع منطقه آنتالیا از مناطق کوچکی تشکیل شده است که هر کدام محبوبیت خاص خودشان را دارند. از جمله این مناطق می توان به کمر، بلک، سیده و لارا اشاره کرد. ضمنا آلانیا نیز در منطقه مدیترانه ترکیه قرار گرفته است و آن هم مشهوریت بسیار زیادی دارد. ضمنا فتحیه نیز در این منطقه محبوب در ترکیه واقع شده است و مارماریس نیز درست در مرز منطقه اژه و مدیترانه جای گرفته است. با این اوصاف می توان گفت که منطقه مدیترانه قلب توریستی کشور ترکیه محسوب می شود و از نظر صنعت گردشگری رشد قابل توجهی در سال های اخیر داشته است. جالب است که بدانید در این منطقه در ترکیه یک راه طولانی 516 کیلومتری به نام لیسیان نیز وجود دارد که در طول آن اماکن تاریخی و باستانی متعددی وجود دارد. در کل از مزایای منطقه مدیترانه در ترکیه، می توان به آرامش منطقه، آب و هوای خوب و قیمت پایین ملک در آن اشاره کرد.

 

منطقه دریای سیاه ترکیه

 

منطقه دریای سیاه ترکیه که کل ساحل شمالی ترکیه را به خود اختصاص داده است، در سال های اخیر شاهد رشد زیادی بوده است و اخیرا نظر توریستان خاورمیانه را به خود جذب کرده است. استان هایی مثل ترابزون یکی از استان های معروف منطقه دریای سیاه ترکیه است که اصولا مردم کویت، مردم عراق و دیگر کشورها به خرید ملک در آن علاقه نشان می دهند. لازم به ذکر است که این منطقه طبیعت سرسبز و خوبی دارد و پر از آبشارهای زیبا و اماکن دیدنی و جاذبه های گردشگری است. ضمنا شهر ریزه به عنوان مرکز چای ترکیه و آماسیا به عنوان یک منطقه تاریخی معروف با خانه های قدیمی عثمانی نیز در منطقه دریای سیاه ترکیه قرار گرفته اند.

 

منطقه آناتولی مرکزی

 

منطقه آناتولی مرکزی همان طور که از نامش پیداست، در قلب کشور ترکیه واقع شده است و مزیت های زیادی دارد. اول اینکه شهر آنکارا به عنوان پایتخت ترکیه در این منطقه واقع شده است و حتی مقبره آنتی کبیر (مقبره آتاتورک به عنوان موسس جمهوری ترکیه) در این منطقه قرار گرفته است. ضمنا شهر قونیه که مقبره مولانا را در خود جای داده است، در منطقه آناتولی مرکزی واقع شده است و علاوه بر این ها، منطقه کاپادوکیا که منطقه بسیار زیبا و توریستی است، نیز در منطقه آناتولی مرکزی واقع شده است.

 

 

منطقه آناتولی شرقی

 

منطقه آناتولی شرقی که بیشتر مساحت حوزه شرقی ترکیه را به خودش اختصاص داده، استان اورزوروم، شهر کارس (با معماری به خصوص روسیه ای) و شهر آنی (شهر 1001 کلیسا) را در خود جای داده است. ضمنا شهر وان نیز در منطقه آناتولی شرقی واقع شده است و اصولا ایرانیان برای خرید ارزان به آن سفر می کنند. جالب است که بدانید وان به خاطر صبحانه های بی نظیری که دارد، به خاطر مراکز خرید و بازارهای ارزان و به خاطر داشتن دریاچه وان به عنوان بزرگترین دریاچه ترکیه معروف شده است. لازم به ذکر است که منطقه آناتولی شرقی 18% از مساحت ترکیه را به خودش اختصاص داده است و 6،500،000 نفر جمعیت دارد. اما با این حال به نسبت مناطق دیگر ترکیه، خیلی مدرن نیست و حال و هوای آن روستایی باقی مانده است. این را هم خوب است بدانید که زمستان های منطقه آناتولی شرقی طولانی تر و سردتر هستند. نکته دیگر اینکه منطقه آناتولی شرقی ساحل هم ندارد، اما از نظر فرهنگی، تاریخی و تنوع خورد و خوراک، منطقه قابل توجهی است.

 

منطقه جنوب شرقی آناتولی

 

همان طور که گفته شد، این منطقه کوچکترین منطقه ترکیه است و استان هایی مثل دیاربکر، ماردین، سانلیورفا و گازیانتپ را در خود جای داده است. این استان ها از نظر تاریخی و فرهنگی بسیار غنی هستند و غذاهای بسیار خوشمزه ای هم دارند. این منطقه با کشور سوریه هم مرز است و به همین دلیل این روزها توریستان به این منطقه در ترکیه سفر نمی کنند. ضمنا استان بتمن و شهر باستانی حسن کیف نیز در منطقه جنوب شرقی آناتولی قرار گرفته اند. خوب است این را هم بدانید که در گازیانتپ بهترین آجیل ها تولید می شود و ضمنا باقلواهای بی نظیری هم دارد. از طرفی سانلیورفا به عنوان محل زندگی پیامبر ابراهیم شناخته می شود و ماردین نیز به خاطر معماری باستانی بی نظیری که دارد، معروف شده است. گذشته از این ها، در این منطقه جایی به نام گوبکلی تپه نیز وجود دارد که باستان شناسان عقیده دارند، قدیمی ترین سکونتگاه بشریت است. علاوه بر این یک کوه با نام کوه نمرود نیز در منطقه جنوب شرقی آناتولی وجود دارد که قله آن پر از مجسمه است و به عنوان یکی از خاص ترین جاذبه های گردشگری ترکیه شناخته می شود.

 

 

زیما سفر مجری مستقیم تورهای ترکیه.

۰۷ تیر ۱۳۹۹

نظرات کاربران