۰۲۱۷۴۶۳۴
موزه فرش آذربایجان در باکو

موزه فرش آذربایجان در باکو

امتیار دهید:

۴.۸ از ۱۵۰۰ امتیاز

موزه فرش آذربایجان در باکو

 

فرش بافی یکی از هنرهای ارزشمند مردم آذربایجان است و جزء جدا نشدنی فرهنگ و تاریخ آذربایجان محسوب می شود. با این حساب جای تعجبی ندارد که در شهر باکو به عنوان پایتخت آذربایجان، یک موزه فرش وجود داشته باشد. امروز می خواهیم با هم به موزه فرش آذربایجان در باکو سر بزنیم و با هم یک بازدید مختصر از آن داشته باشیم. با زیما سفر همراه باشید تا این موزه دیدنی را با هم ببینیم و بررسی کنیم.

 

 

درباره موزه فرش آذربایجان در باکو

 

موزه فرش آذبایجان در سال 1967 میلادی تاسیس شده است و قدیم ها در مسجد جامع باکو در شهر قدیمی باکو واقع شده بود. اما در سال 1991 آن را به موزه لننی در خیابان نفتچیلار باکو منتقل کردند و در نهایت در سال 2014 آن را در یک ساختمان نوساز و جدید در کنار یک پارک ساحلی برپا کردند. این ساختمان جدیدی که از آن صحبت می کنیم، ساختمانی است که به شکل یک فرش رول شده طراحی و ساخته شده است و اکنون محل موزه فرش آذربایجان در باکو است.

 

 

درباره کلکسیون جالب موزه فرش آذربایجان در باکو

 

موزه ملی فرش آذربایجان در باکو بزرگترین کلکسیون فرش های آذربایجانی را در خود جای داده است که قدمت بعضی از فرش ها به قرن 17 میلادی می رسد. ضمنا به جز فرش، کلکسیون های دیگری هم در موزه فرش آذربایجان در باکو نگهداری می شوند که از جمله آن ها می توان به کاشی های قدیمی، صنایع دستی، چراغ های نفتی، آثار هنری گلدوزی شده و همین طور زیورآلات اشاره کرد. حتی یک مرکز تحقیقاتی هم در موزه فرش آذربایجان در باکو وجود دارد که در آن در مورد هنر سنتی فرش بافی تحقیق و موشکافی می شود.

 

 

طبقه اول موزه فرش آذربایجان در باکو

 

در طبقه اول موزه فرش آذربایجان در باکو یک تایم لاین وجود دارد که با کمک آن می توانید با رشد و پیشرفت هنر فرش بافی در تاریخ آذربایجان آشنا شوید. در این طبقه از موزه فرش باکو می توانید از اولین و ساده ترین حصیرهای بافته شده آذربایجانی تا فرش های پیچیده و زیبا دیدن کنید و روند تحول فرش های آذربایجانی را به چشم ببینید. حتی می توانید در این طبقه یک سری ابزارآلات فرش بافی را از نزدیک ببینید و بدین شکل بیشتر با هنر فرش بافی آشنا شوید.  

 

 

طبقه دوم موزه فرش آذربایجان در باکو

 

طبقه دوم موزه فرش آذربایجان درباکو پر از فرش هایی است که به گروه های مختلفی تقسیم بندی شده اند. در این طبقه می توانید با ریزه کاری های موجود در فرش های آذربایجان آشنا شوید و انواع فرش های آذربایجانی و طرح های مختلف آنها را بشناسید. اگر از طبقه دوم موزه فرش آذربایجان در باکو دیدن کنید، متوجه می شوید که در فرش های آذربایجانی نشانه هایی از اژدها، درخت زندگی و طرح های اسلامی دیده می شود. ضمنا در این طبقه می توانید از یک فرش زیبا به نام فرش آجداهالی نیز دیدن کنید که متعلق به قرن 17 میلادی است و قدیمی ترین فرش موزه فرش باکو محسوب می شود.

 

 

طبقه سوم موزه فرش آذربایجان در باکو

 

در نهایت وقتی به طبقه سوم موزه فرش آذربایجان در باکو بروید، می توانید با فرش های مدرن آذربایجانی آشنا شوید و ببینید که فرش های آذربایجانی در قرن 19، 20 و 21 میلادی چه تغییراتی کرده اند. در بین فرش های این طبقه می توانید فرش هایی از لطیف کریموف که یک طراح فرش بوده و نقش مهمی در تاسیس موزه فرش آذربایجان داشته را نیز از نزدیک ببینید.

 

 

 

نکات کاربردی در مورد بازدید از موزه فرش آذربایجان در باکو

 

قیمت بلیط موزه فرش آذربایجان در باکو برای بزرگسالان 7 منات آذربایجان، برای دانش آموزان 3 منات آذربایجان و برای کودکان زیر 6 سال رایگان است. موزه فرش باکو در روزهای وسط هفته از ساعت 10 صبح تا 6 بعد از ظهر و در روزهای شنبه و یکشنبه از ساعت 10 صبح تا 8 شب باز است. لازم به ذکر است که موزه فرش آذربایجان در باکو در روزهای دوشنبه تعطیل است و شما در این روز نمی توانید در  تور باکو  از آن بازدید داشته باشید.

همان طور که با خواندن این مطلب متوجه شدید، موزه فرش آذربایجان در باکو یک موزه بسیار دیدنی و جالب است که بازدید از آن می تواند برای شما هم جالب باشد. توصیه ما به شما این است که اگر اهل هنر هستید و اتفاقا به هنر فرش بافی نیز علاقه دارید، بازدید از این موزه زیبا در تور باکو را از دست ندهید و حتما سری به این موزه جالب در شهر باکو بزنید.

 

 

ابتدا تورهای خارجی و داخلی را از آژانس هواپیمایی زیما سفر استعلام قیمت بگیرید!


آژانس مسافرتی زیما سفر مجری مستقیم و برگزارکننده با تجربه تور باکو و تور آذربایجان است و همکاران با حوصله و باتجربه ما با لبخند پاسخوگی شما عزیزان هستند.

برای رزرو تور ارزان باکو و تورهای خارجی حتما از  آژانس مسافرتی زیما سفر  استعلام قیمت داشته باشید و بعد برای خرید تور خود اقدام کنید.

۱۵ تیر ۱۳۹۹

نظرات کاربران