۰۲۱۷۴۶۳۴
مکان های تاریخی استانبول

مکان های تاریخی استانبول

امتیار دهید:

۴.۸ از ۱۵۰۰ امتیاز

استانبول مهد تمدن هاست. شهری که در طول تاریخ برای بیش از 1500 سال پایتخت رومیان، بیزانسیان و عثمانیان بوده است. شهری که به هر سوی آن که نگاه میکنید، جلوه ای از این تاریخ عظیم و باشکوه را به چشم می بینید. شهری که نمی توان تاریخ را از آن جدا کرد و اماکن تاریخی آن جزئی از هویتش هستند. با زیما سفر همراه باشید تا نگاهی به مکان های تاریخی استانبول بیندازیم و ببینیم که این امپراتوری های مختلف چه یادگاری هایی از خودشان در این شهر به جا گذاشته اند.

مساجد و کلیساهای تاریخی

یکی از یادگاری های تاریخی که در استانبول به جا مانده است، اماکن مذهبی است که یا کاربری مسجد و یا کاربری کلیسا داشته اند. نکته جالبی که باید درباره مساجد و کلیساهای تاریخی استانبول به شما بگوییم، این است که خیلی از اماکن مذهبی که ما آن ها را به عنوان مسجد می شناسیم، در حقیقت کلیساهایی بوده اند که به دستور فرمانروایان عثمانی و بعد از فتح قسطنطنیه توسط آن ها به مسجد تغییر کاربری داده اند. ضمنا بعضی از این مساجد حالا به موزه تبدیل شده اند و هر کدامشان از نظر معماری و ظرافت هنری یک دنیا ارزش دارند. در این میان اماکن مذهبی مثل مسجد سلیمانیه، مسجد سلطان احمد، مسجد ایاصوفیه و کلیسا چورا از بقیه مشهورتر شده اند. به شما توصیه می کنیم که اگر می خواهید از تاریخ غنی و باشکوه استانبول مطلع شوید و بیشتر با تاریخ پر فراز و نشیب این شهر آشنا شوید، یک سر به منطقه فاتح بزنید چراکه بیشتر اماکن تاریخی استانبول در همین محله قرار گرفته اند که از جمله آن ها می توان به مسجد سلیمانیه، مسجد سلطان احمد و مسجد ایاصوفیه اشاره کرد. گفتنی است که محله سلطان احمد در منطقه فاتح مرکز تاریخی این شهر محسوب می شود. حالا برای اینکه کمی بیشتر با حال و هوای مساجد و کلیساهای تاریخی استانبول آشنا شوید، چند تا از مهمترین های آن ها را به شما معرفی می کنیم تا شما هم ببینید که چرا تا این اندازه تاکید داریم که بازدید از آن ها می تواند تجربه بسیار جالبی هم برای شما و هم برای تمامی همسفران تان باشد.

مساجد و کلیساهای تاریخی ، زیما سفر

مسجد سلیمانیه

نکته جالبی که باید درباره مسجد سلیمانیه به عنوان یکی از خاص ترین مساجد استانبول در دوران عثمانیان به شما بگوییم، این است که این مسجد جزئی از یک مجموعه بوده است که هم برای مقاصد فرهنگی و هم برای مقاصد مذهبی ساخته شده بوده است. در واقع باید بگوییم که مسجد سلیمانیه یکی از مهمترین اماکن تاریخی استانبول است و یک بخش مهم از فرهنگ و تاریخ مردم ترکیه محسوب می شود.

مسجد سلیمانیه ، زیما سفر

مسجد سلطان احمد

مسجد سلطان احمد که احتمالا بیشتر مسافران تور استانبول آن را به نام مسجد آبی میشناسند، مسجدی است که از نظر شکل و شمایل و معماری جالبش همیشه نظر همه را به خود جلب می کند. دلیلش این است که این مسجد کاشی کاری های بسیار خاصی دارد که همگی به رنگ آبی هستند و مجموع آن ها به علاوه نور طبیعی که وارد مسجد می شود، باعث ایجاد یک شاهکار شده است! نکته اینجاست که هر کسی که در این مسجد حضور پیدا می کند، فارغ از اینکه چه دین و چه اعتقادی داشته باشد، حال و هوای روحانی آن را درک می کند و آرامش با وجودش عجین می شود.

مسجد سلطان احمد ، زیما سفر

مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه که با نام های کلیسای ایاصوفیه و همین طور موزه ایاصوفیه نیز شناخته می شود، یک جاذبه گردشگری در استانبول است که همیشه نام آن در لیست مهمترین اماکن تاریخی استانبول ذکر می شود. بنایی که تاریخ بلندبالای این شهر را می توان در آن به چشم دید! چراکه این بنا در سال 537 میلادی و در زمان بیزانسیان ساخته شده است و بعدها در زمان عثمانیان کاربری مسجد پیدا کرده است. بعد از آن هم در سال 1934 میلادی به یک موزه تبدیل شد و حالا ما آن را به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری ترکیه می شناسیم.

مسجد ایاصوفیه ، زیما سفر

کلیسا چورا

یکی دیگر از یادگارهای دوران بیزانس در استانبول، کلیسایی است که با نام کلیسای چورا شناخته می شود. این بنای زیبا و ارزشمند که حالا به موزه تبدیل شده، به خاطر کاشی کاری های جالبش معروف شده است و معمولا هر کسی که از آن بازدید می کند، به شوق دیدن این کاشی کاری ها و کشف داستان هایی که در تصاویر موجود در آن ها نقل شده اند، این کلیسا را برای بازدید انتخاب می کند.

کلیسا چورا ، زیما سفر

کاخ ها و بناهای مهم تاریخی

از کلیساها و مساجد تاریخی استانبول که بگذریم، می بینیم که در این شهر تا دلتان بخواهد کاخ ها و بناهای مهم تاریخی دیگر وجود دارد. دلیلش هم این است که همان طور که گفته شد، استانبول برای بیش از 1500 سال محل حکمرانی امپراتورها بوده است و مشخص است که فرمانروایان، علی الخصوص حاکمان عثمانی در آن گذران زندگی می کرده اند و کاخ ها و قصرهایی در این شهر داشته اند. گذشته از این کاخ ها، یک سری برج ها و قلعه ها و اماکن تاریخی دیگر هم در این شهر وجود دارد که آن ها نیز ارزش زیادی دارند و جزئی از فرهنگ و تاریخ این شهر بزرگ در ترکیه محسوب می شوند. در واقع هر کدام از این کاخ ها و هر کدام از این بناهای تاریخی حکایت های زیادی برای گفتن دارند که تنها راه فهمیدنشان این است که خودتان با پای خودتان به تک تک آن ها مراجعه کنید تا با بازدید از هر کدامشان یک پنجره به روی تاریخ استانبول برایتان باز شود. حالا که صحبت به اینجا رسید، بد نیست که با هم با چند تا از مهمترین کاخ های استانبول و بناهای تاریخی آن آشنا شویم:

 کاخ ها و بناهای مهم تاریخی ، زیما سفر

کاخ چراغان

کاخ چراغان که حالا که به یک هتل فاخر به نام هتل چراغان پالاس کمپینسکی تبدیل شده است، قصر بسیار زیبایی است که در حاشیه تنگه بسفر قرار گرفته است. با این حساب می توان گفت که هر کسی که در این هتل 5 ستاره اقامت کند، می تواند زندگی به سبک شاهان عثمانی را در استانبول تجربه کند.

کاخ چراغان ، زیما سفر

کاخ دلما باغچه

کاخ دلما باغچه که در قرن 19 میلادی و توسط عثمانیان ساخته شده، یکی دیگر از قصرهای زیبای عثمانی در استانبول است و آن هم جزء جالب ترین و دیدنی ترین اماکن تاریخی استانبول محسوب می شود. این را هم بگوییم که این کاخ به قدری زیبا و جذاب است که از آن به عنوان یکی از خاص ترین و مجلل ترین جاذبه های گردشگری دنیا یاد می کنند.

کاخ دلما باغچه ، زیما سفر

برج گالاتا

برج گالاتا به عنوان یکی از قدیمی ترین و بلندترین برج های استانبول، یادگاری از سال 1348 میلادی است و قدمت تاریخی بسیار زیادی دارد. این برج زیبا با 63 متر ارتفاع چشم انداز بی نظیری به شهر قدیمی استانبول دارد و به عنوان یکی از بناهای نمادین این شهر شناخته می شود.

 برج گالاتا ، زیما سفر

کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی به عنوان قصری که برای حدود 400 سال یا دقیق تر بگوییم از سال 1478 تا 1856 میلادی محل زندگی و حکومت شاهان عثمانی بوده، ارزش بازدید را دارد. این کاخ که حالا در آن یک موزه نیز قرار گرفته است، بنایی است که با بازدید از آن می توانید اطلاعات بسیار جالبی درباره عثمانیان و سبک زندگی شاهان آن دوره کسب کنید.

کاخ توپکاپی ، زیما سفر

قلعه روملی حصار

قلعه روملی حصار که در بخش اروپایی استانبول و در حاشیه تنگه بسفر ساخته شده، بنایی است که در تاریخ استانبول و براندازی حکومت بیزانسیان و شکل گیری حکومت عثمانیان نقش مهمی داشته است. گفتنی است که در مجموعه قلعه روملی حصار بقایایی از دیوارهای دفاعی، برج و باروها، دروازه ها، آب انبارها، فواره ها وآب نماها و همین طور یک مسجد تاریخی را در خود جای داده است.

قلعه روملی حصار ، زیما سفر

آب انبار باسیلیکا

آب انبار باسیلیکا نام یک مکان تاریخی زیرزمینی در استانبول است که به خاطر ستون های مرمرین زیبایش بسیار معروف شده است. گفتنی است که این آب انبار از دوران بیزانسیان در استانبول به یادگار باقی مانده است و یکی از خاص ترین جاهای دیدنی استانبول است.

 آب انبار باسیلیکا ، زیما سفر

کاخ آینالی کاواک

آینالی کاواک کاخی است که در سال 1613 توسط عثمانیان ساخته شده است. البته این را هم بگوییم که کم کم تا قرن 18 میلادی بخش های مختلفی به مجموعه آن اضافه شده است و با این حساب بخش های مختلف آن قدمت های مختلفی دارند. گفتنی است که این کاخ با آینه های بسیار بزرگی تزئین شده است و از آن هم جالب تراینکه در طبقه همکف آن یک موزه موسیقی ساخته شده است.

کاخ آینالی کاواک ، زیما سفر

موزه ها

در هر شهر و هر کشوری موزه ها نماینده فرهنگ، سنت، آداب و رسوم و البته تاریخ آن هستند! در استانبول نیز به همین صورت است. موزه های این شهر که اتفاقا بسیار پر بار، دیدنی و ارزشمند هستند، هر کدامشان گوشه ای از رازهای نگفته استانبول را هویدا می کنند. با این حساب به شما توصیه می کنیم که اگر بعد از بازدید از مساجد و کلیساهای تاریخی و همین طور کلیساها و بناهای مهم تاریخی استانبول، یک سری سوالات در ذهنتان شکل گرفت، به موزه های این شهر مراجعه کنید تا بیشتر و عمیق تر با تاریخ غنی این شهر زیبا آشنا شوید و مطمئن باشید که لحظه لحظه ای که در این موزه های سپری می کنید، به دانشتان اضافه می کنند! برای اینکه کمی با سبک و سیاق موزه های استانبول آشنا شوید، سه تا از مهمترین موزه های این شهر را در ادامه به شما معرفی می کنیم و یک توضیح مختصر درباره هر کدام از آن ها به شما ارائه می کنیم:

موزه ها ، زیما سفر

موزه سنت ایرنه

موزه سنت ایرنه که در حقیقت داخل یک کلیسای تاریخی بنا شده، در اولین حیاط کاخ توپکاپی واقع شده است. این را هم بگوییم که به جز اینکه ساختمان این موزه ارزش تاریخی بسیار زیادی دارد، در آن کنسرت های موسیقی کلاسیک و نمایشگاه های هنری نیز برپا می شود که آن ها نیز ارزش خاص خودشان را دارند.

موزه سنت ایرنه ، زیما سفر

موزه هنرهای مدرن

موزه هنرهای مدرن استانبول که در سال 2004 تاسیس شده، یکی از محبوب ترین موزه های استانبول محسوب می شود و هر کسی که به هنر مدرن علاقه داشته باشد، با بازدید از آن شگفت زده می شود. گفتنی است که در این موزه آثار هنری قرن 20 میلادی به بعد به نمایش گذاشته می شود.

موزه هنرهای مدرن ، زیما سفر

موزه پرا

موزه پرا یک موزه جامع و همه جانبه است که در آن هم وسایل تاریخی، هم نقاشی های سنتی، هم نقاشی های مهم هنرمندان مختلف و هم آثار هنری مدرن به نمایش گذاشته شده است. این را هم بگوییم که این موزه داخل یک ساختمان تاریخی زیبا که متعلق به قرن 19 میلادی است، قرار گرفته است و از این نظر نیز همیشه باعث حیرت توریستان می شود. امیدواریم که با خواندن این مطلب کمی با حال و هوای مکان های تاریخی استانبول آشنا شده باشید و شما هم متقاعد شده باشید که بازدید از اماکن تاریخی استانبول تا چه اندازه تجربه جالبی است. امیدواریم که شما هم با خواندن این مطلب تصمیمتان را گرفته باشید که بخشی از زمان اقامتتان در این شهر تاریخی را به بازدید از جاذبه های گردشگری آن اختصاص دهید و به این شکل شما هم بیشترین استفاده را از تور ارزان استانبول ببرید.

موزه پرا ، زیما سفر

 

۲۷ مهر ۱۳۹۹

نظرات کاربران