۰۲۱۷۴۶۳۴
پارک ییلدیز یادگاری زیبا از دوران باشکوه عثمانی

پارک ییلدیز یادگاری زیبا از دوران باشکوه عثمانی

امتیار دهید:

۴.۸ از ۱۵۰۰ امتیاز

در مقاله قبلی زیما سفر از پارک‌ها و بوستان‌های زیبای استانبول برای شما صحبت‌ کردیم و پارک فنرباغچه در سمت آسیایی و محله کادیکوی را به شما معرفی کردیم. در این مقاله نیز به سراغ معرفی یکی دیگر از پارک‌های زیبا و معروف این شهر رفته‌ایم که قدمت آن به زمان عثمانی بازمی‌گردد. پارک ییلدیز در دوران‌های مختلف، شاهد بر تخت نشستن پادشاهان بسیاری بوده است و از هرکدام از آن‌ها یادگاری در دل خود دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا با پارک ییلدیز استانبول که در میان دو کاخ عثمانی ییلدیز و چراغان واقع شده است بیشتر آشنا شوید.

پارک ییلدیز یادگاری زیبا از دوران باشکوه عثمانی ، زیما سفر

آشنایی با پارک ییلدیز

پارک ییلدیز یا باغ سلطنتی ییلدیز در منطقه بشیکتاش استانبول قرار دارد که پارکی تاریخی محسوب می‌شود. این پارک همچنین یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های عمومی در استانبول است که در میان دو کاخ معروف ییلدیز و چراغان قرار دارد. یکی از درب‌های ‌ورودی پارک ییلدیز در خیابان چراغان Cıragan و دیگری در خیابان پالانگا Palanga واقع شده است.

آشنایی با پارک ییلدیز ، زیما سفر

تاریخچه پارک ییلدیز

این پارک در دوران بیزانس بخشی از جنگلی بزرگ بود و بعدها نیز در زمان سلطنت سلیمان به‌عنوان منطقه‌ای برای شکار از آن استفاده می‌شد. در سال 1880 کاخ ییلدیز یا کاخ ستاره در این منطقه ساخته شد و دیوارهای کشیده شده اطراف باغ، استفاده از این باغ سلطنتی را به وابستگان پادشاه محدود کرد. در قرن ۱۹ سلطان عبدالحمید دوم از ترس حملات دریایی کاخ دلما باغچه در ساحل بسفر را ترک کرد و به کاخ ییلدیز نقل‌مکان کرد. وی با کمک معمار مشهور ایتالیایی رایموندو د آرونکو، کاخ ییلدیز را گسترش داد و بناهای جدیدی به مجموعه کاخ اضافه کرد و این کاخ رسماً به عنوان چهارمین کاخ سلطنتی در استانبول شناخته شد. این کاخ در طول سال‌های حکومت عثمانی تغییرات زیادی را به خود دیده است و هزینه‌ی زیادی برای آن شده است.

پارک ییلدیز در حال حاضر باغی زیبا با گل‌ها، گیاهان و درختان فوق‌العاده‌ای است که در دوران عثمانی از سراسر جهان جمع‌آوری و به این باغ آورده ‌شده‌اند. این پارک چشم‌انداز زیبایی بر تنگه‌ی بسفر دارد و مکان بسیار مناسبی برای گذراندن پیک‌نیک است. دو عمارت چادیر و مالتا در این مجموعه، به‌عنوان مکان جذابی برای صرف صبحانه و ناهار در میان ساکنین استانبول شناخته می‌شود.

تاریخچه پارک ییلدیز ، زیما سفر

بخش‌های مختلف پارک

بخشی از پارک شامل عمارت‌های مالتا، شاله و چادیر می‌شود. کارخانه چینی‌سازی باغ، هم‌اکنون نیز فعال است و در این بخش از پارک قرار گرفته است. دو دریاچه‌ی مصنوعی و گیاهانی مانند مگنولیا، برگبوو درخت‌های ارغوان، بلوط، سرو، کاج، سرخدار، سدر و شاه‌بلوط هندی جاذبه‌های دیدنی طبیعی این پارک را تشکیل می‌دهد.

در حال حاضر امکان بازدید از خانه‌ای ییلاقی که در این پارک قرار دارد و در زمان سلطان عبدالحمید برای شکار استفاده می‌شد، وجود ندارد و درهای آن به روی عموم بسته است.

بخش‌های مختلف پارک ، زیما سفر

دسترسی به پارک ییلدیز استانبول

پارک ییلدیز در محله بشیکتاش استانبول واقع شده است و دسترسی به آن با انواع وسایل نقلیه عمومی امکان‌پذیر است. ایستگاه اتوبوس کاباتاش در خیابان چراغان و دانشگاه ییلدیز و ایستگاه‌های مترو ایستگاه عثمان بی (خط سبز M2)، ایستگاه گایری تپه (خط سبز M2) و ایستگاه شیشلی (خط سبز M2) نزدیک‌ترین ایستگاه‌های وسایل حمل‌ونقل عمومی به پارک ییلدیز استانبول هستند. همچنین از اسکله بشیکتاش با کمی پیاده‌روی می‌توانید خود را به کاخ و پارک ییلدیز برسانید.

دسترسی به پارک ییلدیز استانبول ، زیما سفر

اطلاعات پارک ییلدیز استانبول

ساعت بازدید:

پارک 24 ساعت باز است.

مدات زمان پیشنهادی برای بازدید از این پاک:

1 الی 2 ساعت زمان برای گشت‌وگذار در پارک ییلدیز استانبول کافی به نظر می‌رسد.

آدرس پارک ییلدیز استانبول:

ترکیه، استانبول، ناحیه اروپایی بشیکتاش، محله ییلدیز

قیمت بلیت:

هزینه ورودی به پارک رایگان است

اطلاعات پارک ییلدیز استانبول ، زیما سفر

هتل‌های نزدیک به پارک ییلدیز استانبول:

هتل‌های نزدیک به پارک ییلدیز استانبول ، زیما سفر

سایر جاذبه‌های نزدیک به پارک ییلدیز استانبول

  • قصر ییلدیز استانبول
  • پل بسفر - پل شهدای 15 جولای
  • تنگه بسفر
  • کاخ دلمه باغچه استانبول
  • مسجد اورتاکوی استانبول
  • کاخ بیلربیی استانبول
سایر جاذبه‌های نزدیک به پارک ییلدیز استانبول ، زیما سفر
مراکز خرید در نزدیکی پارک ییلدیز استانبول
  • مرکز خرید زورلو استانبول
  • مرکز خرید سیتیز نیشانتاشی استانبول
  • بازار خرید میسیر کارسیسی استانبول
  • مرکز خرید کانیون استانبول

استانبول یکی از مقاصد محبوب در میان ایرانیان است. کاخ‌ها و پارک‌های دیدنی این شهر بخشی از جاذبه‌های گردشگری آن را تشکیل می‌دهند که پیشنهاد می‌کنیم در برنامه سفر خود به استانبول بازدید از آن‌ها را در برنامه خود بگنجانید. برای سفر به استانبول و یا اطلاع از تور استانبول کارشناسان زیما سفر در بخش فروش تور ترکیه آماده پاسخ‌گویی به سؤالات شما هستند.

مراکز خرید در نزدیکی پارک ییلدیز استانبول ، زیما سفر

۰۴ اسفند ۱۳۹۹

نظرات کاربران